yhtenäinen köyhien puolue mikä ei ole sidoksissa mihinkään noihin mitkä nyt eduskunnassa,eikö meitä ole paljon,olemme tosi nynnyjä
KÖYHIEN PUOLUE
piää saada
8681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
puolueita perustettukkin. Ne vaan eivät oikein tahdo onnistua, ja eivät kannatustakaan saa alkuunkaan sinne päin miten paljon köihiä on. Ilmeisesti kyseessä on jonkinlainen uskottavuuden puute, ja ehkä myös siksi huono-osaiset jättävät kokonaankin äänestämättä.
Tässä on sellainen uskottavuusjuttu että jos vaikka nyt köyhien puolue saisi 25% äänistä, niin kun köyhät jo itsestäänki rupusakiksi pakkaavat leimautumaan niin tällaisen vaalimenestyksenkin jälkeen heidän asiansa olisi vielä helppo jättää huomioon ottamatta.
Se on niin pirullisen helppoa leimata sellainen väki paskasakiksi joka ei ole missään tärkeässä asemassa sen paremmin yrittäjänä/omistajana kuin työntekijänäkään tavarantuotannossa. Se on näin ollut aina.
Ajatellaanpa nyt vaikka jotain menneisyyden tilannetta ennen kapinaa. Torppareistakin haluttiin päästä eroon kun parempia maataloustyökoneita tuli, ja raivauskelpoiset maatkin alkoivat jo olla pelloiksi kuokittu. Teollisuustyöpaikkojakaan ei vielä niin paljon ollut, että ylimääräiseksi käynyt väki olisi niihin voinut hakeutua. Tämän johdosta maatonta tarpeetonta liikaväestöä oli maaseudulla. Tämän tällaisen väestön imago muodostui näistä olosuhteista johtuen alhaiseksi, ja se näin melkein ihan jo itsestään kelvottomaksi paskasakiksi leimautui.
Näinhän se nytkin menee. 'Kun minä teitä veromarkoillani elätän' 'Työttömät sen kuin vain makoilevat kotona'
Jos jotain korjausta tällaisen väen asemaan ehdottaa, niin vastaukseksi tulee 'Meidän on huolehdittava niiden eduista ja asemasta joiden käsissä tämä tavarantuotanto on nyt, sillä tavarantuotannolla sitten teidän paskasakin elantonnekin kustannetaan' Se vaan ei tällä sapluunalla tahdo tulla koskaan se aika jolloin tämän paskasakin tai tavarantuotannosta syrjäytyneiden tai syrjäytettyjen tilannetta kohennettaisiin.
Tällaisessa tilanteessa joku köyhien edunvalvojakseen äänestämä helposti sokaistuu ja heittäytyy tässä paremmissa asemissa olevan väen vietäväksi alkaen itsekkin uskoa että ihan ne pelkkää kelvotonta paskasakkia vaan ne kaikki köyhät ovat, vaikka ei ennen valituksi tulemistaan näin olisi ajatellutkaan. Varsinkin näin, jos vasta valituksi tultuaan huomaa vauraiden kädestä syövänsä, ja vielä syövänsä hyvin(esim. kansanedustajana).
Tässä helposti tällainen köyhien edustajaksi valituksi tullut alkaa ajatella vain omaa toimeentuloaan. Etenkin niin jos omakin toimeentulo kokonaan riippuu siitä asemasta johon on tullut valituksi(eli jos on itsekkin heikoilla).
jos olis vain hyvä ja vahva persoona keulassa
ari
Kansainvälinen kapitalisti tekee tavaraa aina vaan halvemmalla. Köyhätkin saavat siis enemmän.
Sosialismia, tasa-arvoa, ihmisoikeuksia ym. (etu)oikeuksia saavat vain harvat ja vielä harvemmin köyhät.
ei ole työttömänä vaan siellä niitä istuu eduskunnassa. Eikä tarkoita että ne kaikki silti siellä mitään tekisivät, sen enempää kuin työttömätkään, kunhan vain hengailevat.
nynnyjä suomalaiset on,ei mitään tapahdu vaikk kuinka köyhiä ja työttömiä tulee lisää
Uskon, että tällaisen puolueen ongelmana olisi se, että suurin osa köyhistä ei pitäisi tällaista puoluetta omanaan. Mikä tämän köyhien puolueen agenda olisi? Keiden oikeuksia he lähtisivät ensisijaisesti ajamaan? Köyhiä on niin monesta eri syystä; on eläkeläisiä, työttömiä, sairaita, opiskelijoita jne. Kaikkien edellä mainittujen ryhmien asiaa puolue ei tietenkään voi pitää yhtä tärkeänä vaan rahapottia jaettaessa osa köyhistä saisi enemmän kuin toiset.
Herää myös kysymys mistä rahat otettaisiin? Otetaanko köyhille jaettavat rahat kulttuurilta, urheilulta, terveydenhuollolta vai kouluilta? Jos ideana on rokottaa työssäkäyviä entistä kovemmin niin mitä tehdä heille, jotka päättävät lopettaa kovasti verotetun työnteon ja siirtyä suosiolla kortistoon köyhien puolueen juuri massiivisesti korottamien tukien piiriin? Entä mitäs tehdä kun korkeasti verotettu pääoma valuu ulkomaille? Entä siinä vaiheessa kun suomalaisilla yrityksillä ei enää ole varaa maksaa uusia korotettuja palkkoja ja niillä on vaihtoehtona joko irtosanomiset, ulkomaille muutto tai konkurssi?
Uskon, että on epärealistista, että Suomeen syntyisi suurta kannatusta nauttiva köyhien puolue. Tarvitaan tarkemmin määritelty kohderyhmä kuten eläkeläiset tai työttömät ja realistinen suunnitelma sille miten juuri tämän ryhmän etuja lähdettäisiin ajamaan ja mistä resurssit.
Siitä vaan töpinäksi. Jos homma onnistuu niin vaarana on että vetäjät vaurastuu eivätkä voi enää edustaa köyhienpuoluetta.