Alaskassa on öljyä 200 vuodeksi

"The energy non-crisis"-nimisessä kirjassaan Lindsey Williams kertoo että USA:lla on Alaskassa maailman suurimmat öljyvarat ja tuon öljyn määrä riittäisi pyörittämään koko Yhdysvaltoja seuraavat 200 vuotta.

Myyttiä ehtyvistä öljyvaroista pidetään kuitenkin yllä, jotta ihmiset hyväksyisivät keinotekoisesti ylläpidetyn korkean öljyn hinnan. Öljyn hinta romahtaisi, jos USA hankkisi sitä omalta takapihaltaan Alaskasta sen sijaan että tilaa sitä merten takaa toisista maista.

http://video.google.com/videoplay?docid=3340274697167011147&ei=ndsxSf7PEpHYiALt5-3ZCQ&q=lindsey williams
9652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
Aloittaja

Jos siellä todella on paljon öljyä niin uskoisin, että Yhdysvallat menisi sinne niitä pumppaamaan jos se olisi teknisesti mahdollista.
Mutta roudan yms. takia sinne ei voi rakentaa teitä ja öljyn saaminen on vaikeaa niissä olosuhteissa. Käsittääkseni esimerkiksi Venäjällä on Siperialla sama ongelma.
Hyvä vaan, jos käytettävissä oleva öljy on loppumassa maailmasta ja siitä päästäisiin eroon.
Minusta järkivintä olisi panostaa aurinkovoimaan, niin tekee luontokin.

Äänestä
  • järjestää 11.9.2001 päivän terrori-iskut, jotta saa tekosyyn ryöstää muiden maiden öljyt.

    Yhtenäinen viiva kuvaa ennustettua Usan öljyntuotantoa, pisteviiva toteutunutta öljyntuotantoa. Alas menee kun lehmän häntä, Usan peakoil on kaukana takanapäin.

    http://www.carfree.com/cft/i023_usa_yearly.gif

    Äänestä

Onhan tämä ollut tiedossa jo kauan,mutta Usa ei ole halunnut mennä poraamaan öljyä Alaskan luontoon sen herkkyyden johdosta.Nämä öljyvarat on tavallaan pistetty säästöön pahan päivän varalle.Toisaalta tekniikka on nyt huomattavasti parempaa kuin vuosikymmeniä sitten,mikä mahdollistaisi porauksen ilman suurta riskiä öljyonnettomuudesta.Nämä ovat reservi maan puolustuksen ja ilmailun käyttöön tulevaisuudessa.Nyt kun USA on vihdoinkin muuttamassa autoilua päästöttömään suuntaan,ei öljyn hintakaan tulevaisuudessa ole yhtä sidoksissa USA:n kulutuksen kanssa.Amerikka tulee lähitulevaisuudessa olemaan tälläkin saralla yksi maailman johtava maa,kunhan pääsevät nyt meneillään olevan kriisin yli.

Äänestä
  • Joo usko vaan noihin höpötyksiis jos se auttaa sua säilyttään mielenrauhas. :D

    Äänestä

Ei ole eettisesti oikein raiskata Alaskan koskematonta luontoa ihmisten mukavuuden halun vuoksi. Ihminen ei ole ainoa laji maailmassa.

Äänestä

kasvu jatkuu entiseen malliin, tullaan seuraavan kymmenen vuoden aikana käyttämään yhtä paljon öljyä, kuin on historian aikana kulutettu yhteensä tähän mennessä. Maailmasta ei mitenkään voida löytää öljyä tarpeeksi monenkaan kymmenen vuoden kulutukseen, mikäli kulutuksen kasvu jatkuu.

Äänestä

viisain kuvernööri, hhehhehahahaaa,,sopis hyvin samaan leffaan kalifornian kuvernöörin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zoostation kirjoitti:

"The energy non-crisis"-nimisessä kirjassaan Lindsey Williams kertoo että USA:lla on Alaskassa maailman suurimmat öljyvarat ja tuon öljyn määrä riittäisi pyörittämään koko Yhdysvaltoja seuraavat 200 vuotta.

Myyttiä ehtyvistä öljyvaroista pidetään kuitenkin yllä, jotta ihmiset hyväksyisivät keinotekoisesti ylläpidetyn korkean öljyn hinnan. Öljyn hinta romahtaisi, jos USA hankkisi sitä omalta takapihaltaan Alaskasta sen sijaan että tilaa sitä merten takaa toisista maista.

http://video.google.com/videoplay?docid=3340274697167011147&ei=ndsxSf7PEpHYiALt5-3ZCQ&q=lindsey williams

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu