Ennen se oli Kekkonen. Pressalta ollaan viemässä loppukin valta. Miten on tämän asian kanssa. Välikysymykset ovat vaalienalusteatteria. Se on nähty!
Kuka hajotaa Suomessa
hallituksen?????
4158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vladimir Putin, jonka käskystä myös Suomen hallitus kaatuu, jos niin tarvitaan. Siitä pitävät hännystelijät huolen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000039803991
Ne ajat ja presidentit ovat menneet manan majoille, jolloin voitiin vielä hajoittaa kykenemättömät hallitukset. Mistä saataisiin sellainen eduskunta ja hallitus, joka käsittäisi tämänpäisen Suomea uhkaavan hallitsemattoman maahanmuuton.
opposition välikysymyksellä ja eduskunnan enemmistön äänestyksellä. Puoluekuri näyttää olevan niin tiukka, ettei kukaan uskalla siitä livetä, vaikka joutuisi äänestämään vastoin omaatuntoaan.
Toinen vaihtoehto on hallituksen itsensä tekemä ero; se voisi olla mahdollista, jos kansa painostaisi voimakkaasti mielenosoituksilla.