1800-luvulle sijoittuvia elokuvia/tv-sarjoja

etsinyt tuloksetta

Haluaisin nähdä 1800-luvulle (ja 1900-luvun alkupuolelle) sijoittuva elokuvia tai tv-sarjoja. Tyylilaji voisi olla romanttinen draama. Suositelkaa ! :)
Itse ihastuin Fingersmithiin.

12

10615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Billy_Ray_Curys

      Ensinnä tulee mieleen klassikot Pikku naisia ja Pieni talo preerialla.

    • zappp
      • kaljataiteilija

        No Bonanza tietysti !


    • sieniäsateella

      Jos haluat katsoa vähän eri kulttuurin 1800-luvulle sijoittuvia leffoja niin ehdottomasti kannattaa katsoa japanilainen leffa nimeltä Twilight Samurai.. Saattaa kuulostaa toiminta leffalta mutta ainakin itse pidin sitä enemmänkin romanttisena draamana. Tässä vähän lisätietoa leffasta jos kiinnostaa:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Samurai_hämyisen_illan

    • hiipee

      Susien Klaani. Antaa aika hyvän käsityksen 1800-luvun Ranskasta..

    • Jane Austen -fani

      nähnyt kaikki Jane Austen -filmatoinnit (sarjat ja elokuvat). Ne kyllä sijoittuvat lähemmäs 1700-1800 luvun vaihdetta, mutta niissä on ihanaa ajankuvaa ja kauniita lavastuksia, pukuja ja tietysti klassikojuoni.

    • bitsey

      Joten tässä minun suosituksiani.
      *Kerron erikseen jos ei löydy dvd:ltä suomesta.* Ensiksi linkki keskusteluun jossa suosittelin muutamaa minisarjaa:

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=644&posting=22000000037274111

      Sitten uutuuksia tai pian ilmestyviä:

      Järki ja tunteet minisarja (tehty vuonna 2008). On yhtä loistava kuin vuoden -95 versio. En tiedä täytyykö välttämättä mainita mutta sanottakoon nyt että perustuu Jane Austenin kirjaan.

      22.1.09 ilmestyy Middlemarch minisarja vuodelta -94. Perustuu George Eliotin kirjaan. Tuli joskus kesällä teemalta. Itse en ole nähnyt mutta olen kuullut paljon kehuja.

      6.2.09 ilmestyy Brideshead Revisited - Mennyt maailma elokuva versio jossa Emma Thompson. Tästähän on myös sarja versio jota on kehuttu paljon. Sijoittuu 1900-luvun alku puoliskolle.

      22.1.09 ilmestyy Northanger Abbeyn -86 versio. Tästä myös vuoden 2007 versio josta itse pidän ja ihan hyllystä asti löytyy. Perustuu tietenkin Jane Austenin kirjaan.

      22.1.09 ilmestyy myös Anne Brontën kirjaan perustuva The tenant of Wildfell Hall. Itse olen tätä odottanut jo jonkin aikaa että tervetullut uutuus :)

      26.2.09 Fanny Hill: "Orvoksi jäänyt Fanny Hill saa uuden kodin madame Brownin luota Lontoosta. Huomattava bordellinpitäjä näkee nuoressa, kauniissa tytössä suuret mahdollisuudet. Siitä alkavat Fannyn värikkäät seikkailut 1700-luvun Englannissa. Hänestä tulee nopeasti maansa johtavimpia ja kysytyimpiä ilotyttöjä. Kukaan ei osaa vietellä miestä niin kuin Fanny. Mutta vaikka Fanny tapaa satoja rakastajia, vain yksi on oikeasti rakas. Ja eräänä kauniina päivänä Fanny hänet saa!"

      Hotelli Firenzessä: "Draama vuodelta 1986 ohjaus James Ivory pääosissa Helena Bonham Carter ja Denholm Elliot."

      Madame Bovary: "Draama vuodelta 1991 ohjaus Claude Chabrol pääosissa Isabelle Huppert ja Jean François Balmer. Emma on maalaistyttö 1800-luvun Ranskassa, ja on tyytymätön karuun osaansa elämässä. Päättäneenä iskeä korkeamman elintason kultasuoneen, viettelee Emma varakkaan lääkärin Charles Bovaryn ja menee tämän kanssa naimisiin.
      Nuoren Emma Bovaryn sosiaalinen status ja yhteiskuntaluokka parantuvat tuntuvasti, mutta hän on yhä tyytymätön elämäänsä. Aviomies ja porvariluokan arki tuntuvat hetken jälkeen ahdistavalta ja väkinäiseltä, joiden kuristusotetta eivät useat rakastajatkaan kykene helpottamaan. On pian aika siirtyä eteenpäin?

      Parempi versio Madame Bovarysta on vuoden 2000 englantilais versio jossa pääosissa Frances O'Connor ja Hugh Bonneville mutta tätä ei valitettavasti löydy suomesta :(

      Viisasteleva sydän on aivan ihana Jane Austenin romaaniin perustuva elokuva vuodelta 2007.

      Nyt laitan pelkän listan elokuvista/sarjoista ja valmistumisvuosista. Jos haluat lisää tietoa kyseisistä elokuvista mene finnish.imdb.com ja hyviä tilaus paikkoja ovat cdon.fi sekä discshop.fi. Ja tässä listaus:

      Cranford, 2007 ei löydy suomesta dvd:llä
      Emma -72
      Emma -96 (Gwyneth Paltrow)
      Emma -96 (Kate Beckinsale)
      Mansfield Park -82
      Mansfiels Park -99
      Napoléon -02
      Oliver Twist -99
      Ylpeys ja ennakkoluulo -95 !!!
      Ylpeys ja ennakkoluulo -05
      Järki ja tunteet -81
      Wives and Daughters -99 ei saa suomesta dvd:llä
      The Abduction Club -02
      Arsène Lupin -04
      Becoming Jane -07
      Ever After - ikuisesti sinun -98
      Gosford Park -01
      A Hazard of Hearts -87
      North & south -04 !!! ei saa suomesta dvd:llä
      Australia -08
      Hornblower elokuvat -99-03?
      Impromptu - Rakkauden sävel -91
      Lady Chatterley -93
      Little women - Pikku naisia -94
      Out of Africa - Minun afrikkani -85
      Painted veil - Kirjava huntu -06
      Mrs Henderson Presents -05
      Atonement -07
      The Secret Garden - Salainen puutarha -93
      The Age of Innocence -93
      Daniel Deronda -02 ei saa dvd:llä suomesta
      An Ideal Husband - Ihanneaviomies -99
      Jane Eyre - Kotiopettajattaren romaani -97
      Miss Potter -06
      Les Soeurs Brontë -79
      A Good Woman -04
      The Great Gatsby -74
      Howards End -92
      Kate ja Leopold -01
      The Remains of the Day -93
      Wuthering Heights -98
      Wuthering Heights -39
      Dangerous Liaisons -88 en ole varma löytyykö dvd:llä
      Enchanted April -92
      Far from the Madding Crowd -98 ei löydy dvd:llä suomesta
      Finding Neverland -04
      Girl with a Pearl Earring - Tyttö ja helmikorvakoru -03
      The Golden Bowl -00 en ole varma
      A Little Princess - Pikku prinsessa -95
      The Magnificent Ambersons -42
      The Man in the Iron Mask -98
      Mrs Dalloway -97 ei löydy
      Tess of the D'Urbervilles -98
      Under the Greenwood Tree -05

      Siinä nyt joitakin että varmasti löytyy jotain kiinnostavaa katsottavaa ;)

      • Sini3***

        Tess of the D'Urbervilles -98
        haiskahtaa Roman Polanskin "Tess - viattomuuden tarina" -elokuvan uudelleenfilmatisoinnille. Mihin sanoisin, että kannattaa ehdottomasti katsoa tuo Polanskin (1979) palkittu versio.
        Tyttö ja helmikorvakoru taas sijoittuu 1600-luvulle, joten aikamoinen heitto tähän aikarajausvaatimukseen:)


    • ...kaikkia westernejä, mutta sitten osui silmiini tuo romanttinen draama...

      Bram Stokerin Dracula saattaisi tuohonkin kategoriaan sopia.

    • Moira87

      Tyttö ja helmikorvakoru

      Les miserables

      Marie Antoinette

      Vanity Fair

      Herttuatar

      Quills

      • Violetera

        Ihan viehkoja leffoja nämäkin, mutta aikakausi ei oikein osu:

        Tyttö ja helmikorvakoru kertoo 1600-luvusta ja on kuvitelma siitä, miten Johannes Vermeerin samanniminen taulu on syntynyt.

        Les miserables perustuu Victor Hugon romaaniin, joka sijoittuu Ranskan vallankumouksen ajoille 1700-luvun lopulle. Samaa aikakautta kuvaa myös Marie Antoinette.


    • sureitsme

      Little Dorrit
      BBCn sarja, tuli ykköseltä tai kakkoselta tuossa vähän aikaa sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2403
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe