Poretablettireseptillä.
Ei tule sitä vähäistäkään korvausta jos ottaa poreena,ymmärrä en.
Panacodia ei kannata
7
1116
Vastaukset
- !!!
Kelan lääkehaustahan nuo voi tarkistaa, mutta muistaako aina ennen lääkäriin lähtöä. Todellakin Panacod pillerinä on peruskorvattava mutta poretablettina ei, mistäköhän sitten johtuu.
Lääkäri kirjoitti minulle Panacodin lisäksi myös Panadolia ja nyt huomasi kuinka olin maksanut itseni kipeäksi ostamalla käsikauppapakkauksia. Reseptillä iso purkillinen oli puoli-ilmaista pieniin käsikauppapakkauksiin verrattuna vaikka Kelakorvausta ei saanutkaan.- on myös
rinnakkaisvalmisteita esim.codaxol, 100kpl maksaa kelan korvauksen jälkeen 9 euroa.
- vielä se
Panadol Para-tabsiin tai Pamoliim, niin saat siitäkin sitten korvauksen. Paitsi jos Panadolisi on joko forte eli 1g taikka extend. Eli Panadol 500 mg voi vaihtaa korvattavaan valmisteeseen. Apteekissa kannattaa aina kysyä onko määrätylle lääkkeelle vaihtokelpoista valmistetta.
- vaan!
vielä se kirjoitti:
Panadol Para-tabsiin tai Pamoliim, niin saat siitäkin sitten korvauksen. Paitsi jos Panadolisi on joko forte eli 1g taikka extend. Eli Panadol 500 mg voi vaihtaa korvattavaan valmisteeseen. Apteekissa kannattaa aina kysyä onko määrätylle lääkkeelle vaihtokelpoista valmistetta.
Enpäs tuollaista huomannutkaan, eikä varmaan lääkärikään. Tuolla lääkevaihtoehdolla olisin säästänyt vajaan kympin, joskin tabletteja olisi joutunut popsimaan tuplaten. Vaihto ei olisi onnistunut koska resepti oli Panadol fortelle eikä sille ole vaihtokelpoista vastinetta. No seuraavalla kerralla pitää muistaa pyytää resepti 500 mg:n Panadolille.
- Siitähän sitä aihetta
On saatu istua palaveria,ruksitaan taas jotain pois ja taas tuli tulosta.
Ei järjen hiventäkään tuossa Panacodinkaan kohdalla,täytyisi aina tsekata kun on saanut reseptin ja sitten tarvittaessa lekurille puhelinaika että voitaisko muuttaa reseptiä,poretabletti kiinteäksi. Mun on pakko ottaa poreena kun ei nappula tepsi...
Mistähän lie johtuu..- eski
murskaa tabut , ni pitäs toimia samanlain ku poreenakin , eli nopeammin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612307Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151082
- 971040
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13932Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55828Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277752