Julkiset sairaalat ja terveyskeskukset

yksityiskäyttöön

"Uudistus lisäisi kunnan mahdollisuuksia käyttää hyväkseen tyhjillään tai vajaakäytössä olevia sosiaali- ja terveydenhuollon tiloja ja voisi osaltaan tehostaa ja monipuolistaa tilojen käyttöä".

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Työryhmä Julkiset sairaalat ja terveyskeskukset myös yksityiskäyttöön/1135241562937?ref=rss

Siis mitä joutavia tiloja niissä on, kun nytkin potilaat nukkuvat yönsä sairaalan käytävillä tilanpuutteen vuoksi !

22

1399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hyvä

      Ei ole hyvä kun ne ilmaiseksi käyttää niitä laitteita eikä maksa tuloistaa edes kuntaveroa.
      Ostakoot omat tilat yksityiskäyttöönä eikä olis niin sosialisteja tuossa asiassa.

    • mutta mistä ihmeestä saataisiin lääkäreitä, sairaanhoitajia, hammaslääkäreitä ym sen alan ammattilaisia....???

      • Jonossa minäkin

        Ulkomailta, sieltähän kaikki täytyy tulevaisuudessa vastaan ottaa.

        Työvoimapula on tulossa, näin kerrotaan.
        Vähän joka alalle.
        Jonottaja


    • Terminaattori

      Tyhmiltä ja köuhiltä rahat pois! Oma vika, jos ei suksi luista.

      • lkjjhfdshhjhhjhkj

        Tyhmillä ja köyhillä ei yleensä rahaa ole ja tässä ehdotuksessa rikkat/rahakkaat joutuvat samaan sumppuun köyhien/rahattomien kanssa. Aika näyttää kestääkö parempiosaisten hipiä tätä "alennustilaa"?

        Mitä itse ehdotukseen tulee niin ihan hyvä jos nämä tilat saadaan tuottamaan muutakin kuin hukkalämpöä ja muita kiinteitä kuluja!


      • Terminaattori
        lkjjhfdshhjhhjhkj kirjoitti:

        Tyhmillä ja köyhillä ei yleensä rahaa ole ja tässä ehdotuksessa rikkat/rahakkaat joutuvat samaan sumppuun köyhien/rahattomien kanssa. Aika näyttää kestääkö parempiosaisten hipiä tätä "alennustilaa"?

        Mitä itse ehdotukseen tulee niin ihan hyvä jos nämä tilat saadaan tuottamaan muutakin kuin hukkalämpöä ja muita kiinteitä kuluja!

        Mutta tyhmällä on joskus voinut käydä tyyri ja rahaa on kertynyt, joten ei tarkoita jos olet rikas että olet viisas.(mikä on tyhmä?)


    • JONOSSA MINÄKIN

      Titojeni perusteella, joita olen lukenutja kuunnellut, vajaakäyttöä on.

      Rahanpuutteentakia supistettua toimintaa.

      Paljon sellaisia potilaita, jotka voi kotiuttaa heti, (jopa leikkauksen jälkeenkin.)
      Toimintaa vain supistettu rahapulan takia.

      Vastaanottotilojakin
      kunillakin vapaana kaiket illat.

      Maksettu on, Kuntien/ Kaupunkien rahoilla.
      ( Eli meistä jokainen )

      Vuokrausta yksityisille lääkäreille.
      Kalliit vuokrat vain nostavat hintatasoa.
      Kelan kautta saa vain pienen osan takaisin.

      Hyödynnetään vapaana oleva tila käyttöön, jokaisen etu.
      Terveisin Yksi jonottaja

    • jonossa

      Sairauden tutkiminen, ei vaadi maakuupaikkoja.
      Sosiaalitilatkin, ei makuupaikkoja.

    • Karl Manx

      Kannattaa varmaan harkita idean laajentamista. Esimerkiksi sosiaali- ja terveysministeriön tilat voisi vuokrata vaikkapa oluen panemiseen siksi aikaa, kun ministeri on ansaitulla lakisääteisellä vapaalla työstään.

      • sosionomeja ja lähihoitajia

        todennäköisesti.


      • Karl Manx
        sosionomeja ja lähihoitajia kirjoitti:

        todennäköisesti.

        Ministeriössä todennäköisesti työskentelevät nimenomaan maisterit. Heitähän on jopa terveystieteestä. Tokipa arvelen, että myös jokunen tohtuuri hallinnoipi meitä niin ikään.
        Oluen panijoiden koulutuksesta ei allekirjoittaneella ole tietoa, mutta luultavasti joitakin panimomestareita he arvatenkin ovat.

        Sitä vain tässä esitän, että julkisia tiloja on muitakin kuin sairaaloita. Toisaalta myös yksityisiä firmoja voisi velvoittaa antamaan tilojaan hyötykäyttöön, etenkin näin laman aikoina, jolloin niitä tiloja eivät alkuperäiset tehdastelijat saa pysymään edes pystyssä.


    • "Voimassa olevan sairausvakuutuslain mukaan sairaanhoidon kustannuksia ei korvata sairausvakuutuksesta silloin, kun yksityisen terveydenhuollon palvelut on järjestetty kunnallisen sosiaali- ja terveydenhuollon tiloissa."

      Miksi näin on joskus parhaaksi katsottu, ja mikä nyt on muuttunut?

      • että sairaalan

        lääkärit tekevät samoissa tiloissa vapaa aikanaa enemmän leikkauksia, kuin työvuoroissaan ?


    • Why not?

      Voidaanhan yksityiset lääkäriasemat sekä sairaalat yhtä hyvin ottaa yhteiskunnan käyttöön. Samalla saataisiin laadukasta terveyden- ja sairaanhoitoa laajemmallekin kuin vain hyvin toimeentuleville. Verovaroillahan ne osaksi nytkin katteensa hankkivat, tai mikä vielä pahempaa: ihmisten todellisella hädällä.

    • Tomppak

      Julkisten palvelujen alasajo, osa2.
      Meillä ei ole enää ilmaista terveyden huoltoa, me maksamme siitä joka vuosui enemmän ja enemmän.
      Joka vuosi, ihmiset siirtyvät enemmän ja enemmän yksityiselle sektorille koska julkinen terveyden huolto on ajettu jo niin alhaiselle tasolle, että se jopa vaarantaa potilaiden terveyden.
      Esim malmilla vanhukset huutavat käytävillä apua, veljeni sairastus vakavasti ja pysyvästi loppu elämäkseen väärän diagnosin takia, joka tehtiin päivystyksessä liiallisen kiireen seurauksena.
      Nyt kun terveyspalvelut on siirretty osin yksityiselle sektorille, niin onkin tilaa viedä jopa yksityinen sektori sisään julkiseen sektoriin, joka tarkoittaa käytännössä siirtämistä kulut yksityiselle puolelle, siis osittain!
      Potilaita voi ohjata pelkällä paperilla julkiselta puolelta yksityiselle esim niin, että julkisella puollella olisi hieman jonoa mutta yksityiselle pääset heti, kummallekko laitettaan:)
      Jos on rahaa niin yksityiselle tietysti, mutta jos ei niin jonoon.
      Tulevaisuudessa tälläisen yleistyminen kuitenkin johtaa tietysti ruuhkaisuutenn, jossa köyhemmät jäävät jonoon ja rikkaammat maksaa itsensä jonon ohi.
      Nyt tietysti ei uskota yleisesti siihen, mutta mitä muita tarkoitus periä tälläisellä muutioksella sitten on, ei juuri nyt tule mieleen:!

      • jonossa

        Kyseessä on, hoitotilojen yhteiskäyttö, mielestäni.
        Laitteet ja tilat hyötykäytöön, maksettu on.

        Ei niinkään, kuka ja missä jonottaa.


    • Voisi mielummin

      Panostaa arvauskeskusten lääjärikuntaan , hoitovirheitä tehtailevat lääkärit voisi poistaa takaisin koulunpenkille .
      Heh, ei ihme että yksityinen sektori vetää kun kukaan oikeasti sairas ei luota arvauskeskusten hoitoihin.
      Mietin vain kuinka kauvan yhteiskunnalla on varaa pitää näitä lääkäreitä joka pistävät saman sairauden kanssa hyppimään samassa paikassa useaan otteseen kuin yksi kunnollinen lääkäri voisi hoitaa potilan kerralla.
      Täysin turhaa ja yhteiskuntaa kuormittavaa palvelua pitää lääkäreitä jotka ei osaa tai viitsi tutkia kunnolla.
      Nim , kaksi käyntiä kaksi diaknoosia joissa painotetaan ettei tulpaan viitaavaa, kolmas käynti olikin sitten jo sairaala ja kaksi tulpaa saldona.
      Palottaa olla potilas puoskereidan hoidettavana.

      • jonossa

        Pysyisi asia edes asiana, eihän kommettikaan
        ole paikkansapitävä alkuperäisestä aiheesta.


    • ufovaua

      http://uri.fi/bigbrothe/

      noniin elikkäs ufoista ja muista tietoa tuolla... joo ja toi ''bigbrothe'' ei tarkota mitään bigbrother hörskää vaan yhen keksiän iso veliä..

    • Äijä

      Veikkaan että esim. näin:

      Lääkäri-X toimii päivällä julkisella puolella ja pitää samoissa tiloissa illalla omaa yksityistä vastaanottoa. Päivällä vötkyillään ja illalla rahastetaan kunnolla ja puretaan "jonoja" arvatenkin. Tulot kuitataan omasta yrityksestä pääomatuloina, mikä mahdollistaa kevyemmän verotuksen. Ei prkl...

      • Muija X

        Hoito/ tutkimustilojen ja välineiden verovähennys on kansalaisilta pois.

        Miksi maksaa kaksinkertaisena jos yksilläkin pärjää. Kaikella on hintansa.


    • Turha Toivo

      ovat yöaikaan tyhjinä, miksi? Rakennukset ovat kalliita, ei niitä pidä tyhjäkäyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe