TV2:ssa tänään 11.12. klo 19.20 Luovutetut alueet, Karjala takaisin.
TV2 klo 19.20 pakkoluovutetut
alueet
10391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on tänä päivänä tapetilla ja in. Ja hyvä niin.
Menetettyä Karjalaa on muisteltu siitä asti kun se menetettiin. Muistelijat alkavat olla nyt jo siinä iässä, että tv:n muisteluohjelmillekin on tilausta. Ihan mukavaahan se kotiseutujen muisteleminen on.
Älä kuitenkaan sekoita tätä nostalgiaa Karjalan palauttamiseen. Siitä ei ole ohjelmia tehty eikä nähty.
Älä selittele, vaikka harmittaakin. Kyllä Karjalasta puhutaan tänä päivänä taas enemmän kuin pitkän aikaan.
Se on erittäin hyvä asia, mitä enemmän puhutaan, sen lähempänä on vääjämättä tapahtuva ikiaikaisten suomalaisalueiden palautus.
Mitä sie höpötät? Koko ohjelmahan käsitteli palautusta, etkö sie ymmärtänyt?
"Älä selittele, vaikka harmittaakin. Kyllä Karjalasta puhutaan tänä päivänä taas enemmän kuin pitkän aikaan. "
Tottakai puhutaan, ihan niin kuin jo kirjoitin, Karjalan muistelijat ovat jo siinä iässä että muisteluohjelmille on kysyntää.
"Se on erittäin hyvä asia, mitä enemmän puhutaan, sen lähempänä on vääjämättä tapahtuva ikiaikaisten suomalaisalueiden palautus."
Sinä et näköjään osaa erottaa nostalgiaa ja alueen takaisin vaatimista. Ne nyt kuitenkin ovat eri asia vaikket sinä niissä eroa näekään.
Milloin olet muuten nähnyt viime aikoina ohjelman, jossa olisi puhuttu nimenomaan Karjalan palauttamisesta? Ei sellaisia tehdä.
Siis tuon ruotsinkielisten tuottaman neliosaisen Karjala-muistelon ensimmäisen osan nimi tosiaankin oli Karjalan palautus. Lieneekö ainoa aihetta käsittelevä ohjelma mitä on koskaan tehty? Muissa osissa harrastetaan sitä nostalgiaa sitten enemmän.
"Tottakai puhutaan, ihan niin kuin jo kirjoitin, Karjalan muistelijat ovat jo siinä iässä että muisteluohjelmille on kysyntää."
Ei niitä katsele pelkästään Karjalan muistelijat. Pakostikin nuoremmat katsovat myös niitä ja alkavat muodostaa käsitystään historiasta ja Suormelta suurvallan pakkovoimalla rysötetyistä alueista.
"Sinä et näköjään osaa erottaa nostalgiaa ja alueen takaisin vaatimista. Ne nyt kuitenkin ovat eri asia vaikket sinä niissä eroa näekään"
Sinä olet kapeakatseinen. Kaikki vaikuttaa kaikkeen. Karjala-kysymyksen ja Karjala-aiheisten ohjelmien esilläolo vaikuttaa aivan varmasti ennen pitkää.
"Milloin olet muuten nähnyt viime aikoina ohjelman, jossa olisi puhuttu nimenomaan Karjalan palauttamisesta? Ei sellaisia tehdä."
Eilen viimeksi: Pakkoluovutetut alueet, osa 1. Et siis katsonut sitä :D
"Ei niitä katsele pelkästään Karjalan muistelijat. Pakostikin nuoremmat katsovat myös niitä"
Nuoremmat katsovat niitä vain jos Karjalan muistelijat pakottavat? Vai niin teillä kulttuuria siirretään.
"Karjala-kysymyksen ja Karjala-aiheisten ohjelmien esilläolo vaikuttaa aivan varmasti ennen pitkää. "
Mihin se muka vaikuttaa? Nostalgiaa.
"Eilen viimeksi: Pakkoluovutetut alueet, osa 1. Et siis katsonut sitä :D "
Juu en, katsoin sen silloin kun se tuli eka kerran ruotsinkieliseltä kanavalta. Ei niin hyvä että olisi pitänyt katsoa toistekin.
""Eilen viimeksi: Pakkoluovutetut alueet, osa 1. Et siis katsonut sitä :D "
Juu en, katsoin sen silloin kun se tuli eka kerran ruotsinkieliseltä kanavalta. Ei niin hyvä että olisi pitänyt katsoa toistekin. "
No, siinä PUHUTTIIN palautuksesta, eikös niin? ja eipä tietebkään se sinusta hyvä ollut, koska siinä puhuttiin palautuksesta...
Ei ainoa. Jokaisessa ohjelmassa, jossa on käsitelty pakkoluovutettuja alueita, on palautusta aina jollain tavalla sivuttu.
Kuten luonnollista toki onkin.