Nato on ilmoittanut ettei Ukrainaa ja Georgiaa hyväksytä jäsenyysvalmennusohjelmana Naton ulkoministerikokouksessa joulukuussa.
Venäjän sanoi ettei hyväksy Nato-jäsenyyden myöntämistä Ukrainalle ja Georgialle. Natossa ei olla typeriä, se on varmaa, NATO-suurlähettiläs Dmitri Rogozin sanoi.
Venäläisten sanomisilla on painoarvoa Nato:n päätöksenteoissa.
Venäjän sanoi ettei hyväksy Nato-jäsenyyden myöntämistä Ukrainalle ja Georgialle. Natossa ei olla typeriä, se on varmaa, NATO-suurlähettiläs Dmitri Rogozin sanoi.
Venäläisten sanomisilla on painoarvoa Nato:n päätöksenteoissa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On totta että Venäjää pidetään postimerkin tarkuudella silmällä. Halutaan varmistaa onnistuminen kunnolla. Georgiaa ja Ukrainaa vahvistetaan myös. Tärkeintä on maailmanrauha. Venäjä ei saa korkeinta teknologiaa. Kaikki osaaminen on lännessä. Nato laajenee ja vahvistuu omassa aikataulussaan, vain aikataulusta on puhe.
...viimeks kävi?
Juur kun oli Nato laittanu Georgian armeijan kuntoon, niin heti sitä armeijaa päätettiin käyttää???
Venäjä on hyökännyt rikollisesti miehittämään itsenäistä ja vapaata Georgiaa. On hirveän tärkeää nyt vahvistaa Georgiaa uudenaikaisilla aseilla. Georgialla ei ollut vielä käytettävissä puolustustaistelussa uudenaikaisia ristelyohjuksia tai kuulumista Natoon. Venäjä ei halustaan huolimatta onnistunut miehittämään ja tuhoamaan Georgiaa NL:n romuilla, mutta se tekee yhä edelleen etnistä puhdistusta. NL:n romut tulee myös vetää pois Stalinin murhakentiltä. Venäläiset eivät äänestä missään. Miehitettyjä Pohjois-Georgian alueita ei jätetä venäläiselle nukelle. Abhaasia ja Etelä-Ossetia kuuluvat oleellisena osana Georgialle. Emme näe mitään esteitä tulevaisuudessa liittää Georgiaa vahvana Natoon. Isku hyökkäävää miehittäjää venäläisiä kohtaan oli tärkeä. Vihollisemme lyöminen osoittaa halun puolustaa vapautta. Georgia tulevana vahvana Natomaana saa monituhatkertaiset voimat ja tuen meiltä kaikilta vapailta ja itsenäisiltä mailta. Georgiaan virtaa tukea joka suunnasta.
Ensinnäki Georki hyökkäsi riidan alaisella alueella asukkaiden kimppuun jotka eivät halunneet kuulua Georkiaan, tai tuntuuko paremalta Georkia hyökkäsi omalla alueellaan kansalaistensa kimppuun koska eivät hyväksyneet heihin kohtistunutta väkivaltaa.Jos hyväksyt vimeisen toimen piteen et varmaan hyväksy Ahvenenmaan oikeuksia Suomessa.