Mistä saa?

Jos tahtoo jälkiehkäisyyn pillereitä niin pitääks käydä eka jollakin gynekologilla vai riittääkö et käy apteekista hakemassa?
En tahtois raskaaks mut en täysil luota kondoomeihin.. Jos vaiks sattuuki menee rikki esim. päivinä jolloin mistään ei saa yhtään mitään..
Joten, lääkärille vai apteekkiin? Tai voiko koulun terveydenhoitaja myöntää niitä?
Ent millaset olisi hyvä olla?
72146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

apteekista saa, ilman reseptiä, jälkiehkäisypilleri nimellä löytyy.

Äänestä
  • Pitää olla yli 15-vuotias, jotta voi käydä suoraan apteekista hakemassa. Sitä nuoremmat käyvät lääkäriltä hakemassa reseptin ja mahdollisesti keskustelemassa seksikäyttäytymisestä ja ehkäisystä.

    Äänestä

  • kuinka paljon nuo jälkiehkäisypillerit maksaa?

    Äänestä

  • minoo kirjoitti:

    kuinka paljon nuo jälkiehkäisypillerit maksaa?

    Parinkympin setelin kun ottaa mukaan, niin sillä saa. Yliopiston apteekin mukaan 16,80€.

    Äänestä

  • tsöpö kirjoitti:

    Parinkympin setelin kun ottaa mukaan, niin sillä saa. Yliopiston apteekin mukaan 16,80€.

    koko maassa.

    Äänestä

  • hinta kirjoitti:

    koko maassa.

    Hinnan saa apteekki määrätä, lääkelaitoksen sallima maksimi on 18.30/31.40/74.20e valmiisteesta riippuen, halvempi on aivan yhtä tehokas, mutta ei sovi kaikkien muiden lääkeaineiden käyttäjille (masennus/diabetes/korkea verenpaine ja muutama muu harvinaisempi), yleensä n.14-17e.

    Muista 24h sääntö! Ensimmäinen toki niin nopeasti kuin järkevästi on mahdollista, 24h sisään -uudemmilla 48h sisään, onnistumisen mahdollisuus pienenee joka tunti. JA TOINEN PILLERI OHJEEN MUKAAN!

    Mitään väliä ei ole otatko ensimmäisen vaikka tunnin sisään tapahtuneesta, jos jätät toisen ottamatta tai otat toisen kotona kolmen päivän festarikeikan jälkeen. Jälkiehkäisy suojaa noin 2-5 vrk ensimmäisen tabletin ottamisen jälkeen tapahtuneissa yhdynnöissä, mutta taudit jyllää täydellä voimallaan, niiltä ei jälkkäritkarkit suojaa.

    Äänestä

Kyse ei niinkään ole ehkäisystä, koska katumuspillereitä ei saa käyttää ehkäisynä vaan niinkuin sanoit hätätapauksessa esim. jos kondomi menee rikki. Niitä saa ilman reseptiä apteekista, niitä ei mielestäni säilytetä siellä hyllyssä vaan ne pitää pyytää henkilökunnalta ja ne antavat sieltä jostain missä lääkkeitä säilyttävät (näin ainakin jossain...). Ja näitähän ei saa napsia miten sattuu koska se on hormooniannos!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei ennen käyttänyt.. kirjoitti:

Jos tahtoo jälkiehkäisyyn pillereitä niin pitääks käydä eka jollakin gynekologilla vai riittääkö et käy apteekista hakemassa?
En tahtois raskaaks mut en täysil luota kondoomeihin.. Jos vaiks sattuuki menee rikki esim. päivinä jolloin mistään ei saa yhtään mitään..
Joten, lääkärille vai apteekkiin? Tai voiko koulun terveydenhoitaja myöntää niitä?
Ent millaset olisi hyvä olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu