Valtionhallintoa ollaan nyt hajauttamassa eri puolille Suomea. Alueellistaminen tuntuu olevan kova pala purtavaksi. Nytkin Ylen Ajankohtainen Kakkonen pui asiaa. Mites tämä siis meneekään, katsotaanpas...
Tähän saakka hallintoa on keskitetty pääkaupunkiseudulle. Väki on joutunut muuttamaan maakunnista työn perässä kivikylään, tai jäänyt työttömäksi. Kuinka tämä nyt on niin vaikeaa toiseen suuntaan?
Yritykset ovat siirrelleet toimintojaan työvoiman ja parempien palvelujen sekä asiakaskunnan perässä iät ja ajat. Miksi virkamiesten pitäisi olla paremmassa asemassa yksityisellä työskenteleviin nähden?
Tähän saakka hallintoa on keskitetty pääkaupunkiseudulle. Väki on joutunut muuttamaan maakunnista työn perässä kivikylään, tai jäänyt työttömäksi. Kuinka tämä nyt on niin vaikeaa toiseen suuntaan?
Yritykset ovat siirrelleet toimintojaan työvoiman ja parempien palvelujen sekä asiakaskunnan perässä iät ja ajat. Miksi virkamiesten pitäisi olla paremmassa asemassa yksityisellä työskenteleviin nähden?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hallintoahan ei ole keskitetty mitenkään erityisesti Helsinkiin. Tarkkaavaisimmat ovat saattaneet huomata, että keskushallinto aika usein sijaitsee kaupungeissa, joissa on laaja-alaisia yliopistoja. Keskushallinnon hommiin kun ei maanviljelysopisto tai raamattupiiri valmista.
Mitä yrityksiin tulee ne sijoittuvat omistajien haluamiin paikkoihin. Eli maalaiset voi perustaa yrityksiä ihan minne haluaa.
Jos jokin virasto on jo jossakin, on älytöntä siirtää se muualle. Syntyy kuluja roinan siirrosta ja uusien ihmisten haalimisesta, jotka pitää kouluttaa siihen uuteen duuniin. Harvoin ne aidot duunia tekevät haluaa muuttaa, joten niille annetaan kenkää tai keksitää joku toinen kiva duuni. Verorahaa menee hukkaan, kun sen vois vaikka käyttää palkkaamalla sairaalaan tarvittavia ihmisiä tai vaikka korjaamalla teitä, siis ihan niitäkin, jotka eivät ole edes käytössä.
Noo, hallitus on surkein mitä täs maassa on koskaan ollut, joten säästö KIIMA on mennyt överiksi. Sen hallituksen vois siirtää siperiaan ja valita uusi toimiva tilalle, josta syntyis säästöö oikeesti varsinkin kun siirretty porukka unohdettas kokonaan oman onnensa armoille.
Miksi pääkaupunkiseudun poliitikot ja kaupunginjohtajat eivät edes vikise, kun heiltä viedään pahimmassa tapauksessa muutamassa vuodessa 17 000 valtion työpaikkaa, joista alueellistaminen syö 8000 ja valtion tuottavuusohjelma 9 000 (tai enemmän).
Alueellistaminen on älytöntä, kun se johtaa siihen, että 90 prosenttia porukasta jää stadiin ja susirajan tuollapuolen pitää palkata uudet henkilöt, jotta hajasijoitettu virasto toimisi jotenkin.
Helsinki on pääkaupunki. Siellä on kaikki ministeriöt, joiden helpompi asioida alaistensa virastojen kanssa, kun ne ovat samalla seudulla.
Muuttokustannukset ovat isot. Tuplatoimitilat maksavat. Matkakustannukset paisuvat. Pystymetsästä otetun henkilöstön koulutus on tyyristä jne.
Alueellistaminen on stalinistista toimintaa!