Yasminelle & välivuoto

Olen syönyt e-pillereitä toukokuusta lähtien ja yasminelle pillereitä toista liuskaa. Syön aina 2 liuskaa yhteenmenoon kivuliaiden kuukautiskipujen takia. Nyt kuitenkin kun aloitin toisen liuskan näistä kahdesta, niin 5 pillerin jälkeen uudesta liuskasta huomasin että minulla alkoi tulemaan välivuotoa, tai tyhjennysvuotoa etukäteen, en tiedä. Ei ole vähään aikaan ollut tätä ongelmaa, joten en ymmärrä miksi ne yhtäkkiä alkoivat. Onkohan kyse jostain vakavammasta? Tietääköhän joku :o)
Menen jokatapauksessa huomenna lääkärille mutta kyselisin että voinko jättää tämän liuskan kesken (missä siis 2vkoa pillereitä) ja aloittaa väliviikon? Väliviikon jälkeen söisin nämä 2 viikon pillerit toisen liuskan. Onko tämä turvallista ehkäisytehon kannalta?
2627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...kiusallista kyllä. Voi olla, että Yasminet eivät jatkossa pysty pitämään vuotoja poissa enää kahden liuskan ajan. Yhtä hyvin voi olla, että tuo oli vain tilapäinen häiriö. Pillereiden kanssa aina toisinaan sattuu tuollaista. Ei siitä tarvitse huolestua. Sitten jos alkaa näyttää jatkuvammalta ilmiöltä, niin joko siirryt yhden liuskan syömisrytmiin tai pyydät lääkäriltä reseptin toisiin pillereihin/menetelmään.

Koska tuo liuska on toinen putkeen, sen voi jättää kesken koska tahansa ja aloittaa taukoviikon. Ehkäisyteho ei kärsi lainkaan, kunhan muistat pitää tauon normaalin pituisena. Tauon jälkeen voit syödä yhden liuskan kesken jääneen liuskan eikä silloinkaan ehkäisyteho heikkene.

Äänestä
  • Kiitos kovasti! Toivottavasti ei jatkossa tällaista ole kun kerran jo pillerimerkkiä olen vaihtanut.. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön? kirjoitti:

Olen syönyt e-pillereitä toukokuusta lähtien ja yasminelle pillereitä toista liuskaa. Syön aina 2 liuskaa yhteenmenoon kivuliaiden kuukautiskipujen takia. Nyt kuitenkin kun aloitin toisen liuskan näistä kahdesta, niin 5 pillerin jälkeen uudesta liuskasta huomasin että minulla alkoi tulemaan välivuotoa, tai tyhjennysvuotoa etukäteen, en tiedä. Ei ole vähään aikaan ollut tätä ongelmaa, joten en ymmärrä miksi ne yhtäkkiä alkoivat. Onkohan kyse jostain vakavammasta? Tietääköhän joku :o)
Menen jokatapauksessa huomenna lääkärille mutta kyselisin että voinko jättää tämän liuskan kesken (missä siis 2vkoa pillereitä) ja aloittaa väliviikon? Väliviikon jälkeen söisin nämä 2 viikon pillerit toisen liuskan. Onko tämä turvallista ehkäisytehon kannalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu