suututtaa ajatus ihmisen

mikä oikeus jumalalla on murhata suurin osa ihmisistä uskovaiset perustelelevat sillä että jumala joka on kaiken tehnyt niin sillä on myös oikeus murhata ihmiset
en minäkään näe oikeudekseni murhata lapsiani vaikka olen heidät tehnyt ja kasvattanut
massamurha on suurempi synti kun tupakointi tai 2luvaton2 sukupuolisuhde
massamurha jota on suunniteltu tuhansia vuosia
on suurin pahuus ja synti mihin ajatteleva ja viisas persoona voi syyllistyä
5289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

seuraajiaan ei tuhota,johon ilmeisesti sinäkin kuulut, niin miten maanpäälle voisi ennallistaa paratiisin?

Äänestä
  • sen saatanan olis voinut tuhota heti ja miksi sen ylipäätään annettiin olla kapinallinen kaikki ei tainnut sittenkään olla niin täydellistä kun annettiin ymmärtää ei ainakaan ihmisiä varoitettu saatanan vaarasta
    maata ei tarttis ennalistaa paratiisiksi jos jumala olisi korjannut virheensä saatanan suhteen heti
    en ymmärrä miten täydellisyydessä kapina oli mahdollista
    väittämä että jumala ei halunnut kenestäkään robotteja mielestäni ontuu koska vt seura kuitenkin vaatii tuota kurinalaista robottimaisuutta
    kaiken piti kuitenkin paratiisissa olla täydellistä
    jos minä kuulun saatanan seuraajiin niin kuulut sinäkin
    se joka on synnitön heittäköön ensimäisen kiven vai miten se meni raamatun logiikan mukaan

    Äänestä

  • Luuletteko te että teillä on oikeasti tässä asiassa tarvittva tieto ? Siis tieto joka tuo jonkun illuusion varmuudesta että voitte tänne kirjoittaa tuhoamisesta ? Jos ihminen juoksee koko elämänsä valmiiksi kaivettuja uria pitkin niin mitä tästä elämästä oikeasti jää käteen ? Kenties muistoja kun eli ja oli aikaisempien sukupolvien kulttuuriin ehdollistamia harhapolkuja tietodottomana tutkimassa...

    mahdatkohan sinä oikeasti herätä tämän elämäsi aikana ? Sitä todella toivoisin kun ulosantisi tällähetkellä edustaa juuri tuon kristillisen pahan pinnallisia heijastuksia ties millä egoistisella verukkeella :(

    Äänestä

  • >>>>>Jos saatanaa
    ja hänen.... 21.12.2008 klo 23.08
       seuraajiaan ei tuhota,johon ilmeisesti sinäkin kuulut, niin miten maanpäälle voisi ennallistaa paratiisin?

    Äänestä

  • UPDATE_8771695 kirjoitti:

    >>>>>Jos saatanaa
    ja hänen.... 21.12.2008 klo 23.08
       seuraajiaan ei tuhota,johon ilmeisesti sinäkin kuulut, niin miten maanpäälle voisi ennallistaa paratiisin?

    -kuules Taas. TÄMÄN PALLON PÄÄLLE ei ennallisteta mitään. Jos edes lukisit Raamatun (ei um väänöksen)kokonaisilmoituksen , huomaisit jt:n harhan siinäkin asiassa.

    > Höh..Lue se 8 jae ja mieti kenet tuhotaan?

    Tämä maa on talletettu TULELLE.....

    > Ja se tuli polttaa sinua nytkin, tällä hetkellä juuri..

    2 Pietari 3:
    10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.

    > Taivailla tarkoitetaan ihmis hallituksia ja maalla, epävanhurskaita ihmisiä. Lue 9 jae..
    Ja Psalmit 37:10 Vain hetkinen vielä, niin jumalatonta ei enää ole,
    ja sinä luot katseesi hänen paikkaansa, eikä häntä ole.

    11 Mutta sävyisät saavat omistaa maan,
    ja he iloitsevat suuresti rauhan runsaudesta.
    28 Sillä Jehova rakastaa oikeutta,
    eikä hän jätä uskollisiaan.
    Ajan hämärään asti heidät varjellaan,
    mutta jumalattomien jälkeläiset karsitaan pois.

    29 Vanhurskaat saavat omistaa maan,
    ja he asuvat siinä ikuisesti.
    34 Pane toivosi Jehovaan ja noudata hänen tietään,
    niin hän korottaa sinut ottamaan maan haltuusi.

    Kun jumalattomat karsitaan pois, sinä näet sen.

    Saarnaaja 1:? 4 Sukupolvi menee ja sukupolvi tulee, mutta maa pysyy aina ajan hämärään asti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syyllisyydestä kirjoitti:

mikä oikeus jumalalla on murhata suurin osa ihmisistä uskovaiset perustelelevat sillä että jumala joka on kaiken tehnyt niin sillä on myös oikeus murhata ihmiset
en minäkään näe oikeudekseni murhata lapsiani vaikka olen heidät tehnyt ja kasvattanut
massamurha on suurempi synti kun tupakointi tai 2luvaton2 sukupuolisuhde
massamurha jota on suunniteltu tuhansia vuosia
on suurin pahuus ja synti mihin ajatteleva ja viisas persoona voi syyllistyä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu