uskonnolla raiskataan lapsen mieli? Kuinka pysyvää se on?
http://www.uusisuomi.fi/viihde/43791-opettaja-itketti-ekaluokkalaisia-“joulupukkia-ei-ole-olemassa” ;
Kuinka helppoa onkaan lapsi manipuloida uskomaan ihan mitä auktoriteetit haluavat.
http://www.uusisuomi.fi/viihde/43791-opettaja-itketti-ekaluokkalaisia-“joulupukkia-ei-ole-olemassa” ;
Kuinka helppoa onkaan lapsi manipuloida uskomaan ihan mitä auktoriteetit haluavat.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikai tuota opettajaa voi mistään syyttää.. Todella typerää jos sille joku rangaistus langetetaan.
että sanottiin 7-vuotiaiden ekaluokkalaisten purskahtaneen itkuun. Ensinnäkin sen ikäiset vaikuttavat aika vanhoilta uskomaan Joulupukkiin ja eikös se koulu ala nuorempana Britanniassa. Jotain 5- tai 6-vuotiaana?
Eipä kyllä olisi ensimmäinen kerta, kun lehtineekerit sotkevat asioita.
"Kuinka helppoa onkaan lapsi manipuloida uskomaan ihan mitä auktoriteetit haluavat"
Tuo on verisintä totta, vaikkapa kiusaamaan itsemurhaan. Minä voin sanoa, että uskonnollinen manipulointi on helvetin helppoa vaikkapa pikkulapsille.
Pikkulapsille voisi vaikka sanoa seuraavanlaisen uskonnolisen jutun:" Ne coolit tyypit ketkä kiusaa koulussa säälittäviä tapauksia, pääsevät taivaaseen ja ne ketkä eivät kestä jatkuvaa kiusaamista ja tappavat itsensä joutuvat helvettiin.
Voi olla tuo sanan parsi muunneltuna, jolla jotkut kakaroitaan kehottivat yllyttämään muitakin kakaroita kiusaamaan minua ittariin.
Minä vihaan uskonnollista manipulointia varsinkin, kun se kohdistuu pikkulapsiin. Se on todella sairasta, mikään ei riitä rangaistukseksi sellaisille ihmisille, jotka sellaista tekevät.
No joo, on sitä pahempaakin kuin uskonnollinen manipulointi. Loppujen lopuksi sitä mielenkiintoisempaa elämä on mitä skitsahtaneemmassa uskonnollisessa kodissa on joutunut kasvamaan :)
"No joo, on sitä pahempaakin kuin uskonnollinen manipulointi."
Aivopesu tekemään itsemurha voisi olla aika tosi paha.
"Loppujen lopuksi sitä mielenkiintoisempaa elämä on mitä skitsahtaneemmassa uskonnollisessa kodissa on joutunut kasvamaan :) "
Ei välttämättä, jos isä on joku idiootti satanisti, joka luulee olevansa joku satuolento. Minkälaisia lapsia tulisi perheeseen, jonka isä väittää osaavansa muuttua taikakeinoin näkymättömäksi?
Minkälaista elämä olisi perheessä, jonka yliopisto äiti uskoo Jeesuksen haluavan ajaa kiva saatananpalvoja itsemurhaan.
Ihmisiä tässä ollaan kaikki ja mikäli sinä oikeasti välittäisit niistä lapsista, niin tekisit sinä muutakin kuin avautuisit täällä.
Et sinä kenestäkään välitä, omaa napaa sinä tuijaat.
Jos joku välittäisi vaikka niistä lapsista, niin hän pysäyttäisi lapsien manipuloinnin tai kuolisi yrittäessään ja en kyllä tunnista sinua tästä yhtelöstä. Joten pese vaikka hampaat, niin tulee ainakin jotain hyvää tehtyä.
Riippuu aika pitkälti kuinka määrität "sairaan" ja ei se edes ole, se on yhtä loogista kuin se että omena putoaa maata kohti, tilanteessa jossa omena putoaa maatakohti.
"Ei välttämättä, jos isä on joku idiootti satanisti, joka luulee olevansa joku satuolento. Minkälaisia lapsia tulisi perheeseen, jonka isä väittää osaavansa muuttua taikakeinoin näkymättömäksi? Minkälaista elämä olisi perheessä, jonka yliopisto äiti uskoo Jeesuksen haluavan ajaa kiva saatananpalvoja itsemurhaan."
I said this once and I'll say it again: Loppujen lopuksi sitä mielenkiintoisempaa elämä on mitä skitsahtaneemmassa uskonnollisessa kodissa on joutunut kasvamaan.
En alunperin edes hakenut esille koko linkkiä. Muuten kyllä luin tekstit.
Mutta nyt senkin tein.
Täällä sanotaan:
"Britannian Roytonin pikkukaupungissa koettiin pienoinen jouluskandaali. Ala-asteen opettaja sai 25 ekaluokkalaista kyyneliin sanoessaan luokan edessä, että joulupukkia ei ole olemassa. Asiasta kertoi Telegraph."
-----
?????
Mitä sekametelikeittoa tämä on?
Lapset itkivät, kun heille kerrottiin, että JOULUPUKKIA ei ole olemassa!
Koko juttu ei siis alunperin edes *mitenkään* liity nk. "kotien uskonnonopetukseen". Joku kuitenkin meni ja kyhäsi tuollaisestakin itselleen ihan omatekoisen olkiukon ja sotki vielä perisuomalaisen sanan "hihhuli" taas siihen mukaan.
Köyhät ovat eräiden eväät näköjään. Ylen köyhät.