Tekniikan maailma suitsuttaa 1.12., että autojen myynti on ollut "marraskuussa kasvussa":
http://www.tekniikanmaailma.fi/uutiset/autorekisteroinnit-marraskuussa-kasvussa
Mutta Turun Sanomat - vaikka ei osaakaan prosenttilaskua, ja puhuu "lokakuussa" vaikka pitäisi puhua "lokakuusta" - sanoo kuitenkin totuuden, että lokakuun 10200 autosta pudottiin marraskuun 6500 autoon. Näin TS päivää myöhemmin 2.12.:
http://www.turunsanomat.fi/talous/?ts=1,3:1004:0:0,4:4:0:1:2008-12-02,104:4:580050,1:0:0:0:0:0:
Edellisvuoden 2007 marraskuun noin 3500 henkilöautoon ei kannata verrata, koska jengi odotti autoveron laskua. Mutta ei hyvältä näytä nytkään.
Vastatkaa ja kertokaa: Onko Tekniikan Maailma automyynnin suuri optimisti, vai näyttääkö vain siltä?
TM: kasvua, TS: laskua!
5
778
Vastaukset
- ovat täysin
Pörhön ja Rantalan talutusnuorassa. Kirjoittavat mitä raha käskee, aivot narikassa ja käsi ojossa.
- ytrfdfghj
Pitäis lehdistön mukamas olla kriittistä ja kuluttajan puolestapuhujia.
Irvokasta on tuo TM:n linja. Kirjoittavat automaahantuojiea hymistellen noita piilomainoksiaan, joita esittelyiksi kutsuvat.
Koskaan eivät sano esimerkiksi, että tuote on kallis ominaisuuksiinsa nähden.
- kannattaa verrata?
"Edellisvuoden 2007 marraskuun noin 3500 henkilöautoon ei kannata verrata, koska jengi odotti autoveron laskua. Mutta ei hyvältä näytä nytkään."
Miksi ei kannattaisi nyt verrata viime vuoden marraskuun lukuhin? Kun alkuvuodesta tammi-helmikuussa myyntiluvut ylittivät kaikki arviot, niin monet totesivat sen vain olevan siirtymää 2007 marras-joulukuulta.
Ei siis missään tapauksessa uuden autoveron vauhdittamaa myyntiä!
Jos tuo viime vuoden lopun odottelu korvattiin jo tämän vuoden tammi-helmikuun myynnillä, niin eihän nyt enää voida käyttää samaa perustetta.
Vai olisiko sittenkin tuo autoveron uudistus ollut onnistunut ja vauhdittanut automyyntiä alkuvuodesta? - vanhanenkin
Sanoo että lamaa ei tule korkeintaan pieni taantuma jos sitäkään että kuluttakaa vain rahaa reippaasti. Uskokaa se kaikki jotka uskovat politikkoja.
- 140 000 vuodessa
Automyynti on normaalisti kausiluonteista niin että vuoden viimeisinä kuukausina myydään vähemmän autoja koska yksityiset haluavat mieluummin odottaa pari kuukautta että saavat rekisteriin "vuotta uudemman" auton. Vastaavasti tiettyinä kuukaisina myydään keskimääräistä enemmän.
Tämä kausiluonteisuus on sen verran säännöllistä vuodesta toiseen että voidaan arvioida paljonko autoja pitäisi myydä vaikkapa marraskuussa jos koko vuoden myynti on 140 000 kappaletta mikä on autoliikkeiden arvio tälle vuodelle.
140t vuosimyynnillä pitäisi marraskuussa saada kaupaksi 10 000 autoa joten 6500 auton myynti kertoo autokaupan sakanneen todella rajusi marraskuussa.
Viime vuoden lukuja vääristi loppuvuoden kuukausien osalta tieto tulevasta veromuutoksesta joten niihin vertaamalla ei voi sanoa mitään siitä onko myynti kasvamassa vai laskemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104861Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224003Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2243744Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1303055Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573015Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152591Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642522Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132135