Mistä tunnistaa onko sormus kultaa

Mulla on kultanen timanttisormus..mistä tunnistan et onks se oikeeta kultaa ja onks se oikee timantti : >
114245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

jos se oikea on niin pitäs leimat löytyä!

Äänestä
  • Onks ne leimat jokkut isot tai minkälaiset...en tajua kato mitää:D:D:D:D

    Äänestä

  • gdgtrreger kirjoitti:

    Onks ne leimat jokkut isot tai minkälaiset...en tajua kato mitää:D:D:D:D

    ja mee keekoilemaan johonkin pintakapakkaan. Jos se on aito saat taatusti siipeilijöitä perääsi.

    Äänestä

  • gdgtrreger kirjoitti:

    Onks ne leimat jokkut isot tai minkälaiset...en tajua kato mitää:D:D:D:D

    kultaleimat pitäis löytyä!..voithan myös käyttää sormusta kultaliikkeessä arvioitavana!

    http://www.yritysnet.com/kellopiste/leimat.htm

    jos ei ole niin antiikkisen vanha sormus,että olis vain kultaseppä jättänyt jonkin signeerauksen..

    Äänestä

  • old_profile_19431 kirjoitti:

    ja mee keekoilemaan johonkin pintakapakkaan. Jos se on aito saat taatusti siipeilijöitä perääsi.

    vähän repesin... tän kirjottaja on salee joku stadilainen. miten jotkut juopot kapakassa muka erottais sormessa olevan sormuksen aidoksi tai rihkamaksi?? HAH HAH

    Äänestä

ja kulta ei liukene mihinkaan kotikonstein (esim.etikkakurkkuliemi)

Äänestä
  • Tarvitaan vaan kuningasvettä ja litteä sahköparisto. Kuningasvettä saa apteekista ja patterin lähikaupasta

    Äänestä

  • syltty. kirjoitti:

    Tarvitaan vaan kuningasvettä ja litteä sahköparisto. Kuningasvettä saa apteekista ja patterin lähikaupasta

    ma luulin etta tiukat hapot on lukkojen takana.

    Äänestä

Vie sormuksesi asiantuntijalle arvioitavaksi, se helpoin tapa.

Kulta reagoi elohopeaan. Jos kosketat kultaa elohopeean, jää siitä kultaan vaalea jälki. Timantti taasen tekee naarmun lasiin. En suosittele kumpaakaan kotona. Vie sormuksesi asiantuntijan arvioitavaksi.

Äänestä

suomessa tuhansia tapauksia tullut ilmi.
Samoin timantit ovat ;asia.

//kulttuuririkkauta, naas!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fgergefdfed kirjoitti:

Mulla on kultanen timanttisormus..mistä tunnistan et onks se oikeeta kultaa ja onks se oikee timantti : >

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu