Kauppakadun ilmettä tulisi kehittää ja näin myös tapahtuu. Kauppakatuja on Suomessa kymmenittäin, joten uuden ilmeen tulisi lähteä nimenvaihdoksesta. Ehdotan, että katu nimetään suuren lapualaisen kansanjohtajan mukaisesti: "SUUREN RAKASTETUN JOHTAJAMME ISÄ AURINKOISEN KATU".
Kauppakadulle uusi ilme
katu merkkihenkilölle
6552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kummankin lookki on yhtä lailla kulahtaneen näköönen.
niin . miten olis kaudun nimeksi keskuskatu
oli täysin mauoton.
Se täytyy olla jonkun kepuli-karehtian ehdotus.
Olisiko mahdollista, että lopetat moisen mollaamisen, henkilöstä, joka todella yrittää edistää Lapuan tulevaisuutta.
Lopeta näykkyminen, jos olet lapualainen.
Ja yritä aktivoitua paikkakunnan kehittämiseen.
oikeen nimensä väärtti--kaupat puuttuu ja näyteikkunat sen myötä---rettukauppojen rätit lasilla tuulettuu---taas vaan tyhjenee entisestään---autioita ja tyhjää on---onneksi toi jouluvalokaari tuo valoa synkkyyteen
olla. En pariin kuukauteen ole Lapualla käynyt, mutta jos katu on täynnä tyhjiä liikehuoneistoja, olisiko tyhjenemiseen ollut syynä liian korkea vuokrien hintataso, vai mikä? Vuokranantajien kannattaisi alentaa vuokraa, eihän kenenkään etu ole pitää liiketiloja tyhjillään. Etsin viime kerralla Marimekon myymälää kauan, ennenkuin löysin sivukadulta kuin piilosta. Tälläiset merkkituotemyymälät kauppakadulle. Pentik on hyvässä paikassa, näin sen heti, en ollut sellaista aikaisemmin tiennyt olevankaan Lapualla. Liikkeethän ne kauppakadun elävöittää.
pitäisi muuttaa Toivontie tai Toivottomantie ja Oskarinkadulle nimeksi Väinönkuja.