Ruokahalun hemmottelu

Raamattu varoittaa meitä ruokahalun hemmottelusta. Profetian henki antaa lisää varoitusta ruokahalun hemmottelusta. Ruoka vaikuttaa siihen mitä ajattelemme totuudesta. Sianlihansyöjät vastustavat adventtitotuutta = Jeesuksen viimeistä armonsanomaa. Vääränlainen ravinto voi estää meitä jopa pelastumasta kun aivot tyhmentyvät siansyönnistä. Yök kaikille sinasyöjille, syökää kanaa!
15250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Myös niin että,demonit saavat yhteyden sellaiseen ihmiseen,joka on heikossa kunnossa,ja syö vain kasviksia.

Eikö nämä ns.vihreät eläinterroristit(naisten-näköisiä miehiä) jotka päästävät eläimiä luontoon ole juuri näitä vihannesten syöjiä.

Äänestä
  • päinvastoin. Se tekee vahvaksi.

    Äänestä

Proilerit ovat nykysin pullautettu isoiksi hormoonien avulla. Ei ole kauan, kun lehdessä oli juttu italialaisesta kaksivuotiaasta pojasta, jolle alkoi karvoitus ja parta kasvaa kahden vuoden iässä. Syy: Liiallinen hormooni kanan syönti. Että siinäpä sitten sen kanankin terveellisyys. Kalkkunan syöntini loppui siihen, kun kerran televisiossa näin, että miten niitä syötettettiin. Letku työnnettiin kurkkuun ja sitten väkivalloin vain ruoka puristettiin kalkkuna raukan sisälle. Mitä raakuutta! Eläin raukka ei saanut mahdollisuutta edes nauttia ruuasta.

Äänestä
  • eläimet ihminen saa omalla toiminnallaan saastaiseksi.

    Maa on saastunut asukkaiden jalkojen alla, sillä he ovat muuttaneet käskyt ja lait.

    Sianliha ei ole ruokiin kuulunutkaan, vaan ihmiset syövät sitäkin toinen toisiaan matkien. Kun heidän johtajansa vääristelevät Jumalan sanaa.

    Äänestä

  • Isoksi pullautettu soija kampittaa jo sademetsät
    Brasiliassa. Karjasta tullaan luopumaan, sillä ne
    tarvitsevat paljon kasvikunnan tuotteita, joita
    ihmiset vielä enemmän tarvitsevat.
    Ylikansallinen soijayhtiö ilmeisesti saa
    vallittavakseen maailman viljelykiintiöt, sillä
    soijan katsotaan olevan ratkaisu kehitysmaidenkin
    nälkäongelmaan. Joten kasvisten kautta se peto
    tulee aivan huomaamatta aj me kiistelemme lihasta.

    Äänestä

  • ...pelastetut.." He itse syövät kättensä työt"
    Tämä sama ohje toimii täällä maanpäälläkin, joten hanki mummon mökki ja pane kädet töihin!

    Äänestä

ei syö lihaa, kalaa eikä kanaa ollenkaan.

advari

Äänestä
  • ei syö lihaa, kalaa eikä kanaa ollenkaan.

    Mitä suuhun pannaan?

    Äänestä

  • jos ei kirjoitti:

    ei syö lihaa, kalaa eikä kanaa ollenkaan.

    Mitä suuhun pannaan?

    oppia ollaan noudattavinaan. Mutta tämäkin oppi on tyypillinen adventistinen, että enempi se tarkoitettuu toisten syyttämiseen ja syyllistämiseen kuin edes itse noudatettavaksi.

    Äänestä

  • saisi juoda jos kirjoitti:

    oppia ollaan noudattavinaan. Mutta tämäkin oppi on tyypillinen adventistinen, että enempi se tarkoitettuu toisten syyttämiseen ja syyllistämiseen kuin edes itse noudatettavaksi.

    Kirjan .Elävä ravinto kirjoittanut,Elsa Ervamaa.Tämän kirjan mukaan on saatu hyviä tuloksia,Alkohooli himoon,kellä se on ogelma ja myös syöpä reuma ja ihottumat.Nämä ihmiset eivät juurikaan tunne väsymystä ja nukkuvat noin,4-6 tuntia,Jos jollakin on kokemuksia elävästä ravinnosta,olisi mielenkiintoista kuulla tai jos olet kuullut jotain tästä aiheesta niin kirjoittele.

    Äänestä

sen että sanotaan että älkää syökö sitä tai tätä ja perään syy että miksi ei.. ja juuri niinhän on aina toimittu.

Tänään tiedetään että naudan liha on jopa epäterveellisempää kuin sianliha - tuskin mikään niistä on suorastaan terveellistä mutta että syöminen pannaan pelastuksen ehdoksi ei ole osana minun uskossani, tai että lepopäivää tulee viettää jonain määrättynä viikonpäivänä...

Jumala o HYVÄ ja Jumalan tarkoitus on HYVÄ - en usko, että Jumala panee meille tuollaisia päivä tai ruoka velvotteita - MUTTA Hän antaa meille oikeudenmukaisuuden ja rakkauden ja sitä kautta iankaikkisen elämän...

Jos olisin sydämmessäsni siinä uskossa että Jumalan tahto on, että en saa syödä sianlihaa tai levätä kuin lauantaisin - silloin en söisi sianlihaa tai tekisi töitä lauantaisin - mutta koska en sellaiseen usko niin syön esimerkiksi joulukinkkua..

En minä tee sitä uhmatakseni Jumalaa - sillä en usko että se on totta mitä A-kirkko tässä asiassa opettaa.. (no - ehkä uhmaan A-kirkkoa? :) mutta ei sekään ole tarkoitukseni.. minä elän uskoni mukaan ..

Mutta jos ihmisen omatunto sanoo että älä syö esimerkiksi sianlihaa - niin parempi on että ei syö, koska silloin ihminen tuntee tekevänsä Jumalaa vastaan mikä ei ole hänelle hyväksi jos hän tietoisesti tekee jotain minkä tuntee olevan Jumalaa vastaan - vaikka Jumala ei sitä oikeastaan hänelle viaksi laskisikaan .. :)

Äänestä
  • ain atutkia kenelle Jumala puhui vanhassa testamentissa, jolloin laki eikä mukaan koskenut pakanoita lainkaan.

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    ain atutkia kenelle Jumala puhui vanhassa testamentissa, jolloin laki eikä mukaan koskenut pakanoita lainkaan.

    mutta ei sekään ole mikään ratkaiseva uskonkappale.

    Minä näen asian juuri siten kuin sanoin - Mooseksen antamat ohjeet olivat parhaat siihen aikaan ja varmasti oikeita .. mutta tänään on asia ainakin rikkaimmissa maissa se että me syömme liikaa - niin lihaa kuin muitakin syötäviä, siis on syytä rajoittaa syömistä (tai kuten Sirkka-Iita sen ilmaisi: ihminen saa syödä mitä parhaaksi katsoo jos tekee sen kohtuuden rajoissa). Me tiedämme että raavas on vaarallisempaa terveydelle kuin esimerkiksi juuri sianliha.. Olisi aika kummallista sanoa että syö nautaa mutta älä sikaa.. parempi sanoa siinä tapauksessa että älä syö kumpaakaan ... mutta mikään pelastus kysymys se ei ole ... ei mínulle ainakaan.. ei edes jos joku sanoo että se on Jumalan tahto että ei saa syödä sitä tai tätä .. koska en usko että se on kiellettyä - tai että SE estää heidän pelastustaan jos he tekevät sen omantuntonsa mukaan..

    On mielestäni yhtä paljon pielessä sanoa että joku ei pelastu jos syö jotain määrättyä ruokaa kuin sanoa että joku palastuu siksi että syö..

    Mutta jos joku on vakuuttunut, että esimerkiksi kinkun syöminen on Jumalaa vastaan - en kehoittaisi häntä syömään kinkkua, koska hän syödessään tuntisi tekevänsä Jumalaa vastaan ja samalla ajattelisi että "minä en välitä " .. vaan syön kuitenkin.. vaikka teenkin nyt Jumalaa vastaan..

    Äänestä

Onko kasvispihvi oikea pihvi? Ei minun mielestä.
Vaan on tyhjänpäiväistä hemmottelua ja kopsaamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toinenadventti kirjoitti:

Raamattu varoittaa meitä ruokahalun hemmottelusta. Profetian henki antaa lisää varoitusta ruokahalun hemmottelusta. Ruoka vaikuttaa siihen mitä ajattelemme totuudesta. Sianlihansyöjät vastustavat adventtitotuutta = Jeesuksen viimeistä armonsanomaa. Vääränlainen ravinto voi estää meitä jopa pelastumasta kun aivot tyhmentyvät siansyönnistä. Yök kaikille sinasyöjille, syökää kanaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu