Uskovaiset useasti pönkittävät uskoaan kertomuksilla vainoista. Noissa vainoissa on vain hassuina piirteinä että niissä vainoajina on joko toiset uskovaiset tai jokin muu totalitäärinen systeemi joka vainoaa kaikkia omiin ideologioihin sopimattomia. Ihan protestantitkin ovat lisäksi vainonneet kaikenlaisia syntisiä vähemmistöjä, siis ihmisiä jotka olivat yhtä uskovaisia kuin nykyuskovat. Menepä USA:n etelävaltioihin julki homona, ateistina, vasemmistolaisena tai muuten vain kristinuskon vastaisena niin uhkauksia satelee ja turpaan tulee. USA:n valistunut perustuslaki onneksi suojelee etteivät lakia omiin käsiinsä ota tappamiseen saakka kuin valkoiseen huppuun suojautuneena. Samoja uskovia nämäkin kuin kaikki muut kristityt fundikset. ATeistit ovat olleet Stalinin ja Hitlerin hirmuhallintoja, sekä Rooman poliittisin perustein tehtyjä vainoja, lukuunottamatta myös vainottujen joukossa. Tosin Roomassakin olisi vainojen aikaa virallisten Jumalien kieltäminen ollut yhtä paha kuin toisiin jumaliin uskominen, ja vaikka Stalin ja Hitler itsekin ateisteja olivat niin uskoisin suurimman osan tämän palstan ateisteista, joilla on melkoisen oikeudenmukaiset näkemykset, joutuneen toisinajattelijoina keskitysleireille ja siperiaan. Kun kristityt ottavat raamatun tekstien perusteella marttuuriyden uskolleen vahvistavana tekijänä, niin nämä unohtavat ehkä kaikkien aikojen vainotuimman väestönosan: homoseksuaalit. Olisikohan kyseessä ainoa vähemmistö joka jopa oikeusvaltio Suomessa joutuivat vankiloihin ja mielisairaaloihin vielä 70-luvulla.
Uskovaisten vainot
Billy_Ray_Curys
12619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
mutta pieni korjaus. Hitler ei ollut ateisti. Hän kyllä yksityisesti paljasti, ettei kristinuskoa pitänyt arvossa, julkisissa puheissaanhan hän myös ylisti krisselismiä ja "arjalaista" Jeesusta
Joseph Goebbels notes in a diary entry in 1939: "The Führer is deeply religious, but deeply anti-Christian. He regards Christianity as a symptom of decay." Albert Speer reports a similar statement: “You see, it’s been our misfortune to have the wrong religion. Why didn’t we have the religion of the Japanese, who regard sacrifice for the Fatherland as the highest good? The Mohammedan religion too would have been much more compatible to us than Christianity. Why did it have to be Christianity with its meekness and flabbiness?"
http://en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler's_religious_beliefs
Ja sinänsä myös hauskaa kun kristityt puhuvat itsekin ettei se uskonto vaan usko, juuri tuota jota natsit näyttivät harrastavan.
uskovaisten takertuminen kommunismiin ja sen "ateistisuuteen" - käytännössä monoteismiä ja kommunismia yhdistää -yksipuolue järjestelmä-, joissa ei ole eikä enneta tilaa muunlaisille ideologioille....luonnollisesti kommunismi on "ateistinen" koska ei anneta tilaa uskonnoille.
Voisiko monoteismiin perustuvaa yhteiskuntarakennetta alkaa kutsumaan myös antidemokraattiseksi tai antikommunistiseksi järjestelmäksi8D
Etkö muka tienny ettei KU KLUX KLAN vainonnu ateisteja?
Luulitko oikeasti että KU KLUX KLAN tappoi ateisteja tai homoja?
Enpä ole minä kuullu moisesta mitään...
Toisaalta, voihan luulla, että tarkoitit "valkoiseen huppuun suojautuneena" tarkoitit sekopäistä Taru sormusten herra-fanilaumaa, tai jotain vastaavaa....
Ja jos muistan oikein, Stali nimenomaan kannatti ateismia ja vastusti uskontoja.
Joo sanoin Stalinia ateistiksi, mutta kaikki toisinajattelijat niissä puhdistuksissa menivät uskontoon tai uskonnottomuuteen riippumatta.
Klu Klu Klan ei tapa enää ketään. Luulenpa vaan että homot kuolivat ilman huppupäisiä miehiä aikoinaan ja jos joku oli julkisesti jumalan kieltäjä niin jos ei tapettu niin ainakin fyysistä väkivaltaa sai tuta. Nykyäänkin ateistit saavat USAssa jonkinmoista paskaa niskaansa. Mutta en ole itsekään kuullut että olisi ateisti tapettu klu klux klanin toimesta, my bad.
hän oli erittäin kristillinen uskova, hän käski tappaa kaikki ne juutalaiset, koska tunsi että hän tekee kuten jumala haluaa hänen tekevän
>>>>hitler ei ollut ateisti, hän oli erittäin kristillinen uskova, hän käski tappaa kaikki ne juutalaiset, koska tunsi että hän tekee kuten jumala haluaa hänen tekevän
Sinun mielestä kukaan ateisti ei ole koskaan uskovaa vainonnut, tai ketään muutakaan? Vai tarkoitatko, että ateismin vuoksi kukaan ei ole vainonnut?
Mutta sanot kuitenkin, että kristinuskon vuoksi on kristityt vainonneet ja tappaneet?
Mutta sanon että tuollainen oman marttyyriutensa korostaminen on typerää.
Minä sanon vielä, mielestäni vainottu ei ole sama asia kuin marttyyri. Marttyyri ei tule normaalisti sanomaan mitään, koska marttyyri on mielestäni henkilö, joka on tapettu, koska esim. uskoi Jumalaan. Toisin sanoen, henkilö joka kuolee jonkun aatteen tai uskon vuoksi, on marttyyri.
marttyyri on mies, joka tappaa itsemurhaiskussa tuntemattomia ihmisiä ja uskomuksen mukaan pääsee raiskaamaan 72 neitsyttä.
"marttyyri on mies, joka tappaa itsemurhaiskussa tuntemattomia ihmisiä ja uskomuksen mukaan pääsee raiskaamaan 72 neitsyttä."
Ennemmin marttyyreitä olisi mielestäni ne jotka tapettiin. (Mutta, määritelmän mukaan marttyyri on ainoastaan henkilö, joka uskon/aatteen vuoksi on tapettu, minun mielestäni)