Jeesus epäili löytävänsä uskoa lainkaan ennen tulemustaan. Pieni lauma jonka kärsivällisyytenä on Jumalan lain myös sapatin kunnioittamine ja esilläpitäminen ja usko Jeesukseen joka on samaa usko akuin Jeesuksella ja ilmenee kuuliaisuutena!
Pedonmerkki sunnuntai saa puolelleen valtaosan kristikunnasta. Koko babylon tuhoutuu ja uskovat sen mukana. Vain se joka on ankkuroitu Kristukseen ja täydelliseen kuuliaisuuteen Jumalan tahdolle = Jumalan laille, voi pelastua!
Pedonmerkki sunnuntai saa puolelleen valtaosan kristikunnasta. Koko babylon tuhoutuu ja uskovat sen mukana. Vain se joka on ankkuroitu Kristukseen ja täydelliseen kuuliaisuuteen Jumalan tahdolle = Jumalan laille, voi pelastua!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eihän sitä enää ole olemassakaan. Miltä tämä joukko pelastuu.
Ensinnäkin babylonian rauniot on kaivettu esiin
ja osin entisöity, siellä Eufratin liepeillä.
Ja toisekseen; sieltä viimeinen villitys lähtee,
Babyloniasta. Raamattu ei nimiä muuttele.
Israelissakin paikannimet yhä samat.
Ja Herra laittaa maantieteenkin pitämään tärkeät
nimet entisinä. Mm. Gaasa, Askelon, Asdod.
Ilm 16:12-16
12 Ja kuudes enkeli vuodatti maljansa suureen Eufrat-virtaan, ja sen vesi kuivui, että tie valmistuisi auringon noususta tuleville kuninkaille.
13 Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.
14 Sillä ne ovat riivaajain henkiä, jotka tekevät ihmeitä; ne lähtevät koko maanpiirin kuningasten luo kokoamaan heidät sotaan Jumalan, Kaikkivaltiaan, suurena päivänä.
15 -Katso, minä tulen niinkuin varas; autuas se, joka valvoo ja pitää vaatteistansa vaarin, ettei hän kulkisi alastomana eikä hänen häpeätänsä nähtäisi! -
16 Ja ne kokosivat heidät siihen paikkaan, jonka nimi hebreaksi on Harmagedon.