SEURAKUNTAA EKSYTETÄÄN

Saatana haluaa yllättää seurakunnan valmistautumattomana., tyhminä neitsyinä.
Väärällä opetuksella tempaukseta.
2. Tessal. 2: 3 varoittaa: Älkää antako kenenkään vietellä itseännemillään tavalla, sillä se päivä ei tule ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen (antikristus) ilmestyy, kadotuksen lapsi. Joka korottaa itsensä Jumalaksi.

Tästä ajankohdasta on liikkeellä harhoja pilvin pimein. Ylösottoja on vain yksi. Viimeisen pasuunan soidessa ehkä minuutin ennen Jumalan vihan alkua antikristuksen vallan lopussa.
Selkein opetus on Ilm 11. Temppeli ja säkkipukuiset todistajat on tuo seurakunta.
16777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Mikä pelastus se olisi, jos toiset ehtineet jo kuolla? Onko kuolleet jo olleet epäkypsiä pelastettavia vai, häh? Kukas sen valitsee, että "kuka" pelastetaan tai ketkä, ihmisiä kun syntyy ja kuolee miljoonia joka päivä? Mikä tekee tietyn hetken ihmisistä sitten arvokkaampia pelastettavia kuin muut? Millä mittaat jo kuolleiden tai syntyvien arvon?

Äänestä
  • "Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me,jotka olemme vielä elossa,(ei ole tapettu vainoissa) jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet (kuolleet).
    Sillä itse Herra on tuleva alastaivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasuunan kuuluessa , ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin; sitten meidät, jotka olemme vielä elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla.

    Äänestä

Vin kahdesta pelastuneiden joukosta Ilm. 7: 13-17 ja20: 4 joista kaikki ovat käyneet läpi suuren ahdistuksen, jo0sta Jeesus kertoi Matt 24: luvussa.

Äänestä
  • Miksi nyt muutama pelastaa ja kerropa miten ja mihin? Sun järki sammuu heti kun pääset 3 km korkeuteen, kehosi murenee avaruudessa, sielusi karkaa, mutta niinhän tapahtuu kokoajan! Miksi just yks tai kaks sielua haettaisiin, samaan paikkaanhan kaikki päätyy, avaruuteen!

    Äänestä

  • Muut? kirjoitti:

    Miksi nyt muutama pelastaa ja kerropa miten ja mihin? Sun järki sammuu heti kun pääset 3 km korkeuteen, kehosi murenee avaruudessa, sielusi karkaa, mutta niinhän tapahtuu kokoajan! Miksi just yks tai kaks sielua haettaisiin, samaan paikkaanhan kaikki päätyy, avaruuteen!

    Sille on kelvannut pelastuksen armo,toiset ovat hyljänneet,siinä on syy.

    Äänestä

2300 i9ltaa ja aamua ja sen jälkeen seurakunta asetetaan oikeuteensa sanoo Daniel 8:14

Äänestä
  • ootsä ihan seko? Luet kuin piru raamattua?

    Äänestä

  • JaMiksi? kirjoitti:

    ootsä ihan seko? Luet kuin piru raamattua?

    Kukaan ei jää palkkaansa vaille.
    Häiriköintisi on varmaan mielestäsi jalo elämän tehtävä.

    Äänestä

  • en ole ennen kuullutkaan!
    Hallelujaa!

    Äänestä

"Nämä ovat ne kaksi kynttilänjalkaa.
Ja kynttilänjalka on seurakunta Ks Ilm. 1:20

Äänestä

http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Ilm.3.html

Ilm. 3 puhuttaessa seurakunnista Jumala ilmoittaa että hänellä on valittuja joiden ei tarvitse kokea pahimpia aikoja. Näin voisi asioita tulkita. Tämä tapahtuu ilmestyskirjan mukaan ennen Jeesuksen paluuta ja lopullista tempausta.

"Koska sinä("Filadelfian seurakunta") olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat."

Loput jäävät kestämään seitsenvuotisen kärsimyksen, antikristuksen valtaannousun, nälänhädät, vainot jne. Tänä aikana maahan jääneitä Jeesukseen uskovia koetellaan ja heille tuputetaan pedon merkkiä; ilman sitä he eivät luultavasti voi toimia yhteiskunnassa, eivät edes ostaa ruokaa.

Näin minä olen asian ymmärtänyt, palautetta saa antaa!

Äänestä
  • Kohtaa koko maanpiiriä. koettelemaan niitä jotka maanpäällä asuvat. Se on Jumalan vihan aika, antikristuksen vallan ajan jälkeen.
    Tempaus on vain hetki ennen Jumalan vihan alkua.
    On vain yksi ainoa tempaus.

    Äänestä

Ensin on kolme ja puolivuotinen antkristuksen vaivan aika sotineen seurakuntaan vastaan, jonka lopussa on tempaus, joita on vain yksi ainoa. Sitten heti alkaa Jumalan viha, valtavine tuhoineen.
siitä Jumala on pelastanut seurakunnan. Sitä aikaa kestää toiset kolme ja puoli vuotta.

Ole näitä tutkinut yli neljänkymmenen vuoden ajan raamatusta. kun harhoja tästä on liikkeellä tuhottomasti Saatana eksyttää.

Äänestä

4. Nämä todistajat ovat ne kaksi oliivipuuta ja Ilm.11:4kaksi lampunjalkaa, jotka seisovat maan Herran edessä. 5. Jos joku aikoo tehdä heille pahaa, heidän suustaan lähtee tuli, joka nielee heidän vihollisensa. Näin on kuoleva jokainen, joka aikoo heille pahaa. 6. Heillä on valta sulkea taivas, niin ettei tule sadetta koko sinä aikana, jona he sanaa julistavat. Heillä on myös valta muuttaa vedet vereksi ja piinata maata kaikenlaisilla vitsauksilla niin usein kuin haluavat.

Äänestä
  • Niin selittää Ilm. 1: 20
    Temppeli on samoin seurakunta.

    Äänestä

Adventistit. Kuninkaan Soturit sivuineen.
Kaikki opetus on heillä raamatun vastainen. Vaikka muuta väittävät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskowesteri kirjoitti:

Saatana haluaa yllättää seurakunnan valmistautumattomana., tyhminä neitsyinä.
Väärällä opetuksella tempaukseta.
2. Tessal. 2: 3 varoittaa: Älkää antako kenenkään vietellä itseännemillään tavalla, sillä se päivä ei tule ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen (antikristus) ilmestyy, kadotuksen lapsi. Joka korottaa itsensä Jumalaksi.

Tästä ajankohdasta on liikkeellä harhoja pilvin pimein. Ylösottoja on vain yksi. Viimeisen pasuunan soidessa ehkä minuutin ennen Jumalan vihan alkua antikristuksen vallan lopussa.
Selkein opetus on Ilm 11. Temppeli ja säkkipukuiset todistajat on tuo seurakunta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu