http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ahdistava-uskonto/lahkon-vaarallisuus
Sörenille UUT sivut
5
183
Vastaukset
- alex-kasi
Kävin linkissä ja kopioin tänne osan - linkki on mielestäni on aika hyvä joten kannatta käydä lukemassa.. jos aikaa on eikä väsytä :)
16 kriteeriä vaarallisuuden arvioinnin avuksi
Lahkon vaarallisuuden arvaamista voi helpottaa alla oleva luettelo.
Jokaisen kohdan voi arvioida esimerkiksi asteikolla yhdestä viiteen: 1) ei juuri lainkaan, 2) vähän, 3) jonkin verran, 4) paljon, 5) erittäin paljon.
Mitä korkeampi pistemäärä, sitä vaarallisempi ryhmä.
Sisäinen kontrolli:
miten paljon lahko määrää jäseniensä henkilökohtaisista asioista, jäsenen velvollisuus raportoida tekemisistään ylemmässä asemassa oleville.
Johtaja(i)n autoritaarisuus:
kuinka erehtymättöminä johdon määräyksiä on pidettävä, suljetaanko niiden arvostelija ulkopuolelle. Velvollisuus totella johtajan/johtajien käskyjä.
Opillinen dogmaattisuus:
todellisuuskäsityksen ja oppien jäykkyys. Suvaitsemattomuus erilaista ajattelua kohtaan. Kuinka pitkälle oppi ajattelee jäsenen puolesta tarjoten valmiit mielipiteet.
Syyllistäminen:
onko jäsenen etsittävä vikaa aina itsestään, jos ei sopeudu yhteisöön.
Vainoharhaisuus:
kuinka paljon jäseniä pelotellaan todellisilla tai kuvitelluilla vihollisilla, joita voivat olla erilaiset viranomaiset, virallinen (lääke)tiede, ja ennen kaikkea lahkosta lähteneet ja siihen kriittisesti suhtautuvat entiset jäsenet.
Maailmankielteisyys:
näkeekö lahko "maallisen" elämän lahkon ulkopuolella täysin arvottomana. Väittääkö se lahkoon kuulumattomien ihmisten joutuvan kuoleman jälkeen helvettiin tai syntyvän uudestaan huonoihin oloihin. Onko sillä apokalyptinen visio, jossa maailmanloppu on lähellä ja vain lahkon sitoutuneet jäsenet pelastuvat.
Sensuuri:
missä määrin johto rajoittaa jäsenten mahdollisuutta tutustua ulkopuolisiin näkemyksiin lahkosta. Suoran kiellon lisäksi sensuuri toimii usein epäsuorana ryhmäpaineena: kunnon jäsenen ei odoteta haaskaavan aikaansa "maallisiin" tai "demonisiin” tiedonlähteisiin.
Ihmissuhteiden rajoittaminen:
onko painetta hylätä eri tavalla ajattelevien ystävien ja omaisten seura, "entinen elämä" harrastuksineen ja ilonaiheineen.
Uusien jäsenien värväys:
kuinka paljon painoa annetaan uusien jäsenien hankkimiselle ja lähetystyölle.
Peiteryhmät:
kuinka suuri määrä lahkolla on sen määräysvaltaan kuuluvia ryhmiä, joilla on toinen nimi kuin lahkolla, esim. peiteyhtiöt ja "hyväntekeväisyysjärjestöt", joiden tosiasiallinen tarkoitus on tuoda lisää kannattajia ja rahaa.
Varakkuus:
kuinka paljon rahaa ja/tai omaisuutta lahkolla on käytössään tai se pyrkii haalimaan; miten paljon jäseniä painostetaan lahjoittamaan omaisuuttaan lahkolle (esim. kymmenykset tuloista, "erikoiskolehdit", lahkolle testamentatut perinnöt).
Poliittinen vaikutusvalta:
kuinka paljon poliittista vaikutusvalta lahko haluaa tai on pystynyt hankkimaan esim. sijoittamalla jäseniään vaikutusvaltaisiin asemiin yhteiskunnassa.
Seksuaalinen manipulaatio:
kuinka tarkkaan johtajat määräävät alaistensa seksielämästä.
Eroa harkitsevien painostus:
kuinka voimakkaasti jäseniä pyritään estämään lähtemästä liikkeestä tai kuinka paljon entisiä jäseniä painostetaan liittymään takaisin lahkoon, esim. yöllisten puhelinsoittojen avulla.
Väkivallan hyväksyminen kun johto harjoittaa sitä tai on kyse liikkeen edusta.
Totisuus:
kyvyttömyys sietää ryhmään, sen johtajiin tai oppeihin kohdistuvaa leikinlaskua.
-------------------------------------------------
:) siinä sitä. Nut vaín jokainen pinnoja laskemaan..- lehdissä.
Uutisissahan oli viime aikoina joku kertonut, että uskonalhkoissa tapahtuu lapsiin sekaantumisia?
- Rakkaus.
lehdissä. kirjoitti:
Uutisissahan oli viime aikoina joku kertonut, että uskonalhkoissa tapahtuu lapsiin sekaantumisia?
Meilläpäin on 2 kylää vierekkäin toinen on uskovaisten yhteisö, siellä pidetään huolta toisista jopa vanhuksista, heillä on virikkeellinen vanhuus.
Toisessa kylässä on paljon pahaa, itsemurhia,vanhukse valittaa yksinäiyyttään, nuoret käyttää huumeita, ym.
>>>Uutisissahan oli viime aikoina joku kertonut, että uskonalhkoissa tapahtuu lapsiin sekaantumisia? - huomaa.
Rakkaus. kirjoitti:
Meilläpäin on 2 kylää vierekkäin toinen on uskovaisten yhteisö, siellä pidetään huolta toisista jopa vanhuksista, heillä on virikkeellinen vanhuus.
Toisessa kylässä on paljon pahaa, itsemurhia,vanhukse valittaa yksinäiyyttään, nuoret käyttää huumeita, ym.
>>>Uutisissahan oli viime aikoina joku kertonut, että uskonalhkoissa tapahtuu lapsiin sekaantumisia?ne tapahtuvat uutisten mukaan juuri siellä uskovien yhteisöissä, vain jäävuoren huippu oli tullut päivänvaloon, kertoi se tutkija
- alex-kasi
lehdissä. kirjoitti:
Uutisissahan oli viime aikoina joku kertonut, että uskonalhkoissa tapahtuu lapsiin sekaantumisia?
insestitapauksia, mutta kaipa niitä on lahkoissakin - ei mikään enää ihmetytä - kyllä tässä maailmassa on niin paljon mätää ja pahuutta.
Lahkolaisuus on muuten aika houkuttekeva kaikenlaisille silmänkäätäjille sillä siellä on mahdollisuus tuntea itsensä "joksikin" ja jopa tienata iso kasa rahaa.. Benny Hinn tienaa vuosiuttain 50 ja 100 miljoonan dollarin välillä mikä on aika kova palkka - sanoisin. :) Rahat kerätään suuressa määrin ihmisiltä jotka ovat köyhiä, sairaita ja jonkinlaisessa elämän kriisissä ja siksi hetkästi "narutettavia"..
alex
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265143
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533482Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu223375Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282710Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381886