Eli, sain Seloken Zocia migreenin estoon, mutta unohdin kysyä lekurilta, että miten toimitaan alkoholin kanssa. Meinasin kuitenkin joskus, vaikkakin harvoin, käydä baarissa.. Niin tietääkö kukaan että jätetäänköhän se sitten ottamatta siltä päivältä? entä krapulapäivä? Mites sitten nostot, jatketaanko sen jälkeen normaalisti vai puolella tabletilla?
Kai sitä on lääkäriinkin yhteyttä otettava ennen ryyppäämistä, mutta ajattelin et jos joku tietäis ?
Kai sitä on lääkäriinkin yhteyttä otettava ennen ryyppäämistä, mutta ajattelin et jos joku tietäis ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
alkoholin käyttö lisää vaikuttavan aineen pitoisuutta veressä, ja voipi siis lisätä lääkkeen vaikutusta. katso pakkausseloste... jos jätät lääkkeen yhtenä päivänä väliin, se ei baari ja krapulapäivää auta koska ainetta on säännöllisenä käytettynä veressä kokoajan. minkälainen annostus?
Alkoholi vaikuttaa vähäisessä määrässä lääkkeen pitoisuuteen elimistössä. Pitoisuuden noustessa lääkkeen verenpainetta alentava vaikutus voimistuu. Jos sinulla on normaali verenpaine, et huomaa verenpaineen laskua. Jos paineesi on normaalistikkin alkaiset, saatat tuntea esim. huimausta tai päänsärkyä. Kokeile varoen, elimistösi kyllä kertoo jos alkoholi ei sinulle tämän lääkkeen kanssa sovi. Absolutistiksi tämän lääkkeen takia ei tarvitse ryhtyä, mutta kohtuu kaikessa.
Et liene diabeetikko, jolla beetasalpaaja saattaisi peittää alkoholin provosoimaa hypoglykemiaa.
Ei ole diabetesta ja annostus on 95mg/vrk.
En voi siis "vetää perseitä"?
Verenpaine on normaalistikin alhainen, suunnilleen tasoa 110-117/70-80.
Kiva juttu, kun siihen vaikuttaa..