Kuinkahan Jeesuksen aikaan ihmiset hoitivat hygieniaa, kuten takapuolensa pyyhkimiset tai vartalon pesu kun ei ollut saippuaa taikka serlaa ?...putsattiinko perärööri etusormella ja pyyhittiin kiven kylkeen ?
Steriili Jumala !
PaskaNakki2
3195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mainitaan ainakin hajusaippua ja lipeä...
Jokin aika sitten tuli Jim-kanavalta ohjelma jossa kerrottiin elämästä alkukristittyjen ajalta. Ainakin rikkaammat ihmiset kostuttivat (kylpylöissä) sienen altaista tulevaan veteen ja puhdistivat sillä pyllynsä. (Eräs gladiaattori teki itsemurhan nielemällä tälläisen sienen kun ei halunnut otella.)
Kun israelilaiset vaelsivat erämaassa kohti luvattua maata heillä oli pienet lapiot joilla he kaivoivat kuopat jätöksilleen leirin ulkopuolella.
Juutalaiset olivat tarkkoja hygieniasta.
Varmaan he käyttivät pyyhkimiseen jotain kasvin lehtiä... suomessa taiettiin käyttää sammalta???
suoraan vastaa kysymykseesi, mutta ehkä niistä jotain voi päätellä.
Raamatussa mainitaan että jostain epäjumalan temppeleistä oisi tehty käymälöitä. Niitä varmaan myös rakennettiin kun asuttiin kaupungeissa.
Raamtatussa ei paljon kerrota sen ajan vessakulttuurista, muuten jotkut viisaat ois varmaan perustanu kultin jonka pelastuksen edellytyksen olisi oikeat vessarituaalit.
Tiesitkö että Intiassa naiset joutuu nykyisinkin öiseen aikaan ettimään kaduilta rauhallista paikkaa tarpeilleen, vaarantaen turvallisuutensa?
varmaan käytettiin LOTUSTA...