Jos oletamme 93% eroista tapahtuvan eroakirkosta.fi:n kautta, tarvitaan 50000 eroon 46500 EK-eroa. Nyt on 43455 tullut, puuttuu 3045.
Se tekee 254 eroa päivässä. Kasvun viime vuoteen tulisi olla 16,4%. Kasvu tänä vuonna on ollut 49,0% ja joulukuussa 39,7% verrattuna edelliseen vuoteen. Homma alkaa näyttää selvältä, mutta ei se nyt ihan varmaa ole.
Se tekee 254 eroa päivässä. Kasvun viime vuoteen tulisi olla 16,4%. Kasvu tänä vuonna on ollut 49,0% ja joulukuussa 39,7% verrattuna edelliseen vuoteen. Homma alkaa näyttää selvältä, mutta ei se nyt ihan varmaa ole.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Varmaan asia tulisi esiin, jos viitsisin lukea kirjoituksiasi aikaisemmista ketjuista, mutta en viitsi ja totta puhuakseni, en kerta kaikkiaan pysty lukea tuollaista tekstiä...
Eli, mikä ihmeen hinku sinulla on saada ihmisiä eroamaan kirkosta??? En kerta kaikkiaan ymmärrä mitä se sinulle kuuluu, jos joku kuuluu kirkkoon ja maksaa siitä veroa? Onko se sinulta pois? Eikö jokainen saa uskoa ihan mihin haluaa ja vielä kaiken kukkuraksi laittaa pennosensa sitten vaikka kirkollisveroon?
En kerta kaikkiaan ymmärrä tuollaista paatosta? Onko Jumala tehnyt Sinulle jotain sellaista mitä et voi antaa anteeksi tai ymmärtää??
kirkon ja valtion ero. Kirkon jäsenmäärän putoaminen tuntuu olevan ainoa keino saada kirkon erityisasema purettua ja Suomesta sekulaari valtio.
Sillä ei ole mitään väliä loppujen lopuksi kuinka paljon ihmisiä kirkkoon kuuluu, kunhan valtionkirkon asema lakkautetaan ja Suomessa on kaikilla uskonnonvapaus.
haluasi että lapsesi ja heidän lapsensa saisivat vielä joskus elää oikeudenmukaisessa maailmassa?
edes usko kirkon opettamaan jumalakuvaan. Tiedät varmasti, tietoahan löytyy kirkkosi sivuilta.
Tiedät varmasti senkin, että valtaosa edelleen liitetään kirkkoon vauvana kyselemättä. Ja että kirkko kerää jäsenmaksunsa veroina.
Onko sinulta jotenkin pois, jos näitä pakkoliitettyjä herätellään huomaamaan, että tukevat toimintaa, jota eivät halua tukea? Että voivat olla kuulumattakin uskonnolliseen yhteisöön, kun eivät usko yhteisön jumalkäsityksiin? Mikä sinua ahdistaa siinä?
Eikö ole kaikkien etu, että uskonnot ovat tasaveroisessa asemassa maassamme joskus ja että uskonnolliseen yhteisöön liittyvä liittyy siihen omasta vapaasta tahdostaan? Vai onko evlut kirkolla jokin tarve pitää jäseninään sellaisia, jotka eivät halua olla? Miksi, rahanko takia...?
Valtionkirkosta ja systeemin purkamisesta jo kirjoittivat muut. Mutta myös:
Minä uskon vähän parempaan maailmaan. Siihen, että moraali ilman valheellista pohjaa on parempi kuin kuvitellun jumalan käskyille pohjautuva. Että voimme parantaa maailmaa katsomalla peiliin eikä taivaalle, että ruuasta meidän kannattaa kiittää kokkia eikä Jeesusta. Siihen, että uskonto sitoo käsityksiämme esimerkiksi naisten ja homoseksuaalien asemasta.
Samaan aikaan tiedän, että ihmisen julmuus voi nousta esille hyvin ilman uskontoakin - mm. Stalin oli ateisti. En kuvittele, että maailman parantaminen olisi kiinni pelkästään uskonnosta.
"Eli, mikä ihmeen hinku sinulla on saada ihmisiä eroamaan kirkosta??? En kerta kaikkiaan ymmärrä mitä se sinulle kuuluu, jos joku kuuluu kirkkoon ja maksaa siitä veroa? Onko se sinulta pois? Eikö jokainen saa uskoa ihan mihin haluaa ja vielä kaiken kukkuraksi laittaa pennosensa sitten vaikka kirkollisveroon?"
Mikä ihmeen hinku uskovaisilla on käännyttää muita heidän uskontoonsa? Mitä ihmettä se teille kuuluu, jos jotain ei uskonto kiinnosta, tai kuuluvat toiseen uskontokuntaan?
On kerta kaikkiaan ymmärrä tuollaista käännytystyötä. Onko joulupukki ollut niin paha, että pitää satuja muillekin syöttää totena?
on ollut harhakäsityksenä että Stalin oli ateisti.
Kannattaa vähän tutustua asiaan.
kävi nuorena pappiskoulua...
"Vuonna 1888 Josif, "Soso", pääsi Gorin hengelliseen kouluun. Neljän kouluvuoden aikana hän oli aina koulun paras oppilas. Syvästi uskonnollinen äiti halusi pojasta pappia ja isä suutaria."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Josif_Stalin
sodan alla kirkon kanssa jota kesti kuolemaansa saakka.
Teki itsestään muös "Jumalaa" joka on kaukana ateismista.
Kommunistinen puolue perusti Jumalattomien liiton levittämään uskonnonvastaista propakandaa jonka jäsenet joutuivat sittemmin Stalinin puhdistuksien kohteiksi.
Neuvostoliitossa uskovaisten osuus kuitenkin säilyi enemmistönä siitäkin huolimatta että kansan viha kirkkoa kohtaan johtui ihan muista syistä kuin uskon puutteesta.
Venäjällähän oli kirkon johtajana Tsaari ja Tsaarin kirkko haali kansalta omaisuuksia itselleen joten ei ihmekään kun vallankumouksen jälkeen kävi toisin päin.
Jos on vuosikymmeniä kuunnellut kristittyjen puheita niin helposti voi olla ihan vääriä käsityksiä siitä miten asia oikeasti on ollut.
Juu, Stalin kävi "pappisseminaaria". Mutta sikäli kun olen oikein ymmärtänyt, se on ollut eräänlainen paikallinen lukio, ainoa tapa päästä opintoputkeen - vähän kuten keskiajalla yliopisto on alkanut papin tutkinnolla, ja moni merkittävä tiedemieskin on siis "pappi" melkein suoraan määritelmän mukaan.
Tietysti voisi argumentoida uskontoa vastaan vaikka Stalinin äidin kautta - mutta sitten olisi selvitettävä millaisia ovat olleet esim. uskonnollisten joukkoitsemurhaliikkeiden johtajien vanhemmat jne.
etsiä puolueetonta tietoa Stalinista itsestään kuin esittää vuosikymmeniä kristityiltä kuultua juttua päähän piintyneenä "totena".
Käsitykseni mukaan Jori Mäntysalo ei ole kirkkoon kuulumista vastaan Jumalaan uskomattomuudesta käsin, vaikkei uskossa olekaan (tietääkseni). Oikeudenmukaisuus ja terve ajattelu sanelee tämän asian.
Itse olen eronnut kirkosta rehellisyyden nimissä silloin kun tulin uskoon. Ymmärsin, etten voi palvella kahta herraa.
Jeesus Kristus on Ainoa Herrani. Hän sovitti syntini Golgatan ristillä. Hän antoi Pyhän Henkensä sydämeeni.
Ja näin joulunaikaan tahdon sanoa kaikille:
Seimi on tyhjä!
Risti on tyhjä!
Hauta on tyhjä!
JEESUS ELÄÄ!
Siunausta kaikille, joille kelpaa!
Tuo vapaa ajattelijoiden järjestön säännöt ovat kuitenkin YK perusihmisoikeuksien vastaiset...
http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion
Tuo uskonnonvapaus tarkoittaa myöskin että ihmisillä on myöskin vapaus harjoittaa omaa uskontoaan ja siinä tapauksessa kun vapaa-ajattelijoiden näkemys tästä vapaudesta on kovin kapeanäköinen sillä heidän mielestään se tarkoittaa vain vapautta kristinuskosta...sillä miksi sivulla ei ole esim. linkkejä eroa budhalaisuudesta, eroa muslimeista tai eroa mormoneista sivustoille ....yksinomaan ja ainoastaan se on pääosin suunnattu kristinuskontoa vastaan...
vapaa-ajattelijat ovat kaikkea muuta kuin vapaamielisä...itse vapaa-ajattelijoiden ry säännöissä estetään jäsenyys vakaumuksellisilta kristityiltä ja järjestö on selvästi kristinuskon vastainen, ei sinällään muita uskontoja vastaan. Onhan sivustoilla linkki eroa kirkosta sivustolle, ei linkkiä eroa vapaa-ajattelijoista, eroa muslimeista,eroa bundhalaisista tai eroa mormoneista sivustoille. Ja järjestö käy aika kiivaasti lähetystyötään oman oikean ismin nimissä - sen levittämiseksi uskonvapauden varojlla....ja heidän mukaansa tuo uskonvapaus tarkoittaa vain vapautta kristinuskosta. Vaikkakin uskonnonvapaus oikeuttaa henkilöä vapaasti harjoittamaan omaa uskontoaan ...
vapaa-ajattelijatkin tavallaat tekevät lähetystyötä kuten järjestön säännöissä mainitaan...
6. seuraa katsomusvapauden toteutumista, tuo esille sen loukkaukset ja puolustaa uskonnottomien oikeuksia,
7. ajaa lainsäädännöllisiä muutoksia, joilla turvataan uskonnottomuuden vapaus ja näiden katsomusten kannattajien tasa-arvoinen kohtelu
Tämä vapaa-ajattelijoiden säännöt ovat siinä mielessä ihmisoikeuksia vastaan kun he eivät hyväksy jäsenikseen vakaumuksellisia kristittyjä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion
eli koko potaska pulju on vain yhtä tarkoitusta varten...kristinuskon nihilisoimista varten
voi laatia omat sääntönsä. Esim Vapaamuurarit eivät hyväksy naisia EIKÄ uskonnottomia jäseniksi.
jos nyt menee tuo 50'000 rikki niin ensi vuonna 70'000-80'000 on mahdollinen luku....
kirjoittaja. 70 00-80 000 täysin mahdollinen luku, jopa 100 000 eronnutta ei ole lainkaan mahdotonta, kirkolle tulee taas joku skandaali eteen niinkuin tänä vuonna tämä sukupuoltaan vaihtava pellepappi.
Ei tuota 70000 eroajaa tietysti voi suoraan tyrmätäkään. Mutta eipä eroamisen kasvu tähän saakka ole ollut mitenkään tasaista.
En usko että kirkon sisäisillä kriiseillä on niin merkittävää osuutta. Esimerkiksi vuoden 1984 naispappeuspäätös aiheutti vain vuoden eropiikin, ei pysyvää muutosta. Ja pienemmässä mittakaavassa nyt sukupuolenkorjaus aiheutti pienen piikin, mutta ei kovin pitkää eikä merkittävää.
Kaikkiaan eropiikkien osuus tasaiseen erovirtaan on vain ehkä viidenneksen luokkaa. Tietysti emme tiedä mitkä tekijät vaikuttavat pidemmällä tähtäimellä, ts. moniko eroaa vaikkapa ensi heinäkuussa nyt tapahtuneen kohun ollessa alkusyy.
Kun taloudellinen taantuma luo työttömyyttä, niin ihmiset joutuvat säästämään myös kirkollisveron osalta.
Ja kukapa työtön haluaisi vapaaehtoisesti antaa rahansa kirkon hurskastelijoille jotka lähettävät nuo rahat afrikkaan tai käyttävät ahneiden diakonissojen palkkakuluihin. En ainakaan minä.
tuo hyvän mielen!
lääh, lääh, lääh , uuuh, uuuh!
Miksi ihmeessä se muka hyvältä näyttää? On täysin oma asiani kuulunko kirkkoon vai en. En siitä ainakaan eroa jonkun Jori Mäntysalon takia. Kukahan kumma tämäkin tyyppi oikein on? Masentaa muutenkin elämä oikein paljon. Vielä enemmän masentaa kun lukee tällaisia kirjoituksia.
33-vuotias tamperelainen ammattinörtti, yksi vaimo ja kaksi lasta. Syntyään Honkajoelta, jossa on lähinnä kuolleita lehmiä. Töissä yliopistolla. Semmoinen kumma minä.
Vaan mikäpä sinua masentaa?
oman taikauskonsa tuleva kuolema. Syy ulkoistetaan ja sinä olet siihen oiva kohde.
Hitchensin Jumala ei ole suuri - Kuinka uskonto myrkyttää kaiken.
Et siitä sen iloisemmaksi tule, mutta voit ainakin alkaa ajattelemaan muutakin kuin omaa surkeuttasi.
että Jori Mäntysalo ja Kössönöm tulevat uskoon, löytävät Jeesuksen syntiensä sovittajaksi ja elämänsä Herraksi!
Miksi toivon tätä?
Uskon, että Jumala antaisi heille voimaa ja viisautta enemmän ja paremmin hoitaa tätä tehtävää. Siten olisi yhä enemmän kirkosta eroavia.
En nimittäin usko, että kukaan järkevä uskoon tullut tahtoo kuulua kirkkoon, jossa harrastetaan törkeää ihmisoikeuksien loukkausta (= mm. lapsikaste).
Jos kirjoittaa että "masentaa" ja "tätä lukiessa vielä enemmän".
Kaipa kristittyjä muukin nyppii kuin eroakirkosta.fi - emme me sentään niin iso maailman napa vielä ole, että kaikki pyörii ympärillämme.
Oletko varma, että rukoilet oikeaa jumalaa oikealla tavalla? Jospa rukoiletkin ihan väärää jumalaa väärin?
Mitä oikein höpiset?
En minä ole missään tekemisissä eroakirkosta-sivuston kanssa.
Lapsikaste (niin väärin kuin se onkin) ei ole suurin ongelma kun uskonnoista puhutaan. Enemmän minä olen huolissani uskonlahkoissa esiintyvästä lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Helluntailaisliikkeessä sitä on tapahtunut vuosien ajan ja asia on yritetty salata.
työntekijöitä enemmän kuin missään muualla työyhteisöissä.