Raamatun naiskuva

Hmmm....

Raamatun tekstejä lukemalla näyttäisi siltä, että vain neitsyillä tai nuorilla naisilla on jotakin arvoa, enkä tarkoita tällä ihmisarvoa. Arvo ilmenee lähinnä kauppatavarana ja arvokkaana sotasaaliina.

Neitsyt kuitenkin myös symboloi puhtautta joten eiköhän tarina Marian neitsyydestä ole lähinnä symbolinen?

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatun naiskuva on hyvin tasa-arvoinen. Itse asiassa Kristinuskon yksi suurimpia valtteja oli sen levitessä, että se hyväksyi yhteyteensä naiset ja lapset. Tämä oli ennen kuulumatonta sen ajan vain miehiä yhteyteensä hyväksyvissä uskontojen sekamelskassa.
      Lisäksi seurakunnissa painotettiin tasa-arvoa kaikkien kesken, näin naiset ja orjatkin saivat tasa-arvoista kohtelua.

      • näkemys...

        Raamatun näkemys tasa-arvosta on varsin kaukana siitä mitä on esimerkiksi meillä pohjoismaissa.


      • näkemys... kirjoitti:

        Raamatun näkemys tasa-arvosta on varsin kaukana siitä mitä on esimerkiksi meillä pohjoismaissa.

        Jos ajatelemme UT:a niin se näkemys on sellainen vain väärin tulkittuna.


      • tpk68
        juhani1965 kirjoitti:

        Jos ajatelemme UT:a niin se näkemys on sellainen vain väärin tulkittuna.

        Et kai itseään sydämessäsi usko tuohon? UT:ssa näkemys on kyllä hiukan lientynyt mutta edelleen niissä vahvasti vaikuttaa VT:n naiskuva naisesta heikkona ja viekottelevana. itseasiassa miehen himo (eli synti) sälytetään naisen harteille.

        Kai sinäkin ymmärrät VT:n olevan hyvin vahvasti aika- ja kulttuurisidonnainen, eikä niinkään Jumalan sanaa vaan enemmänkin historiankirjoitusta.

        Tarvitaan melkoisesti luovaa mielikuvitusta VT:n tulkinnassa, jotta naisesta saadaan luotua kuva itsemääräämisoikeuden omaavana yhteiskunnan täysivaltaisena jäsenenä.

        Olisi tietenkin helppo luetella kymmeniä naisen oikeuksia nyky-yhteiskunnassamme, joita ei ollut tuhansia vuosia sitten VT:n Juutalaisessa yhteiskunnassa mutta huomaat ne pienen pohdiskelun jälkeen varmaan itsekin.

        Ja katsopa kuinka tälläkin palstalla nämä fundamentalistisimmat kirjoittajat vetoavat tässä tasa-arvokysymyksessä poikkeuksetta VT:n.


      • kirjoitettu

        Näiden fundamentalistimiehien kirjoitukset palstalla antavat kyllä eri kuvan asiasta. Surullista on, että itseään vähättelevät myös ääriuskovat naiset. Ja mistäpä tämä on päähän iskostettu? Miesten toimesta.


    • kopsattu

      "Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa Jumala antoi miehelle kiellon, mistä paratiisin puusta ei saa syödä. Mies kertoi tämän asian vaimolleen eli oli naisensa pappi. Kaikki tiedämme seuraukset, kun Eeva ryhtyi papiksi."

      kiteyttää aikas hyvin naisen paikan kristinuskossa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1194
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      633
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe