johdosta plastiikkakirurgin juttusille sairaalaan. Alkaa pikku hiljaa jännittää!
Pitääkö siellä vielä todistella lääkärille leikkauksen tarpeellisuudesta vai mitä siellä tapahtuu? Mittaus kai ainakin, mitähän muuta? Mitä minun olisi hyvä etukäteen tietää ja miten toimia?
Pitääkö siellä vielä todistella lääkärille leikkauksen tarpeellisuudesta vai mitä siellä tapahtuu? Mittaus kai ainakin, mitähän muuta? Mitä minun olisi hyvä etukäteen tietää ja miten toimia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Turha kai sanoa, että älä suotta jännitä, kun sitä jännittää kuitenkin :)
Ei sinun tarvitse todistella mitään, kyllä kokenut plastiikkakirurgi näkee jo melkein ensisilmäyksellä, onko leikkaus tarpeen vai ei.
Oletko menossa yksityissairaalaan vai onko sinulla lähete julkiselle puolelle? Julkisen terveydenhuollon puolella ei leikkauksia tehdä kosmeettisin perustein, vaan ainoastaan lääketieteellisin.
No samoja asioita siellä molemman puolen vastaanotoilla varmaan käydään läpi. Se rintojen koko tietenkin on tärkeässä roolissa ja aiheutuuko suurista rinnoista fyysisiä vaivoja (niska-hartiakipuja hautumia rintojen alle jne) ja aiheutuuko toiminnallista haittaa (rajoittaako minkä verran harrastuksia, elämää jne.)
Jos lääkäri arvioi leikkauksen olevan paikallaan, niin kyllä hän sitten kertoo, mitä ja miten (riskit yms.) ja millä aikatauluarviolla.
Ja toki kysy lääkäriltä mikä mieltäsi pienennysleikkauksen suhteen mahdollisesti askarruttaa.
vastasit, ei tullut aamulla luettua, näen nyt vasta vastauksen. Väsyttää tosi paljon, uni ei maittanut viime yönä. Kävin kunnallisella puolella. Hyväksyttiin leikkaukseen! Olen väsynyt mutta onnellinen. En huomannut kaikkia asioita mainita, mitä olisi pitänyt, mutta riitti sekin mitä kerroin ja näkihän lääkäri tilanteen! Nyt olo tosi helpottunut, yksi vaihe taas suoritettu.