pitää öykkäreitä kurissa, sehän on vaan järjestely kysymys.
perustamme kansalaisten valvonta & toiminta verkoston, joka valvoo ja tarvittaessa puuttuu
huligaanien hilluntaan. toiminta perustuu nopeuteen ja tehokkuuteen, kansalaisten turvallisuus ensisijaisena tavoitteena, selitykset tarpeen mukaan.
perustamme kansalaisten valvonta & toiminta verkoston, joka valvoo ja tarvittaessa puuttuu
huligaanien hilluntaan. toiminta perustuu nopeuteen ja tehokkuuteen, kansalaisten turvallisuus ensisijaisena tavoitteena, selitykset tarpeen mukaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tämä oli huippu idea, mukana ollaan.
Kyllä se vaan niin on, että normaalia rauhantahtoista kansaa pitää suojella ja jos viranomaiset eivät pysty, niin on kerättävä omat joukot.
Tuo on terve ja vastuullinen ajatus.
loppupelissä täällä määrää suomalaiset, joka ei siidä pidä tehköön johtopäätöksensä.
haluaisin kuitenkin uskoa että poliisin toimivaltaa on hyysäröinnin nimissä rajoitettu
niin pahasti että he eivät voi toimia koko tehollaan, vaikka sitä haluaisivat.
Raha on vähissä ja sitä ei riitä poliisin toimintaan riittävästi.
Lähes kaikki resurssit menee jo tapahtuneiden rikosten selvittelyyn ja se näkyy vähentyneenä katupartiointina.
Tämä todella kannattaa miettiä läpeensä, miten voisimme toimia!
http://www.laki24.fi/riri-pakkokeinot-kiinniottooikeus.html
Tuossa vähän alkuun että on mahdollista ihan lain puitteissakin toimia tarvittaessa.
Kiinniottotilanteessa vahingossa puhkeavat molemmat silmät tai hänen vaatteensa syttyvät palamaan ?
Kiinni otot pitää tapahtua "rauhanomaisesti".
Mikäli rikollinen pakenee, voi hänet kuitenkin pysäyttää ja hänet pitää viedä poliisin huostaan viivyttelemättä.
saadaan ne riehuvat pilottiin pukeutuneet kaljut kaduilta pois.
Kun ne toiset:P
Aika vähän kannatusta näköjään, pitääkö ensin tapahtua omalle kohdalle jotain ennenkun on valmis auttamaan muita?
Ainakin minä olen innoissani lähdössä opettamaan mamuja, terveellä tavalla niin sanoakseni:)
Eihän sille mitään mahda jos mamu karkuun pyrkiessä kompastuu esim. pitää yrittää sitten vaikka ensiapua, olen käynyt ensiapu 1:sen 2 kertaa että tiedän varmasti mitä ei kannata tehdä:)
Esim jos kädestä tulee verta mamulla niin otetaan kiinni jaloista ja nostetaan korkealle jotta veri valuu mahdollisimman paljon käteen....
Vastaavasti päässä oleva avohaava umpeutuu parhaiten nostamalla puuhun ylösalaisin ja roikottamalla tyrehdyttää vuoto, haha.
Eino leino, vitsi vitsinä, enhän minä ikinä tekisi mitään pahaa niille pikkusille nuppineuloille, en en e-en:)
Erittäin hyvä. Kunhan toimitte lain mukaan. Ei väkivaltaa. Ei edes fyysistä kontaktia.
Mutta puhumallahan sitä kovimmat tyypit pärjääkin.
Fyysinen kontaktihan on täysin sallittua ja suotavaakin jos nähdään mamu rötöstelemässä... jokaisella nimittäin on oikeus ottaa rikollinen kiinni teosta josta voi seurata vankeutta tai on näpistys, lievä petos yms. eli ei anneta fyysisten kontaktien häiritä vaan kiinni vaan ja poliisille.
En tunne noita pykäliä...
Mutta otetaanhan kiinni kaikki - siis kaikki muutkin kuin mamut?
olen haastatellut suvun veteraaneja, poikkeuksetta heidän on vaikea uskoa että suomessa tarvitaan kymmenen jalan muureja sekä
hormoni gorilloita niitä vahtimaan. laita ny muistiin että tämän touhun aloittivat öky-hyysärit kultaisissa kanan häkeissään,ettei heidän maahahtuomansa roskaväki pääse sinne ilmaa pilaamaan. minä kirjoitin meidän tavallisten tallaajien varokeinoista, joka perustuu vapaaehtoisuuteen. voitaisiin puhua kortteli-valvonnasta jossa muutama jämerä jätkä
tarkkailee mitä, missä..
Tällä kai oli tarkoitus valvoa etteivät maahanmuuttajat tee mitään, ei minusta kyse ole koko kansan valvonnasta?
On tiettyjä löaueita ja paikkoja missä mamut viihtyvät ja tekevät temppujaan, siellä meidän pitäisi olla lähistöllä katsomassa että kaikki sujuu rauhanomaisesti.
Mikäli jotain hämärää sattuu silmiin niin väliin vaan.
Toivon mukaan mitään väkivaltaa ei tarvitse käyttää, mutta jos kimppuun käydään niin varmasti saa kyytiä takaisin.
Tämä voi olla aika hankalaa aluksi mutta kyllä mamut oppii suomalaisten tavoille jos ei muuta vaihtoehtoa ole!
Mitäs ihmeen järkeä on "metsästää" yhtä ihmisryhmää??!
Onko kantasukkaan vastaava häiriköinti jotenkin "mukavampaa"?!
Toivon todella, että mietit tuota ekaa kysymystäni tarkkaan, ennen kuin vastaat. Itse näen "oman rajauksesi" sen lisäksi, että se on itse järjestyksen pidon kannalta täysin järjetön, lisäävän vain luuserimamujen katkeruutta - nyt oikeutetusti.
Meidän kaikkien on pidettävä tavoitteena sitä, että muureja ei Suomeen tule.
Roskaväkeä ei ole. On elintasoero - ihmisistä sinänsä riippumaton - joka tuo mukanaan rikollisuutta.
"Roskaväki" - jos sitä sanaa halutaan käyttää on pieni, yhteiskuntaan sinällään aina kuuluva epäsosiaalisten ammattirikollisuuden harjoittajien joukko.
Nämä asiat tulee tiukasti erottaa. Muuten, ss, saattaa heilahtaa mm. sinne rasismin suuntaan...
ja ketä tarjosi kakkua nälkään kun leipä loppu. erottele sinä vaan , tänne tunkee porukka joihin muut eivät koske kirveelläkään.
että lapsi-ankkureita hölmö-landian.
Ihmisruhmän metsästyksestä, vaan tietynlaisten ihmisten pitämisestä yhteiskuntakelpoisena, ja myös tarvittaessa pysäyttää järjettömien ideologien levittäminen, kuten esim puistolassa, tai tarkemmin tapulikaupungissa pohjois-helsingissä on jo tapahtumassa lujaa vauhtia.
Pienet ryhmät ihan aikuisten oikeasti levittävät ideologiaansa toisille ja saavat ryhmän kasvamaan.
Mukana on somalien ja muiden ulkomaalaisten lisäksi myös suomalaisia, yleensä hupparijengiä joita kai voisi kait rehellisesti sanoa hoppareiksi, yo:P
Samankaltaista on havaittavissa ruotsissakin, mutta suomen tilanne on vielä siinä mielessä eri että täällä on aloitettu vasta raiskauksien lisäksi ryöstelyt ja pahoinpitelyt.
Tämä ei ole huvikseen ja lämpimikseen höpöttelyä vaan tiedän tarkalleen mitä porukassa tapahtuu kun jokin asia saa tukea ryhmän äänekkäimmiltä:)!
Vanhukset pelkäävät paikallista porukkaa aseman seudulla, koska ryöstöjä ja pahoinpitelyjä on tehty vaikkei niitä uutisissa ole näytetty eikä lehdissä kirjoitettu, (kaikkia).
Erästä rullatuoli naista oli jo uhkailtu että hänet tapetaan vielä, kyseessä ei siis ole enää leikkikenttien pullistelut.
Nyt on kyllä mukaan menossa joukko suomalaisiakin ja se ei ole hyvä juttu ollenkaan.
Niitä pitäis ojentaa oikein kunnolla että tajuaisivat mitä ihmettä ovat tekemässä!
historian oppituntia?
Voin kyllä pitää esitelmän Ranskan vallankumouksesta, jos haluat, mutta vastausta odotellessa pistän linkin Takkiraudan analyysiin öljyn hinnasta. Se on pitkä, mutta lähinnä viittaan kohtaan keskiluokan tyytymättömyydestä:
"Mutta varmuudella voidaan todeta, että keskiluokan köyhtyminen merkitsee yhteiskunnallisia levottomuuksia. Kuten George Orwell osoitti, kaikki vallankumoukset alkavat aina keskiluokasta. Keskiluokan tyytymättömyys merkitsee aina vakavia ongelmia, olipa maa millainen poliisivaltio tahansa. Olisi mielenkiintoista tietää, miten Kanadassa Albertan osavaltio mahtaa porskuttaa kun öljyn hinta on romahtanut - ainakin Kanadan dollarin arvo on laskussa."
http://takkirauta.blogspot.com/2008/12/ljytty-alamki.html
Kreikan mellakat aloittanut opiskelijan ampuminen on esimerkki - poika oli hammaslääkärin jälkeläinen. Jonkun albaanisiirtolaisen ampuminen tuskin olisi aiheuttanut yhtään mitään.
Malmössä kerrotaan, että paikalliset islamilaisyhdistykset ovat puuttuneet voimakkaasti nuorison riehumiseen ja se on rauhoittanut tilannetta.
"Mellakoista kärsineen asuinalueen nuorilla ei ole juurikaan toiveita tulevaisuudesta, sillä lähes kaikki ovat työttömiä ja heidän lähes ainoa yhteys ruotsalaiseen yhteiskuntaan on poliisi. Tämän vuoksi juuri poliisin vastustaminen on leimannut Malmön levottomuuksia.
Malmön mellakat saivat keskiviikona alkunsa sen jälkeen, kun viranomaiset sulkivat kellaritiloissa sijainneen moskeijan. Paikallisten islamilaisten yhdistysten voimakas puuttuminen riehumiseen parina viime iltana on myös vaikuttanut nuorten rauhoittumiseen. (YLE)"
Malmön Rosengardissa ei muuten juurikaan asu somaleja (niitä suosikki-inhokkejasi), vaan Lähi-Idästä tulleita. Suljettu moskeija oli alueen ainoa.
inhoamaan saati sitten vihaamaan, etenkään jotain puolipaimentolaisia. idiootti hyysärit tästä hölmöilystä pitäisi saada vastuuseen.
kyllä minä historiasta olen kinnostunut, mutta ei viitsitä tälläpalstalla opiskella ettei pääasia unohdu. ei senpuoleen että eikö tunneille käyttöä olisi.
alemmilla massoilla ei ole tarmoa eikä tahtoa
vaikkuttaa kurjuuteensa,kyllä he mukaan lähtevät
jos tämä omahyväinen keskiluokka pelästyy että voikauheeta ei voi pitää kun kahta autoo , ja
jakkupuku- pojille -tytöille jaetaan lopputilejä en .masse
taipuvainen komppaamaan sinua.
Jos nääs ymmärsin, että nuo syrjäytyneet massat tavallaan ovat "tuulien armoilla". Ei sitä joulumieltä oikein voi edes kerran vuodessa vaatia, kun "homma kusee" osapuilleen joka nurkastaan.
Keskiluokka on keskiluokkaisuudestaan huolimatta monessa suhteessa kuitenkin yhteiskunnan selkäranka ja sen tehtävä, yhteiskuntamoraalin ylläpito ei ole mahdollinen yhteiskunnan vinoutumien kasvaessa.
Siinä mielessä "hyysärien" tai miksikä nyt haluaa establishment´iä kutsua - vastuulla on yhteiskuntarauha.
Miksi vain "tietynlaisia ihmisä" tulisi "pitää yhteiskuntakelpoisina"?
Mitä ovat "järjettömät ideologiat", joiden levittäminen pitäisi "pysäyttää"?
Nyt nimittäin kuulostaa tosi orwellilaiselta.
Oma näkökantani: Jos joku leikkii lännenmiestä, niin silloin, sitäkin tiukemmin, on pysyttävä yhteisön säännöissä, siis laissa.
Ja se sanan säilä, jota ss aikasemmin jo tarjoili, olisi kovin ase. Mutta tietysti tarvittaessa lain mukaan muutkin aseet.
Kiitos, nyt olen 100% varma että olet täällä ainoastaan lynkkaamassa ajatuksemme nurin.
Olet taitava erottamaan asian asiayhteydestä joka kerta, teet sen tavalla johon lähestulkoon kaikki menee kerta toisensa jälkeen.
Tälläisestä keskustelusta katoaa pohja totaalisesti, kaikki mielipiteet ja faktat menettävät merkityksesnsä välittömästi kun asia sekoitetaan totaalisesti.
Sinun kanssasi on mahdoton keskustella, koska otat lauseista pieniä osia joista esität 100% varmuudella käänteisen mielipiteen tai "faktan".
Sekopäistä vai tarkoituksenmukaista , hmm veikkaan jälkimmäistä!
Eräs erittäin hyvä esimerkki sinun tyylistä tehdä kaikesta neutraalia on tässä-....
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000035&posting=22000000029266355
Joka ikiseltä asialta yrität viedä pohjan, vaikka suurinosa(kaikki) on samaa mieltä aloittajan kanssa.
Jos tulee fakta eteen, jätät kommentoimatta sen ja käännät asian ylösalaisin.
Eli hyökkäys on paras puolustus...
Olen lukenut vastaavanlaisia kirjoituksia kasatolkulla ja jokaisessa noudatetaan samaa kaavaa, totaalinen lynkkaus aina.
Suurinosa lukijoista/kirjoittajista varmasti näkee tämä itsekin, kaikki eivät siitä vain ole huomauttaneet.
Muistathan että on ihan fiksua vastata kun kysytään eikä säännönmukaisesti aina livistää kuin koira veräjästä.
mielestäni työtätevällä -liikkeenharjoittajat- keskiluokalla on niin paljon tekemistä julkisivun säilyttämisellä, ei heillä riitä mielenkiintoa eikä aikaa ,ainakaan aktiiviseen "hyysäykseen". kyllä aktiivit löytyvät joutilaiden hyvinkoulutettujen nuorten
ja vähän ikääntyvien jakkupuku-poikien -tyttöjen-
joukosta. heillä on yhteyksiä päättäjiin, tai
ovat itse sellaisia.
joten pieni mutta äänekäs ja suhteellisen vaikutusvaltainen jengi, ainakin punkkakaveri on jonkin asteen virkahenkilö tai päättäjä, pystyvät manipuloimaan tätä toimintaa.
vaimoni käskystä olin itsekin ainakin tulojeni puolesta tätä selkäranka jengiä, joten minulla on melko tarkka kuva siitä mitä he ajattelevat.
jahka he huomaavat, voihan nenä, meitä on huijattu. hyysääminen loppuu kuin seinään, ei enää ole tyylikästä keskustella darfuurista. kun lopputili saattaa tulla keskiluokan päällikölekin
niin että kuka maksaa peltilehmät ja kesämökit.
jää kuule somaleista huolehtiminen tois-sijaiseksi, jos selkäraka joutuu suunnittelemaan
kuinka yhteiskuntarauha säilytetään.