Heippa te, joilla on jotain tietoa tai kokemusta Kanneljärven opistosta! Voisitteko kertoa, millainen paikka on ja millaisella alueella? Jos sinne lähelle muuttaisi, niin millainen asuinympäristö olisi? Kiitos kaikille! P.S. En ole koskaan käynyt edes Lohjalla, joten olen siis täysin internetin tietojen varassa tällä hetkellä=)
Kanneljärven opisto?
Oppilaitosta etsivä
115347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
muutama kilometri Lohjan keskustasta Sammatin suuntaan maalaismaisemassa. Lähistöllä omakotiasutusta, vanhainkoti, mielisairaala, metallipaja ja Siwa jonka yhteydessä pieni kerrostalo. Lähin kerros/rivitaloasuntoja tarjoava lähiö on Routio n. 3km. päässä. Lohjalle pääsee arkisin kohtuullisesti bussilla. Viikonloppuisin aika heikkoa. Lohjan keskustasta löytyykin kaikki normaalikaupungin palvelut. En ole opistossa koskaan opiskellut joten siitä puolesta en osaa sanoa mitään.
sijainti erinomainen kauniilla paikalla puhtaan Hormajärven rannalla. Vaikka en siellä itse koskaan opiskellutkaan, niin sieltä sai nuorempana usein karvasta. Joten jos menet sinne, niin jatka perinteitä.
Paikkana mitä upein ympäristöltään ja mukava opisto vaikkakin tilat on osittain kovan korjauksen tarpeessa, ainakin viimeksi käydessäni. Opistolla on myös opiskelija asuntola joissa yhteiset keittiöt jne. Opettajat on (mulla ainakin)kivoja ja auttavat kyllä tarvittaessa vähän enemmänkin.Kannattaa soitella sinne jos on huonetta vailla, numerohan on opiston sivuilla www.kannelopisto.fi.
Opisto sijaitsee järven rannalla ja siellä pari rantasaunaa. Hannu-setä hoitelee paikan kirjastoa ja kuntosali löytyy myös ja lohjan keskustassa on uimahalli ym. vapaa-ajan mahdollisuudet. Parasta ehkä on ruuat ;) Valikoimaa melko paljon ja hyvin valmistettua ;) Jos opiskelijaksi aiot niin en voi muuta kuin suositella lämmöllä.Sinne omakin vereni takaisin vetäisi ;)
Koulutusoppaasta luin, että haussa painotetaan alan kokemusta.. Onko siis vaikeammat mahdollisuudet päästä, koska mulla ei ole alan kokemusta..?
Siellä on useita koulutuksia joihin hakea.Aikuisilla haastattelut ennen valintaa ja KAIKILLA oppisopimusopiskelijoilla vaaditaan se työpaikka. Tämä siis liittyy ainakin nuoriso-ja vapaa-ajanohjauksen linjaan. Onhan siellä sitten se ns.10 luokka, taidepainotteinen, lasten-ja nuorten erityisohjaaja jne.En ainakaan kirjoituksestasi ymmärtänyt mikä linja sulla mahtaa olla kyseessä. Kannattaa soitella sinne ja jutella opistosihteerien kanssa(Tuija ja Hanna)niin saat lisää tietoa.Hienoa jos saadaan tähän maahan taas yksi nuorten hyvinvointia ajatteleva yksilö ;)
Koulussa oli lämmin tunnelma, mukavaa henkilökuntaa ja ylivoimaisesti parasta ruokaa mitä olen koskaan koulussa syönyt. Ympäristö on kaunista ja kulkuyhteydet pelaa kaupungin suuntaan erinomaisesti. Koulussa oma asuntola, mutta ihan läheltä voi olla vaikea vuorka-asuntoa löytää. Lähin kerrostalo on noin 1 km päässä, jossa myös kauppa.
Lohjan kaupunki on kiva keskikokoinen nykyaikainen kaupunki, joka on tunnettu mm. kauniista järviympäristöstään.
Tervetuloa Lohjalle.
Olen vähän sellainen, että mieluummin tahtoisin vuokra-asuntoon päästä asustelemaan. :P Toivottavasti löytyisi sellainen.. Vähän vain harmittaa, kun en välttämättä saa asumislisää, koska asuntola löytyy.. Asuntola ei vain paljon innosta, koska en tahdo viettää koulun tiloissa yhtäjaksoisesti kolmea vuotta. Lisäksi koti olisi 130 km:n päässä ja tänne on todella huonot yhteydet, oikeastaan ei minkäänlaisia yhteyksiä, joten en ole joka viikonlopuksi tulossa kotiin. Olisi liian rankkaa! Mukava kuulla näin hyviä kommentteja yleisesti Lohjasta ja oppilaitoksesta!=)
Roution kallionmäellä on paljon kerrostaloja ja vuorkra-asuntoja. Ei mikään rauhallisin ja viihtyisin mahdollinen paikka, mutta sijaitsee 4-5 km päässä opistolta.
Moi!
Itse opiskelen kanneljärvellä. Oikein mukava paikka ja puitteet ainakin kunnossa. Joukkoon mahtuu sekä mahtavia opettajia että ei niin mahtavia.
Routio on varmaan järkevin paikka etsiä asuntoa, koska on lähimpänä näistä asuinalueista. Keskustasta on sitten jo tuplasti pitempi matka koululle.
Lohjalaisista yleensä sen verran että todella sisäsiittoista sakkia tuntuvat olevan. Asuvat täällä omassa kuplassaan. En kyllä lohjaa voi suositella kenellekkään asuinpaikaksi.
kuinka pääsen helsingistä opistolle julkisilla apua
Ensin Kampista Lohjalle. Lohjan linja-autoasemalla vaihto Roution suunnan bussiin. Sanot kuskille, että jättää sinut pois Kanneljärven pysäkillä.
Aikataulut: http://www.uudenmaanjoukkoliikenne.fi/fi/lohja/aikataulut.htm