En tiedä onko toi puntti tehny jotain mun luustolle. Elikkä olen 17 vuotias poika, pituutta 180 ja painoa 70 kiloa. Olen käynyt salilla noin vuoden aktiivisesti. No nyt ongelmana on kuitenkin se, että mm. ranteet naksuu ihan kunnolla jo pelkästään niitä pyöritellessä. Ei kuulosta kovin kivalle, ja jotkut jopa sanoo, että aivan kuin ne olisivat kokonaan irti muusta käsivarresta. Eikä siinä vielä kaikki sillä kun tekee ihan pelkästään normaaleja etunojapunnerruksia niin kyynärpäätkin naksuu ja käsi pyörittelee niin olkapäätkin naksuu. Itelleni tuli ekaks mieleen, että rasittaako toi raudannosto niveliäni ja kuluttaa niitä? Oisko jollakin antaa jotain hyviä neuvoja millä noi naksumiset sais loppumaan, ja että pitääkö lähtee ihan lääkärin puheille tai johonki. Kiitoksia jo valmiiksi vastauksistanne ja ei muuta kuin HYVÄÄ JOULUA JA ONNELLISTA UUTTA VUOTTA!
Apua!!!!!!!!
nivelet(kö)
2215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No ensimämisenä tulee mieleen, että kun kyseessä ihmmisen nivelet, niin ne ovat väkiselläkin vähän irtonaiset ja voivat naksua.
Pääasia on se että vältät sitä naksuttelua ja sellaisia liikkeitä ja asentoja jotka tuntuu huonolta. Nivelet vahvistuu siinä ku muutki paikat, puntinnostollakin, mutta se vaatii aikaa. Ja sitten joilla voi olla tollasia juttuja sukuvikana.
Mutta, voihan olla että jos aliarvioin tuon sanomas, niin sulla voi olla esimerkiksi niin huono ryhti että olkapäät on taipunu eteenpäin, jolloin ne on kokoajan vähän pois paikoiltaan. Lääkärissä käymällä et mitään ainakaan häviä.
Diagnoosi: hypokondria.