Raamatun tekstejä lukemalla näyttäisi siltä, että vain neitsyillä tai nuorilla naisilla on jotakin arvoa, enkä tarkoita tällä ihmisarvoa. Arvo ilmenee lähinnä kauppatavarana ja arvokkaana sotasaaliina.
Neitsyt kuitenkin myös symboloi puhtautta joten eiköhän tarina Marian neitsyydestä ole lähinnä symbolinen?
Neitsyt kuitenkin myös symboloi puhtautta joten eiköhän tarina Marian neitsyydestä ole lähinnä symbolinen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Raamatun naiskuva on hyvin tasa-arvoinen. Itse asiassa Kristinuskon yksi suurimpia valtteja oli sen levitessä, että se hyväksyi yhteyteensä naiset ja lapset. Tämä oli ennen kuulumatonta sen ajan vain miehiä yhteyteensä hyväksyvissä uskontojen sekamelskassa.
Lisäksi seurakunnissa painotettiin tasa-arvoa kaikkien kesken, näin naiset ja orjatkin saivat tasa-arvoista kohtelua.
Raamatun näkemys tasa-arvosta on varsin kaukana siitä mitä on esimerkiksi meillä pohjoismaissa.
Jos ajatelemme UT:a niin se näkemys on sellainen vain väärin tulkittuna.
Et kai itseään sydämessäsi usko tuohon? UT:ssa näkemys on kyllä hiukan lientynyt mutta edelleen niissä vahvasti vaikuttaa VT:n naiskuva naisesta heikkona ja viekottelevana. itseasiassa miehen himo (eli synti) sälytetään naisen harteille.
Kai sinäkin ymmärrät VT:n olevan hyvin vahvasti aika- ja kulttuurisidonnainen, eikä niinkään Jumalan sanaa vaan enemmänkin historiankirjoitusta.
Tarvitaan melkoisesti luovaa mielikuvitusta VT:n tulkinnassa, jotta naisesta saadaan luotua kuva itsemääräämisoikeuden omaavana yhteiskunnan täysivaltaisena jäsenenä.
Olisi tietenkin helppo luetella kymmeniä naisen oikeuksia nyky-yhteiskunnassamme, joita ei ollut tuhansia vuosia sitten VT:n Juutalaisessa yhteiskunnassa mutta huomaat ne pienen pohdiskelun jälkeen varmaan itsekin.
Ja katsopa kuinka tälläkin palstalla nämä fundamentalistisimmat kirjoittajat vetoavat tässä tasa-arvokysymyksessä poikkeuksetta VT:n.
Näiden fundamentalistimiehien kirjoitukset palstalla antavat kyllä eri kuvan asiasta. Surullista on, että itseään vähättelevät myös ääriuskovat naiset. Ja mistäpä tämä on päähän iskostettu? Miesten toimesta.
"Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa Jumala antoi miehelle kiellon, mistä paratiisin puusta ei saa syödä. Mies kertoi tämän asian vaimolleen eli oli naisensa pappi. Kaikki tiedämme seuraukset, kun Eeva ryhtyi papiksi."
kiteyttää aikas hyvin naisen paikan kristinuskossa