käytetyn auton takuu

MITÄ KORVAA

mitä takuu korvaa.. käytetyn auton ostaa, ja siitä hajoaa webasto 7kk jälkeen, onko myyjä vastuussa tai vastaako takuu siitä, auto on 05 passatti. uudempaa korimallia

9

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukas muukaan?

      eikö tuo nyt ole päivän selvä juttu. Tuskinpa kukaan lahjoittaakaan sitä summaa, joka siihen uppoaa.

    • se auto

      hajonnut, vaan Webasto. Ei sitä kukaan korvaa.

      • Minun autossani on vain lämmityslaite. Kylmää tulee ulkoa.


    • Retkuilija

      niin ei tarvi kitistä.37-vuotiaaseen kuuluu jo iän puolesta.

    • kilo80

      takuu häviää kun perävalot häipyy näkyvistä.

    • ex-Mosse

      Normaali 'takuu' käytetyllä autolla on 6kk, mutta osa myyjistä antaa pidempiä vapaaehtoisia 'takuita' myymilleen autoille.
      Takuu tehtaan puolelta autolle on ollut 2v eli se on mennyt umpeen 2007.

      Sinä siis korvaat Webaston korjaamisen, jos sitä haluat käyttää.

      Webaston rikkoutuminen on sen verran yleinen ongelma Passatissa, että se nyt oli odotettavissa. Siitä tehtaan asentamasta Webasto TT-V mallista hajoaa vähintään parin vuoden välein lämpötila-anturi, jonka vaihto vaatii keulan purkamista ja koko Webaston aukaisua. Ja sinun 'onneksesi' sitä ei voi tehdä muut kuin merkkiliikkeet eli kun on tehtaan malli tuo Webasto niin 'tavallinen' Webasto asentaja ei välttämättä saa osia siihen ja/tai korjausohjeita.

      • joka autossa

        auton myyjä on vastuussa koko auton iän,käy pyytämässä korvauksia ja vähän extraa mielesi pahoittamisesta kun paskan myi.JOS on käynyt niin että auton myyjä on kuollut niin sitten vastuussa on perikunta,kyllähän se on niin että joku on saatava aina vastuuseen sinun autostasi.


      • ex-Mosse
        joka autossa kirjoitti:

        auton myyjä on vastuussa koko auton iän,käy pyytämässä korvauksia ja vähän extraa mielesi pahoittamisesta kun paskan myi.JOS on käynyt niin että auton myyjä on kuollut niin sitten vastuussa on perikunta,kyllähän se on niin että joku on saatava aina vastuuseen sinun autostasi.

        Miten minun autoni liittyy tähän keskusteluun ja miksi haluaisin siitä korvauksia?
        Jos koitat provoilla niin voisitko edes vastata oikeaan viestiin :)


    • bemaristi.

      Älä nyt tommosta täältä kysy..jos tehdas myöntää jonkunlaista goodwilliä niin se selviää maahantuojan kautta ja jos ei myönnä niin se saattaa vaarantaa asiakassuhteen..eiks vaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe