Kerron nyt teille yhden jutun.. Vielä tämän vuoden alusta kävin eräällä pienellä tallilla. Kävin hakemassa ratsastus varusteeni tallilta ja samalla ilmoitin tallin omistajalle, että lopetan käymisen, koska saan oman hevosen. No ridaope oli tietenkin ihan iloinen ja kannusti minua. Mutta seuraavana päivänä koulusta tultuani kuulin äidiltäni, että ridaope oli jättäny viestin kännykän vastaajaan.. Siinä se sitten rupes valittaa, et elä missään nimessä osta lämppäriä, vaikka ne halpoja onkin, itse olisin saanut pari lämppärii ilmaseks, mut en ottanu koska niiltä ei löydy jarruu suusta eikä ne sovi ratsastuskouluun, sekä minä voin kertoa mistä saat hyviä hevosia, kunhan vaan et osta sitä lämppäriä. Olin ihan no okei! Vasta kävin siellä itsekkin eikä se ollu tunnistaa mua, mut kuitenkin se sit lopulta tajus, että se olen minä ja alko jutella kaikkee "hyvää" siitä mun pollesta, ihankuin sitä vastaaja viestii ei ois ikinä ollutkaan.. Kehtas vielä tarjota mulle sieltä tallipaikkaa.
Sit mun "kaveri" sano mulle päin naamaa, että osta täältä joku toinen hevonen kun se sun nykyinen polles ei oo mikään paras!
Mitä se haittaa, olen 14-vuotiaan lv-tamman onnellinen omistaja, minua se ei haittaa vaikka Moona ei toisten mielestä ole paras, mutta omasta mielestäni on, sillä se on maastovarma, älykäs ja piristävä polle. Niin että mitä vikaa lämppäreissä on? ne on vaan koulutettu eri ammattiin, kuin esim. esteratsut.. Tutustukaa hevoseen ennenkuin tuomitsette!! Hevoset ovat yksilöitä, joita pitää kunnioittaa ei haukkua, eikä tuomita..
Sit mun "kaveri" sano mulle päin naamaa, että osta täältä joku toinen hevonen kun se sun nykyinen polles ei oo mikään paras!
Mitä se haittaa, olen 14-vuotiaan lv-tamman onnellinen omistaja, minua se ei haittaa vaikka Moona ei toisten mielestä ole paras, mutta omasta mielestäni on, sillä se on maastovarma, älykäs ja piristävä polle. Niin että mitä vikaa lämppäreissä on? ne on vaan koulutettu eri ammattiin, kuin esim. esteratsut.. Tutustukaa hevoseen ennenkuin tuomitsette!! Hevoset ovat yksilöitä, joita pitää kunnioittaa ei haukkua, eikä tuomita..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo, musta on todella outoa, että tollasia puheita liikkuu. Sama se on minkä rotunen heppa on..ja millanen tausta sillä on. Se ei välttämättä kerro täydellisesti millanen heppa on nyt. Lämppäreissä ei voi sanoo olevan mitään vikaa. En tietty nyt sano, että lämppärit on parhaita ja kaikki muut hepat ihan hulluja. Siis heppa voi olla minkä rotunen tahansa, ei esim. sana lämppäri välttämättä tarkota, että heppa on hullu! Äh, tollanen "rotusyrjintä" on sairasta.
Mul on ollu ennen hoitsuna lämppäri ex-ravuri joka oli myös kymmenen vuotta tunneilla ja se oli aivan mahtava. Ei turtunu tuntityöhön, eikä mikään "hullu" ravurikaan. Nykynen hoitsu on myös nuori lämppäri, eikä todellakaan mikään hullu.
Kaikki, hevoset, ponit, lämppärit, vanhat, nuoret, ravurit, ratsut, kaikki hevoset on jollain tavalla niin loistavia! =)
Jos on oikeasti hevoshullu niin ei tuomitse hevosta sen ammatin mukaan! Itse pidän "vähän" villeistä hepoista kun niissä on haastetta! Itselläni on ravuri hoitsu ja se on iiiiiihana! Sen nimi on SUPERQUE! Nimi kertoo jo aika paljon... SUPER!! Mikään hevonen ei ole hullu, ihmiset tekevät niistä hulluja!
Aika järkyttävää, kuinka lapsellisen typeriä ihmiset voivat olla! Minulla ainakin kiehahtaa, jos kuulen jonkun halveksivan hevosta sen rodun, osaamisen tai muun ominaisuuden perusteella. Tästä eräs esimerkki:
Siskoni sai 12 vuotta sitten sh-ruunan, jolle hän kolmantena talvena vuokrasi tallipaikan eräältä pikkutallilta(omistajilla 3 hevosta pari vuokralla). Kerran tallinpitäjä - ärsyttävä muija, joka huusi sekä hevosilleen että muille ihmisille tuntia pitäessään - pyysi lähteä maastoon siskon hevosella. Takaisin tullessaan hän haukkui hevosparan lyttyyn, koska se oli kuulemma aivan kamala! Ja tämä siksi, että hevonen oli jo rakeentensakin takia raskaampi ratsastettava kuin muut hevoset. Hevosen olisi myös ilmeisesti pitänyt ajatuksen voimalla kulkea pohkeenväistöä ym... Minkälainen hevosharrastaja haukkuu hevosen sen "osaamattomuuden" takia(varsinkin, kun on ilmaiseksi saanut sillä ratsastaa)?!
Sen ei pitäisi kuulua muille pätkääkään, vaikka hevonen ei osaisikaan mitään, jos se omistajalleen riittää sellaisena kuin on. Eivätkä kaikki ole sitä tyyppiä, jotka vääntävät koulua naama rutussa. Vaikka hevonen sitten olisikin 'vain' maastoköpöttelyyn tarkoitettu, niin se on aivan yhtä rakas ja täydellinen.
joo,on todella kummallista että lämpöisiä aina mollataan.Itselläni on ollut ex-ravuri,josta tein hienon ratsun.Kovalla työllä siitä tuli tosi hyvä eikä monikaan sitä ravuriksi tuntenut ennen kuin kerroin hepan historian.Ja hämmästys oli suuri! Älä välitä vaikka muut arvostelevat,tärkeintä että itse olet tyytyväinen heppaasi ja että sovitte toisillenne.Ravisukuiset eivät ole yhtään sen huonompia kuin ratsutkaan,ne on vain jalostettu eri tehtävään, luonnehan se on mikä loppupeleissä ratkaisee.Eikä hevonen taustalleen mitään voi.Mä ainakin arvostan ravureita siinä missä ratsujakin,tsemppiä!!
Mun pitää aina laskee kymmeneen kun kuulen tollaisista ihmisistä jotka haukkuvat hevosta sen ammatin mukaan! Eivätkö ihmiset käsitä että hevoset eivät voi ammatilleen sen enempää kuin mekään sille minkä näköisiä olemme! Käyn ravitalleilla ja en huomaa ratsuissa muuta eroa kuin sen että ne tekevät työtä eri tavalla! Jos jotkut väittävät ravureita hulluiksi niin he ovat tyhmiä! Esim: ratsastin ravurihoitsullani maastossa ja oli aikas tuulinen ilma. Puiden oksat olivat lumen petossa ja tietysti hoitsuni päähän "lössähti" yksi kökkäre mutta ei se mitään välittänyt ravisti vain päätään ja jatkoi matkaa! Mutta sitte olin kerran ridatunnilla ja tallilla ei ollut maneesia ja menin yhellä ponilla ja jossain heilahti pressu ja poni sai semmoisen hertsileijaan että mentiin muutama kiekka ympäri kenttää sellaista vauhtia että... niin että yhtä hyvin ratsutkin voivat säikkyä!
Kaverillani on ex-ravuri ja hän on pärjännyt sillä estekisoissa joka kerta, niin niistä "pattipolvisista" ravureistakin voi tulla hyviä!!
No on kyllä todella hassua. Sun kaveris ei varmaan tykkää lämppäreitä tai sitten se on kateellinen sulle.
Minusta lämppärit on ihania! Meille tulee lämppäri ens viikolla... Saatta ne mennä lujaa mutta se on kivaa. Meidän tallilla on yks lämppäri ja se on aivan ihana!