Nyt olisi hakusessa viini tyypille, joka ei ole aikaisemmin viineistä niin perustanut, vaan on enemmänkin olutharrastaja. Tämä viinien välttely menee silti vain kokemattomuuden ja huonojen valintojen piikkiin, kun nautittua on tullut ainoastaan halvinta mahdollista tavaraa joskus teininä humaltumistarkoituksessa.
Kiinnostusta siis olisi johonkin hyvään viiniin, joka sopii aloittelevalle "maistelijalle".
Suositelkaa viiniä aloittelijalle
9
2458
Vastaukset
- edellinen
viestiketju!
- linkkejä tarjolla
http://www.reseptitaivas.com/juomaopas/espanja.php
Tietenkään Espanjalaisia ei voi mitenkään luokitella johonkin yhteen makuluokkaan mutta jos väkisin halutaan yleistää:
maukkaita
pyöreitä
leveitä
tummia
makeampia kuin esim Ranskalaiset Maistele pahoja ja hyviä.
Vai tarkoitetaanko maistelemisella tissuttelua:D
Minä en kyllä olekkaan mikään kirjanoppinut, enkä voi oppikirjamaistelusta selittää, kuten jo tuolla aiemmin ammattilaiset minulle huomauttivat, mutta minusta on loogista maistella kaikenlaisia viinejä ja vertailla nimenomaan niiden makua toisiinsa jotta oppii erottamaa erilaiset vivahteet. Tosin jos vetää viinejä vaan kurkusta alas, niin ei siinä ekan lasin jälkeen paljoa maistella.- Panhandle
En uskalla (ainakaan nykyisellä viinituntemuksellani!) lähteä suosittelemaan mitään viiniä ylipäätään hyvänä, kenelle tahansa, missä tahansa tilanteessa ja minkä tahansa ruuan kanssa, vaikka sellaisia yleisviinejäkin varmaan on olemassa. Itse olen äskettäin alkanut kiinnostua siitä, mikä viini millekin ruualle sopisi ja ruvennut etsimään tietoa sillä silmällä.
Ensimmäinen tietolähteeni on Alkon hinnasto. Hinta sinänsä ei ole tässä tilanteessa olennainen tekijä, joskin paljon riippuu rahavaroistasi. Ei nimittäin ole automaattisesti niin, että viitosen viini on huonoa ja viidenkympin hyvää. Kalliskin viini voi maistua pahalta väärän ruuan kanssa, ja toisaalta halvatkin viinit ovat ihan kelvollisia, ainakin jos ovat Alkon listoille kelvanneet.
Alkon hinnastossa on sellaiset kätevät ruokasymbolit, joista näkee, minkälaisen ruuan kanssa viiniä suositellaan nautittavaksi vai sopiiko se parhaiten seurustelujuomaksi (ts. ei kaipaa ruokaa kumppaniksi). Voit valita hinnastosta kaverin kulloisellekin päivällisellesi.
Voit myös opiskella viinejä systemaattisesti niin, että ostat vaikkapa saman maan tuotteista eri "vahvuisia", kevyitä, täyteläisiä ja erittäin täyteläisiä, tai niin, että ostat eri maiden tuotteista samasta rypälelajikkeesta tehtyjä viinejä ja vertailet niitä keskenään.
Itse kokeilemalla ja maistelemalla löydät oman makusi, ainakin peruslinjat. Pidätkö kevyistä, täyteläisistä, tuoreista, kehittyneistä, onko Cabernet Sauvignon sinusta parempaa kuin Nebbiolo, viehättääkö chileläinen enemmän kuin australialainen jne.
Joku suositteli viiniseuraan liittymistä - minulla ei ole niistä kokemusta, mutta en kyllä tällä tietämyksellä ilkeäisi moiseen porukkaan lähteä. Jotenkin minulla on sellainen käsitys, etteivät ne ole aloittelijoita varten vaan niille, jotka jo tietävät viineistä paljon ja katsovat kieroon totaalista ummikkoa.
Alkon myyjät neuvovat mielellään, varsinkin jos asioit liikkeessä rauhalliseen aikaan. Heillähän on siihen koulutus ja heidän kuuluu jo työnsä vuoksi olla kiinnostuneita viineistä.
Voit myös ostaa taskukokoisen viinioppaan, ne eivät paljon maksa, mutta niihin voi olla hyödyllistä tutustua. Nimiä en muista, mutta suomeksi ilmestyy vuosittain ainakin kaksi erilaista.
Kirjoita maistelusi tulokset muistiin. Kokemuksesta tiedän, ettei muuten muista enää kahden viikon päästä, mitä viiniä joi, vaikka se olisi ollut kuinka maukas kokemus.
Vaikka kirjoista (äläkä unohda Etikettiä!) jonkinlaisia maisteluvinkkejä löytyykin, kyse on loppujen lopuksi ihan sinun henkilökohtaisesta maustasi, josta kukaan snobi ei voi tulla sormi ojossa sanomaan, että se on väärä.- Kirjoittaja
Haluan ilmaista syvän kunnioitukseni erittäin huolitellusta ja kauniista kielenkäytöstäsi!
- Panhandle
Kirjoittaja kirjoitti:
Haluan ilmaista syvän kunnioitukseni erittäin huolitellusta ja kauniista kielenkäytöstäsi!
Kiitos kohteliaisuudesta, niitä näillä palstoilla harvemmin näkee!
Hyvä kielenkäyttö kuuluu ammattitaitooni, vähän niin kuin Alkon myyjillä viinintuntemus. - Kirjoittaja
Panhandle kirjoitti:
Kiitos kohteliaisuudesta, niitä näillä palstoilla harvemmin näkee!
Hyvä kielenkäyttö kuuluu ammattitaitooni, vähän niin kuin Alkon myyjillä viinintuntemus.>>>Kiitos kohteliaisuudesta, niitä näillä palstoilla harvemmin näkee!
Panhandle kirjoitti:
Kiitos kohteliaisuudesta, niitä näillä palstoilla harvemmin näkee!
Hyvä kielenkäyttö kuuluu ammattitaitooni, vähän niin kuin Alkon myyjillä viinintuntemus.Paitsi hyvästä kielestä kiitän puolestani asiallisesta vastauksesta - ei mollausta, ei ylhäältäpäin katselua eikä aloittajan aliarvostamista ja oman itsensä esiintyöntöä.
- -pro-
Mene Alkoon ja kerro halusi opetella alkeita viineistä.
Olen itse saanut sieltä loistavia neuvoja jo vuosia sitten, kun aloittelin omaa viini-innostustani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998