Tuli tossa Tallinan laivalta tommonen puteli mukaan. Siis kasikymppistä, ja nyt pitäis joku lantrinki sen kanssa keksii, eihän nyt 80% varmaan uppoo raakana. Kuulin, että se pitäis eka sekottaa veden kanssa, et tulis jotain 40% vahvusta, mut voiko tehä suoraan drinkin appelssiinimehun kanssa.
kasikymppinen
7
4154
Vastaukset
- kannattaa huomioida
se, että on tuplasti niin vahvaa kuin 40% alkoholia sisältävä juoma, kun laimennussuhteita laskee. Juu, ei raakana varmaankaan kannata, ainakaan mitään suuria makuelämyksiä odottaa nauttimisen aikana tai sen jälkeen.
- Saaremaata
Tuli tuotua taas viikko sitten 10 × 0,5 litraa. Riittää nilistelemistä pieneksi aikaa.
Totta kai toin yhtä sun toista muutakin juotavaa, kun kerran niillä töin lahden takana matkailin. Ei ihminen elä pelkästään votkasta!
Tapanani on laimentaa tuo jyrkkä votka aina kraanavedellä fifty-fifty ennen käyttöä. Näin aikaansaatu 40-prosenttinen käy ihan normivotkasta.
Vantaanjoen vedestä ollaan taas siirtymässä Päijänteen veteen.- Kannattaa keittää
Vesi ja lisätä siihen litraa kohti teelusikallinen sokeria. Jäähtynyt vesi ja tiukka viina sekoitetaan, tuloksena on pehmeämmän makuinen juoma, suhteen pysyessä samana fifty fifty.
Kannattaa kokeilla, ei sulla niin kiire ole, etteikö ehdi! - Saaremaata
Kannattaa keittää kirjoitti:
Vesi ja lisätä siihen litraa kohti teelusikallinen sokeria. Jäähtynyt vesi ja tiukka viina sekoitetaan, tuloksena on pehmeämmän makuinen juoma, suhteen pysyessä samana fifty fifty.
Kannattaa kokeilla, ei sulla niin kiire ole, etteikö ehdi!Vai olisiko tuo paremminkin uskon asia?
Niin tai näin – itse en tuon veden keittämisen autuuteen usko. Ja hyvän votkan pilaamiseen sokerilla en kyllä ryhdy. Altia/Alkohan siihen on syyllistynyt vuosikymmenien ajan tehdessään Koskenkorva Viinaksi kutsumaansa tuotetta. Se ei ole minulle tarkoitettu. Minulla on kuivempi maku.
- Risteilijä
Keitä vesi ja laimenna puolet/puolet. Kun vesi jäähtynyt niin sekoita valmiiksi pulloon niin on juoma valmiina. Cokis on hyvä sitten landikseksi.
- S.Brenner
Kahdeksassa vuodessa aloittajan vodka lienee jo laimentunut jollakin menetelmällä. Mutta neuvoa tarvitaan varmaan jatkuvasti, ihan hyvä nostaa kikkoja palstalla esiin.
Keittäminen, mitä se tekee vedelle? Ainakin sen, että veteen liuenneet kaasut haihtuvat siitä. Ehkä silloin vodkan laimennuksessa ei tapahdu hapettumisreaktioita, jos ne esimerkiksi muuttaisivat makua. Tislatulla vedellä laimentaminen olisi vielä varmempaa.
Sitten, jos tulisi poliisi tekemään kotietsintää yhtäkkiä ja henkilö tavattaisiin viinapullojen ja tislauspannun kanssa, kertoisi vain totuuden. - m.mononen
Välttyy kaikelta läträämiseltä kun ei osta pesuaineita vaan viinaa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673447- 152096
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371121
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.39974