Matti Pakkasella vastaanotolla tai leikkausessa käyneet. Ottaako hän yksin vastaan vai onko paikalla esim. korva- kurkku lääkäriä tai muita asiantuntijoita? Otetaanko jotain kuvia (röntgen tai valokuvia) tai mitä yleensä tehdään vastaanotoilla ennen leikkausta.
nenäleikkaus
siluetti..
2544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minun nenäni Matti leikkasi kolmisen vuotta sitten. Konsultaatiossa ei ollut ketään muita paikalla kuin Matti. Valokuvat otettiin, mutta ei muuta, ei röntgeniä tms. Sain ensin kertoa oman mielipiteeni, mitä nenässäni on vikana, ja sitten Matti kertoi mitä nenälleni voidaan tehdä. Hän selitti leikkauksen kulun ja piirsi minusta tulostettuihin kuviin uutta nenän profiilia. Puhelimme sitten kaikkea mitä mieleeni juolahti leikkauksesta. Sitten pääsin varaamaan aikaa hoitajalle ja hoitaja vielä kertoi anestesiasta ja leikkaukseen valmistautumisesta.
Jokainen leikkaus on kuitenkin erilainen, joten joskus saatetaan varmasti tarvita myös muiden asiantuntijoiden tietämystä ja ehkä röntgenkuviakin. Mutta luulen, että tuo on harvinaista. Matti pystyi ainakin minun tapauksessani nenää tunnustelemalla jne selvittämään rustojen paksuudet ja nenän rakennetta.
Olin puolitoista vuotta sitten nenäleikkauksessa ja olen tyytyväinen lopputulokseen, matti on osaava ja hänellä on paljon kokemusta, on toiminut eri maissa kirurgina. Lämpimät suositteluni :)