Katsaus tulevaisuuteen

Vuonna 2030 Jori on päässyt tavoitteeseensa, kirkolla ei ole jäseniä. Tekemisen puutteessa Jori turhautuu, kunnes reippaana miehenä keksi muuttaa Teheraniin vetämään "Eroa moskeijasta"-liikettä.
5362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että vuonna 2030 kirkolla ei olisi jäseniä. Ainakin nykyisin on vielä paljon niitä, jotka eivät missään nimessä halua erota kirkosta. Tuskin tilanne muuttuu siitä parissakymmenesssä vuodessa miksikään. Huomataan vain, että ei kirkosta eroamisen myötä alkanut mikään onni ja autuus, vaikka jotkut niin uskoivatkin.

Äänestä
  • Paitsi jos Jeesus hakee omansa pois ennen vuotta 2030 ja maailman diktaattori sen jälkeen lopettaa kristilliset kirkot ...

    Äänestä

ev.lut.kirkon jäsenmäärä sen jälkeen, kun se ei ole enää valtionkirkko?

Saat sinä uskoa triangelijumalaan jos se olosi onnelliseksi tekee, mutta miksi sen uskontosi pitäisi olla valtion erityissuojeluksessa ja etuoikeutetussa asemassa?

Äänestä
  • Olipa omituinen vastaus. Selitä, miten se liittyy avaukseen?

    Äänestä

Mikäli kirkossa ei olisi enää jäseniä eli ei olisi kirkkoa, olisi Suomi täynnä erilaisia vapaasuuntalaisia ja hallitusvastuussa olisi vapaahelluntailaiskristillinen ja filosofinen kansanpuolue ja ikuisessa oppositiossa pikkupuolueena voisi olla ateistinen kansan vapautuspuolue á la jori! Maa olisi juuri vapautunut kirkollisverosta ja puoluetuki olisi nostettu moninkertaiseksi nykyiseen verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jorinoita kirjoitti:

Vuonna 2030 Jori on päässyt tavoitteeseensa, kirkolla ei ole jäseniä. Tekemisen puutteessa Jori turhautuu, kunnes reippaana miehenä keksi muuttaa Teheraniin vetämään "Eroa moskeijasta"-liikettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu