Kertokaapa, en hae "uutta", eikä siinä tarvi turhia hilppeitä olla.
Pääasia että toimii suht hyvin ja ei aivan mätä ole. Kilometrejä n. 3000-6000 km vuodessa.
Mitä ehdotatte? Eikä mitään "kävele nuo matkat" ehdotuksia, kun en kävele, eikä julkisia täällä ole.
kakkosauto parilla
13
791
Vastaukset
- vaikka miten paljon
käväise autoliikkeessä kierrokseella, etenkin pienistä liikkeistä löytyy hyvin. nettiautosta kun klikkaat halpikset, niin löytyy lisää. älä hätäile ostossa, tarkasta autot tarkkaan, voi löytyä hyväkin yksilö.
- Halpisautoilija
- Volvo 240, 740,940
- Toyota Corolla, Carina
- Mazda 323, 626
- Hondat
Yo. Mrkit tarjoavat hyvää luotettavuutta pienessä budjetissa.
Noista japanilaisista kantsii tarkasti katsoa ruostetilanne, älä osta jos ruostetta, eivät kerstä silloin enää pitkään.
Älä osta:
- Opel, Fiat, Ranskalaiset, VW, Ford - Irvailut
Neljä-viisi vuotta vanhan ladan löytää tuolla hinnalla. Ajelee mainiosti tuollaiset kilometrit. Ostin aikanaan kakkosautoksi mutta muuttui ykköseksi.
Kyllähän 6000km vuodessa ajaa alle 500€ autollakin....minulla sellainen on ykkösautona.
- mika.
Tuossa hintaluokassa jo melkein kaikki on mahdollista. Kannattaa katsella kuitenkin pienen kokoluokan autoja koska niillä on ylneesä vähemmän ajettu kuin isommilla maantiehirmuilla. Kannattaa katella onko tarpeelliset huollot tehty ainakin jos et itse ole valmis niitä tekemään.
- dasads
Noin karkeasti voi sanoa, että pienen auton 200 tuhatta kiolometria on sama kuin suuren auton 500 tuhatta kilometriä. Pienten autojen laatuun ei panosteta samoin kuin suuremmissa ja kalliimmissa autoissa. Vertaapa vaikka parin tonnin isoamersua tai isoa Volvoa Micraan tai Puntoon, niin siinä se ero näkyy.
- toinen puoli
dasads kirjoitti:
Noin karkeasti voi sanoa, että pienen auton 200 tuhatta kiolometria on sama kuin suuren auton 500 tuhatta kilometriä. Pienten autojen laatuun ei panosteta samoin kuin suuremmissa ja kalliimmissa autoissa. Vertaapa vaikka parin tonnin isoamersua tai isoa Volvoa Micraan tai Puntoon, niin siinä se ero näkyy.
Jos laitat pari tonnia autoon, isolla mersulla ja volvolla on tosiaan ajettu yli puoli miljoonaa. Micralla tai puntolla ei ehkä kahtasataatuhatta.
- aiempia
vastauksia kerron oman autotarpeeni sekä kokemukset aiheesta.
Meillä kakkosauto on "tarpeeton". Vaimo tarvitsee autoa, itse pääsen työmatkat kävellen/polkupyörällä. Kesäisin ajan moottoripyörällä mutta talvisin sitä kaipaa moottorikulkinetta alleen vapaapäivinä jotka yleensä menevät ristiin hallituksen kanssa. Pystyn itse tekemään huollot sekä remontit sikäli kun intoa ja keliä pihalla touhutessa riittää. Parin tonnin autoon menee saman verran rahaa ylläpitoon ja huoltoon kuin neljänsadan huolella valittuun. Ellei jopa enemmän. Muutaman satasen auto kun tulee tiensä päähän, soitto Kuusakoskelle ja pojat tulee hakemaan autosi ja antavat vielä Nesteen lahjakortin jolla sinä ja tyttöystäväsi/vaimosi syövät hyvin. Ellei sitten kaveripiiri huoli sitä varaosa-autoksi. Ja sitten samanhintainen peli taas alle. Helpompaa, huolettomampaa sekä todennäköisesti hauskempaa, riippuen kuinka eksotiikan haluinen olet.
Itse ostin 450€ talveksi nelivetoisen pikkukinnerin joka lähtee pyöräkelien alettua katsastettuna kiertoon. Myyntivoitolla kuittaan suurella todennäköisyydellä vakuutus/käyttömaksut sekä katsastuskulut. Eli -nolla. Tämä riittää minulle. - sb12
Suosittelisin mersun 190 ym.Siera taas ois lämmin talviauto.ja subarun parintonnin nelikot hyvii ja niillä pääsis huonommaski kelis eteppäin
- taidan ostaa
nissan sunnyn, noita saa muutamalla satasella ja tykäistyin kyllä autoon. Huvittava ajokokemus :)
Pitää etsiä vain mahdollisimman hyvä yksilö. - Halpisautoilija
Mersu on hyvä auto, ei siitä pääse mihinkään. Mutta jos rahaa on se pari tonnia....Sillä saa ihan hyvän ison Volvon, tai Audinkin ja ehkä Saabin. Mutta mersu parilla tonnilla, se on 124-korimallia, ajettu 600 tkm ja niin ruosteessa, että se muistuttaa mummon pitsipöytäliinaa, tuolit paskaiset, rikki ja lintassa, alla eko-turbot, joissa 0,3 milliä kulutuspintaa. Tätä minä en käsitä.
Jos haluaa asiallisen mersun, saa rahaa löytyä lähemmäs 5 tonnia. Mutta vastaavankuntoisen muun laatuauton saa pariin tonniin, sitäpaitsi esim. Volvo ja Audi ei ruostu niin kuin mersut. - Helmat...
taidan ostaa kirjoitti:
nissan sunnyn, noita saa muutamalla satasella ja tykäistyin kyllä autoon. Huvittava ajokokemus :)
Pitää etsiä vain mahdollisimman hyvä yksilö.Sunnystä kannattaa katsoa kelmat, etteivät ole mätiä. Muutenhan se on ihan käyttökamaa. Eli kestää hyvin käytössä. Käytännössä japseissa tekniikka on kestävämpää ja eurooppalaisissa kori. On vähän onnesta kiinni, kummasta löytää paremman yksilön.
Kakkosautossa kannattaa pysyä tässä pienemmässä kokoluokassa jo sen takia, etteivät vuotuiset vakuutusmaksut ole autoa kalliimmaat.
- ykkösautona Volvo
Otsakkeen Audi on maineeltaan hyvä, vahva ja ruostumaton. Tekniikka ja korjaukset yksinkertaisia.
Moottoreilla ajetaan todella suuria kilometrimääriä eikä koppa todellakaan mätäne. jopa maalipinta on todella kestävä.
Suosittelen lämpimästi kakkosautoksi.
Itselläni on 350000 ajettu vuoden 1992 2,0E
Tukevaa ja natisematonta menoa, kiitos vankan korityön.
Epäilen, ettei V70:seni pysty vastaavaan yhtä paljon ajettuna ja samanikäisenä.
http://www.nettiauto.com/simpleSearch.php?show=inline&id_vehicle_type=1&id_make=4&id_model=41&id_car_type=&id_fuel_type=&id_gear_type=&pfrom=&pto=&yfrom=1992&yto=1993&engineFrom=&engineTo=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&search=Hae >>
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264606Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17605- 67557
- 94542
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43486
- 47437