Ku tääl on niiiin monta jotka näyttää olevan sitä mieltä et emmin kuuluis päästä jatkoon ni halusin nyt vaan tietää et miks ette sit äänestäny sitä jatkoon? ja menkääpä kuunteleen mtv3 idols sivuilta ku emmi laulaa keltasta toukokuuta mikkiin. musta se ainaki oli järkyttäävää kuunneltavaa eikä minkään laulajan laulua..
Emmistä vielä.........
Ajattelija
8585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ajattelija
Savoyn esityksessä olivat valvoneet ed. yön 03:een, jolloin saivat seur päivän biisit. Kaikilla falskasi ja unohtui, väsy painoi, jonka tuomaristokin noteerasi, joutuivat tsekkamaan aiemmista nauhoista.
Lakkaapa ajattelija ajattelemasta ja mene kuuntelemaan Emmin esitys semifinaalissa, jos et sen tulkinnan loistoa kuule, olet nuottikorvaton ja ehdotan tuomareitten tavoin; vaihda harrastusta, onhan niitä ...!
Kati
Eihän tässä mitään oikeata tai väärää arvostelua ole, on vain mielipiteitä.
Minusta päätökset pitää tietysti tehdä sen mukaan miten Kilpailukappale esitetään. Jännästi vaan näyttää äänet menevän juuri niille joita tuomarit esityksen jälkeen eniten kehuvat...??? Eihän tässä mitenkään ohjata, vain meidän mielipiteellä on merkitystä. (?!)
Musta on toisaalta ihan oikein että Idoliksi pääsee jos saa ääniä. sehän on tän homman tarkoitus. Mutta eihän me tosin edes tiedetä paljonko kukin ääniä sai ja sehän se nyppii kun nyt näyttää siltä että tällaista Emmiä esimerkiksi ei kuulisi enempää vaikka oli NIIIIIN loistava esitys. Katsotaanpa uudelleen sitten kun kaikki ryhmät on laulettu, tällä hetkellä tyttöjen äänten joukossa kuitenkaan ei oo Emmin voittanutta.
Oliko se Emmi joka lauloi Kate Bushia..
Niinkuin tuomaristokin sanoi, Emmi olisi voittanut jos kisa olisi ollut imitointi-kisa. Miksei siihen osallistunut sitten myös Jope Ruonansuu yms.
Kyllä asia on niin, että Emmi mokasi ja teki väärän biisivalinnan semifinaalissa. Kyllä se sen osasi laulaa ja hyvin osasikin. Valitettavasti en vain kuullut semifinaalissa Emmin omaa ääntä, niin hyvä tuo KateBush-tulkinta oli.. Vaikea siitä on tuomaristonkin tulkita miltä se EMMIN ääni kuulostaa..
Kun sulki silmät Emmin laulaessa, olisi luullut Kate Bushin esiintyvän! Mitä jos Emmi olisi voittanut koko kisan, laulaisiko hän kaikki muutkin biisit sitten sillä Katen äänellä?
Ei hyvä...
Kyllähän Emmi lauloi ihan omalla äänellään, ei ääntä voi kopioida. Hänen äänensä on korkea ja heleä, mikä on upea juttu. Tuollaista laulajaa ei meillä Suomessa ole juuri kuultukaan. Olisi korkea aika saada noin persoonallinen tyttö "tähtitaivaalle".
No, väännetään nyt tästä aiheesta vielä kun vauhtiin päästiin..
Mun mielestä biisi voi olla pielessä eikä pääse Idoliksi, jos kyseisellä biisillä ole siihen parhaita mahdollisuuksia. Biisi voi silti olla hyvä, niinkuin tässä tapauksessa olikin.
Kokonaan toinen juttu on sitten ääni. En ymmärrä minäkään koko keskustelua siitä, että joku laulaa toisen äänellä ??? Suomalaiset on kuin sopulilauma joka menee just siihen suuntaan mitä nuo tuomarit sanoo. Samoin voisi sanoa että Hanna Pakarinen imitoi Alannah Mylesiä (äänellä).
Kuka pystyy perustelemaan että miten tämä Emmi oikein lauloi toisen äänellä jos se ei ollut oma?
Minun mielesäni hän lauloi omalla äänellään joka vain SATTUU KUULOSTAMAAN ehkä Kate Bushilta.
Odotan mielenkiinnolla muista ryhmistä upeita ääniä ja on aivan sama keneltä kuulostaa, jos laulaa vaan hyvin. Siitä pisteet!
Ihmettelen myös
Jos tuon biisin tekijää ei olisi mainittu, olisiko kukaan yhdistänyt Emmiä K Bushiin. Tuomarit sen aloittivat ja jatkoivat rinnastamista loppuun saakka!
Sitäpaitsi biisi oli erikoinen ja vaativa, siksi se jäi mieleen. Jos olisi ollut tavallinen ja vaatimaton olisi asetelma ollut toinen. Väitän että siinäkin tapauksessa esityksestä olisi kohistu, sillä Emmillä on kultainen kurkku!
Kristiina Elstelä
Ja kun en tykkää oikein pop-pop musiikista, nii tuo esitys oli ohjelman parasta antia!