Terve! Olen päättänyt ruveta harrastamaan voimanostoa oikein kunnolla, kehonrakennukseen minulla ei ole kykyjä (huomattu kahden treenivuoden jälkeen). Voisiko joku kertoa, mitä voimanostajalta vaaditaan. Tiedän, että voimanostossa lajeina ovat penkkipunnerrus, maastanosto ja syväkyykky. Näistä ainoina olen nostellut penkkiä, jossa tämänhetkinen maksimini on 79kg. Onko minulla mahdollista saada kesäksi nostettua tuota penkkitulosta jopa sataan kiloon asti? Voisiko joku voimanostaja laatia minulle ohjelmaa? Iso kiitos vastaajille!!!:-)
Voimanosto
stadilainen
7861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos kahden vuoden treenin jälkeen ei tuon enempää mene penkiltä, niin eipä lihaksetkaan voi olla kovin kummoset. Tuntuu vain oudolta jos siirryt moisella tuloksella voimanostajaksi, joten joko olet a) 120 cm pitkä b) 12- vuotias c) geneettinen friikki tai d) hupailumielellä kirjoittelemassa. Suosittelen sinulle harrastukseksi maratonjuoksua tai perhosten keräilyä.
En pyytänyt vastaukseksi mitään irvailuja, vaan kunnon kommentteja! Tiedän kyllä oman heikkouteni, joten turha siitä on mainita. Ja jos joku antaisi vaan kunnon treeniohjelman, niin pääsisin minäkin kehittymään! Jaehkäpä silloin vääntäisin sinutkin solmuun...
Et ikinä pysty siihen- et saa kiinni, mulla on niin nopeat jalat ;-) Eli et siis kirjoittanut pilailumielessä ? Sori sitten. Mutta kuten todettua, teit fiksun päätöksen; itse yritin aikoinaan pelata lätkää tosissani, mutta kun siitä ei mitään tullut, jätin koko touhun.
Itsellänikin meni vähän överiksi noissa puheissani. Eihän niitä voimailulajeja harrasteta solmuun vääntämistä varten, vaan jotta itsellään olisi hyvä kroppa ja mieli. Aikoinaan muuten aloitin penkkipunnerruksessa aivan nollista, eli 20kg:stä.
Olet siis kiinnostunut miehekkäistä lajeista. Ensin kannattaa unohdella suurin osa siitä, mitä olet kehonrakentajana oppinut. Sen jälkeen menet tänne ja luet artikkeleita : http://www.voimaharjoittelu.net/newsdesk_index.php/name/Artikkelit/newsPath/3
Netistä löytyy tietoa suomeksi ja tietysti englanniksi, jos se sujuu.
Kiitos sinulle vastauksestasi! Näistä onkin paljon apua voimanosto-lajin aloittamiseen...
Toinen mahdollisuus on jatkaa kehonrakennustreeniä täysin eri tyylillä kuin ennen.
Eli jos ennen teit pelkästää alle kympin toistoja niin nyt alatkin tekemään toistoja 15-25. Ja/tai jos ennen treenasit maks. kerran viikossa yhtä lihasryhmää niin alkaisit treenaamaan lihasryhmän kolmen-neljän päivän välein.
Kaikki pystyvät kehittämään lihasmassaa reilusti, mutta metodit voi olla hieman erilaise. Tuloksekkaan massatreenin vaihtelu johtuu ihmisten lihasten erilaisista hitaat/nopeat lihassolusuhteista, jänteiden kiinnityskohdista luuhun ja muutamista muista syistä.
(Nimim. kolme vuotta punttia ja maastaveto vain 150kg. Voimaa en ikinä pysty saamaan kovin paljon johtuen huonoista välityksistä, mutta massaa tulee sopivalla treenillä. Lisäksi lihakset näyttäytyvät "selvemmin" kuin jos olisi enemmän momenttia lihas-luu yhdistelmässä..)