LASTEN KURITTAMINEN

Eli kysymys kuuluu: kuritatko lastasi fyysisesti ja millä perustein? entä mitä mieltä olette siitä, että laki kieltää moisen toiminnan?

Eroe kuulemma on jossain vaiheessa kertonut kurittaneensa lapsiaan fyysisesti ja perustellut sen raamatun värssyllä.
13419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

murrosikäistä 16-vuotiasta tyttöä paljaalle takamukselle!!" Nöyryyttänyt häntä äärimmäisen sadistisesti.Miksi tuo pahoinpitelijä on vielä vapaalla jalalla???

Äänestä
  • Ehkä j.f vain kertoi fantasiastaan?

    Äänestä

  • j.f kirjoitti:

    Ehkä j.f vain kertoi fantasiastaan?

    Miksi voit tehdä tuollaisia asioita nuorille?

    Mene hoitoon, ja vankilaan,siellä saat parrua takalistoon, ja kaipaamasiasi fantasioita

    J.F!

    Äänestä

Moni uskova on kasvatettu 'kristillistä kuria' noudattaen. Varsinkin ennen siihen kuului usein myös ruumillinen väkivalta. Ja tutkimusten mukaan lyöty lapsi lyö lastaan todennäköisimmin, kuin ilman väkivaltaa kasvatettu lapsi.

Äänestä

KUNNIATTA KUOLEE!!!

Olen tuntenut kuritta kasvaneita.
13-15 vanhoina uhkailivat vanhempia ihmisiä huutaen "minä tapan sinut" ja huitoivat
"silloin vielä) ritsapyssyillään.

Jumala näki prahaaksi korjata talteen
ennenkuin oli ikää hankkia ase.

Kaikista ei tule kunnon ihmisiä kuritta.
Rakkaus on rajoja.
Ei välttämättä pieksämistä.
Sääntöjä tarvitaan,
muuten ei "kunnian kukko laula"

Yksilöllistä kasvatusta silti tarvitaan kurituksessakin.
Toiset ovat kiltimpiä, toiset ovelampia, toiset kierompia. Siinä vähän kriteeriä.

Minua pieksettiin, eikä se pahasta ollut,
kun asialla oli RAKASTAVA isä.

Äänestä

Tulee muistaa, että Suomessa lapsen tukistaminen ja koiranhännäntypistäminen ovat rikoksia, mutta poikien ympärileikkaus uskonnollisin perustein on sallittu.

Äänestä
  • mitä? mitä yrität tuolla viestilläsi sanoa?

    Äänestä

minkä takia minä en voisi antaa näille vanhoille "namu sedille "selkään,vain sen takia että he ovat lapsia vastaan jos niin on ;täältä pesee, kuolkaa eläkeläiset!!!!!älkää vatvoko meidän lappsia siat ,eikö oo muuta tekemistä?

Äänestä

Voi joutua linnaan, jos kertoo. Monet asiat ovat sitäpaitsi sanomattakin selviä.

Äänestä
  • pitävät toistensa puolta lakia vastaan! kiitos viestistäsi!

    eli lapsia saa ja pitää lyödä, mutta siitä ei saa julkisesti puhua, koska voi joutua vaikeuksiin...

    Äänestä

Julkinen kehoittaminen väkivaltaan on rikos vaikka se perustuisikin Raamatun tulkintaan.

Yksi lause, englannnkielisessä mutta Suomessakin uskoville jaetussa opuksessa johti rikostutkintaa. Kirjassa väitetään, ettei lapsen rakastava fyysinen rankaiseminen ole väkivaltaa.


http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/HNMKYn avioliittotyötä epäillään rikoksesta/1135241496196?ref=rss

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerubi kirjoitti:

Eli kysymys kuuluu: kuritatko lastasi fyysisesti ja millä perustein? entä mitä mieltä olette siitä, että laki kieltää moisen toiminnan?

Eroe kuulemma on jossain vaiheessa kertonut kurittaneensa lapsiaan fyysisesti ja perustellut sen raamatun värssyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu