Thorsin ulkomaalaislaki tulee eduskunnan käsittelyyn jo tällä viikolla. Jos haluat estää tämän katastrofin, kirjoita kansanedustajallesi sähköpostia, jossa vaadit joko lain hylkäämistä kokonaan tai käsittelyn siirtämistä takaisin ensi vuodelle. Asialla on kiire! Mikäli asia yhtään sinua kiinnostaa, niin hommiin!
Minä kirjoitin jo edustajalleni sekä puolueryhmien johtajille. Edustajani vastasi hieman epämääräisesti, mutta luki ainakin viestini ja lupasi harkita. Olemme vaihtaneet jo muutamia viestejä. Vetoaminen ja yhteydenotot kannattavat. Tämä on tärkein poliittinen kysymys mitä on näkyvissä.
Minä kirjoitin jo edustajalleni sekä puolueryhmien johtajille. Edustajani vastasi hieman epämääräisesti, mutta luki ainakin viestini ja lupasi harkita. Olemme vaihtaneet jo muutamia viestejä. Vetoaminen ja yhteydenotot kannattavat. Tämä on tärkein poliittinen kysymys mitä on näkyvissä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vain tosi tärkeistä asioista, ja tässä tapauksessa en häntä häiritse. Tilanne johtuu siitä, että hallitus muutoinkin selväjärkisesti kertoi ettei millään voi hyväksyä ahdotusta mamujen päätömistä oikeuksista rynnätä suomeen ja EU:n sisärajoille suomen kautta.
Valitettavasti uusittunakin ulkomaalaislaki on entistä paljon lepsumpi. Kokemuksesta tiedän, että lakiehdotuksiin tehdään lähes aina täysin mahdottomia kohtia, "täkyjä", jotka sitten korjataan. Tämän jälkeen näyttää siltä että kriitikot saivat tahtonsa läpi, vaikka eivät saaneetkaan. Tämä on ovelaa politikointia, ei anneta sen hämätä.
Uudistetunkin lakitekstin perusteella Suomeen kohdistuu entistä enemmän pakolaisuutta.
Pah. Maamme kusipäät arkadianmäellä tekevät pähkähulluja juttuja kansan ja maan pään menoksi. Mikään ei auta, ei kirjoittelu, ei soitto, ei adressit. Menkäämme vaan lähiökapakkaan huuhtomaan kaljalla nuppi unohduksiin, kuten valtaosa taviskansasta tekee unohtaakseen maamme hapatuksen.
ja hupsistakeikkaa ne äänestämämme edustajat ovatkin kusipäitä.