Mielipidetiedustelua

3193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että Israelista ei saa puhua mitään mistä se ei pidä.

Saksalainen parlamentaarikko Martin Hohmann mainitsi taannoin etteivät juutalaiset ole sen syyttömämpiä kuin muutkaan.

Hän viittasi Venäjän vallankumoukseen, joka oli hyvin pitkälle juutalaisvetoinen poliittinen manööveri, ja vallankumouksen aikan tehtyihin joukkomurhiin. Juutalaiset olivat myös hyvin edustettuina vallankumouksen teloitusjoukkueissa.

Hohmann sai vastaansa ankaraa kritiikkiä ja tavanomaisen "antisemitisti" leiman.

Prikaatinkenraali Reinhard Guenzel kommentoi Hohmannin puhetta rohkeuden osoituksena ja sai potkut samantien.

Sananvapaus on näköjään hyvin suhteellinen käsite ... ainakin siinä vaiheessa kun tulee puhe juutalaisten roolista maailmantapahtumiin nyt ja historiassa.

Äänestä
  • Kerroppa moonman, mikä tämän syyllistämisvimman takana oikein on?

    Tuo Hohmanin vertaus oli rasistinen(tai sitten se oli vain ymmärtömättämyyttä).

    Mitä järkeä on syyllistää juutalaiset siitä että jotkut kommunistit NL:ssa omasivat juutalaisen taustan tai heillä oli suvussaan juutalaisia?

    Kansallissosialismiin liittyi taas käsite saksalaisista herrakansana ylitse muiden. Kuinka tärkeää onkaan muistuttaa SAKSALAISIA siitä mihinkä tuollainen oppi lopulta johti.

    Yhtä hyvin juutalaiset voidaan syyllistää vaikka natsismista, joissakin natseissakin nimittäin oli "juutalaista verta"(mitä sinä varmaan pidätkin arjalaisuuden vastakohtana).

    Äänestä

Komission päätiedottaja R.Kemppinen totesi kohutusta mielipidetiedustelusta:"Kysymyksenasettelu ei kuitenkaan välttämättä ollut kovin järkevä."

Ymmärrän tuon toteamuksen ja komission puheenjohtaja Romano Prodin irtisanoutumisen kyselystä siten, että komissio katuu koko kyselyn tekemistä.

Ehkä komission yllätti se sama juutalaisvastaisuuden ja piilevän antisemitismin
esilletulo, joka myös näillä keskustelupalstoilla vähän väliä nostaa päätään. Jätän tällä kertaa näiden kirjoittajien nimimerkit mainitsematta, mutta itse kukin voi punnita itseään.

Mikähän juuri meitä eurooppalaisia vaivaa suhtautumisessamme tuohon pieneen, mutta elinvoimaiseen Daavid-valtioon?

Luulisi kautta vuosituhansien tapahtuneen vainon ja varsinkin II maailmansodan keskitysleirikauhujen saaneen eurooppalaiset tuntemaan vahvaa sympatiaa tuota kovia kokenutta kansaa kohtaan, mutta ei.

Ei edes Israelin todella tukala tilanne agressiivisen palestiinalaisväestön naapurina tai käydyt sodat vihamielisiä arabivaltioita vastaan ole saaneet eurooppalaisia suhtautumaan myötämielisemmin juutalaisiin. Syvälle on meissä painunut kätketty rasismi ja empatian puute.

Turha on tähän kenenkään heittää vastaväitteenä Israelin suhtautumista palestiinalaisiin, sillä kukin voi itseltään kysyä, mikä muu itsenäinen valtio olisi sietänyt lähellään ja jopa sisällään sellaista kansanjoukkoa, jonka päätehtävä tuntuu olevan aiheuttaa tuolle valtiolle mahdollisimman paljon harmia ja jopa terrori-iskuja.

Olisiko esimerkiksi Suomi sietänyt sellaista ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arja kirjoitti:

http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1066914271430

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu