Täällä nuristaan autoliikkeiden kelvottomista hyvityksistä.
Ottakaa asia näin:
Vaihtaessasi auton lasipalatsissa, säästyt itse vanhan autosi myymisen vaivalta. Tämä vaivanpalkka autoliikkeelle on useita tuhansia euroja. Se on siis palvelu, jonka hankitte autoliikkeeltä päästäksenne itse auton myymisen riesasta.
Jos ei kiinnosta siitä maksaa, niin sitten vaan myytte autonne itse!
Vaihtoauto on palvelua
22
2939
Vastaukset
- vaihdossa
Jos liikkeen pyynti on vaikka kymppitonni ja saat autostasi vaihdossa kaksi tonnia, niin maksat väliä kahdeksan tonnia. Melkein aina saisit kuitenkin samanlaisen auton jostain muualta seitsämän tonnin kokonaishinnalla, eli vähemmällä kuin väliraha. Lisäksi saisit pitää kaikki oman autosi myymisestä saatavat rahat. Autoliikkeille vanhoista autoista tulee vain kuluja. Jos ne ottavat niitä vastaan, niin paperilla lukevasta "hyvityksestä" riippumatta saat autostasi käytännössä nolla euroa.
- äpniiN
Kuten aloittaja sanoi, turha se on narista. Sinulle kerrotaan kauppaa tehdessä hinta jonka liike sinulle autostasi maksaa. Ota tai jätä. Jos jätät, päänsärky siitä eroonpääsemiseksi on silloin sinulla.
Tuntuu siltä että väki luulee autoliikkeiden olevan raha-automaatteja jonka pitäisi antaa vaihdokista samanlainen raha jota vastaavasta pyydetään myymälän puolella. - Vanha auto
äpniiN kirjoitti:
Kuten aloittaja sanoi, turha se on narista. Sinulle kerrotaan kauppaa tehdessä hinta jonka liike sinulle autostasi maksaa. Ota tai jätä. Jos jätät, päänsärky siitä eroonpääsemiseksi on silloin sinulla.
Tuntuu siltä että väki luulee autoliikkeiden olevan raha-automaatteja jonka pitäisi antaa vaihdokista samanlainen raha jota vastaavasta pyydetään myymälän puolella.Vanhat autot ovat merkkiliikkeille pelkkää ongelmajätettä. Käytännössä sinun pitää maksaa merkkiliikkeelle tonni tai pari, että ne ottavat autosi vastaan. Paperilla lukeva hyvityshinta on pelkkä vitsi.
- Niked
Moi,jos saat tarjouksen,jossa n.29 t:n autosta (autotalli.com:n keskihinta vastaavasta) hyvitetään 18 t ja uuden auton hinta on listan ovh, tekeekö mieli jatkaa kaupanhierontaa? Vai siirtyä toiseen liikkeeseen? Onko ~60 tmk riittävä voitto liikkeelle vaihtoautosta?
- Ostan Saksasta
äpniiN kirjoitti:
Kuten aloittaja sanoi, turha se on narista. Sinulle kerrotaan kauppaa tehdessä hinta jonka liike sinulle autostasi maksaa. Ota tai jätä. Jos jätät, päänsärky siitä eroonpääsemiseksi on silloin sinulla.
Tuntuu siltä että väki luulee autoliikkeiden olevan raha-automaatteja jonka pitäisi antaa vaihdokista samanlainen raha jota vastaavasta pyydetään myymälän puolella.Siis suomalaiset autokauppiaat haluavat saada tuplakatteen? Kun tuo oman auton vaihtoon, niin puhutaan välirahasta, jolloin normaali käteisalennus (tänä päivänä noin 10-20%) jää saamatta. Ja vaihtoon tulleesta autosta pitäisi vielä saada lisäksi oma katteensa.
Jos myyn autoni itse, niin miksi menisin tinkaamaan käytetyn auton hintaa suomalaiseen autoliikkeeseen, kun voin hakea vastaavan auton halvemmalla ja listahinnalla Saksasta.
- aina oikeassa
ja ostaa sieltä mistä/miten saa parhaan diiliin.
Hyvityksen on vaan tällähtetkellä senverran säälittävän ja naurettavan välimaastossa, että usein parhaaseen lopputulokseen päätyy jos ajalee vanhalla autolla pitempään. - kysyn vaan vilpittömästi
Ostin hiljattain autoliikkeestä auton ja vanha meni vaihdossa.
Papereihin laitettiin vaihtoautoni hinnaksi 22.500.- euroa. 2:ssa viikossa vanha autoni myytiin. Pyynti oli 24.900.-. Todennäköisesti käteisasiakas sai auton 24.500.- euroon. Kate euroja jäi kauppiaalle 2.000.-, joka on normaaliksi katsottava kate vaihtoautokaupassa.
Mielestäni aivan oikein ja asiallinen kate kauppiaalle, joka ottaa riskin siitä kuinka kauan auto on myynnissä. Tässä tapauksessa oli hyvin pidetty ja vähän ajettu haluttu automerkki.
Saamani hyvityshintaa pidin kohtuullisena, tarjousten ollessa 19.000.- - 23.500.- euron välissä. Vastaavasti ostamani auton hinta oli kohdallaan muihin vaihdokkeihin verrattuna, joten en tuiottanut ainoastaan saamaani hyvitystä.
Näin kauppaa oikeasti tehdään, jos sitä halutaan tehdä. Todennäköisesti kauppias on tyytyväinen, niin olen minäkin.- Aasintuntija
"Pyynti oli 24.900.-. Todennäköisesti käteisasiakas sai auton 24.500.- euroon."
Jos liike pyytää autosta 24900 euroa, niin se voidaan myydä vaikka 20000 eurolla ja vielä jää hyvin voittoa. Tuossa hintaluokassa pitää olla ilmaa pyynnissä vähintään 5000 euroa, koska ihmiset tekevät kaupan siinä liikkeessä, joka hyvittää vaihtoautosta eniten paperilla. 90% tuon hintaluokan autoista tulee vaihtoauto. Ei kukaan osta sellaista ensiautoksi. - vaan
Aasintuntija kirjoitti:
"Pyynti oli 24.900.-. Todennäköisesti käteisasiakas sai auton 24.500.- euroon."
Jos liike pyytää autosta 24900 euroa, niin se voidaan myydä vaikka 20000 eurolla ja vielä jää hyvin voittoa. Tuossa hintaluokassa pitää olla ilmaa pyynnissä vähintään 5000 euroa, koska ihmiset tekevät kaupan siinä liikkeessä, joka hyvittää vaihtoautosta eniten paperilla. 90% tuon hintaluokan autoista tulee vaihtoauto. Ei kukaan osta sellaista ensiautoksi."Jos liike pyytää autosta 24900 euroa, niin se voidaan myydä vaikka 20000 eurolla ja vielä jää hyvin voittoa."
Ja höpö höpö. Tuossahan olisi sulle helppoa rahaa tiedossa, voisin maksaa vaikka 500 euroa jos saan vapaasti valita liikkeestä noin 25000 euron hintapyynnillä olevan auton jonka hinnan käyt tinkaamassa vaikka nyt siihen 20000 euroon. - Anna 500 euroa
vaan kirjoitti:
"Jos liike pyytää autosta 24900 euroa, niin se voidaan myydä vaikka 20000 eurolla ja vielä jää hyvin voittoa."
Ja höpö höpö. Tuossahan olisi sulle helppoa rahaa tiedossa, voisin maksaa vaikka 500 euroa jos saan vapaasti valita liikkeestä noin 25000 euron hintapyynnillä olevan auton jonka hinnan käyt tinkaamassa vaikka nyt siihen 20000 euroon.Kerro missä (Suomessa) on se vähintään 25000 euron pyynnillä oleva auto, josta olet kiinnostunut, niin järjestän sen sinulle 5000 tuhannen alennuksella. Otan mielelläni vastaan enemmänkin noin helppoja 500 euron lahjoituksia. Kerron vielä, että olen tehnyt autoliikkeiden välistä autokauppaa yli 20 vuotta, joten tiedän mistä puhun. Laita tänne myös puhelinnumerosi, niin soitan sinulle.
- Uusistakin
Anna 500 euroa kirjoitti:
Kerro missä (Suomessa) on se vähintään 25000 euron pyynnillä oleva auto, josta olet kiinnostunut, niin järjestän sen sinulle 5000 tuhannen alennuksella. Otan mielelläni vastaan enemmänkin noin helppoja 500 euron lahjoituksia. Kerron vielä, että olen tehnyt autoliikkeiden välistä autokauppaa yli 20 vuotta, joten tiedän mistä puhun. Laita tänne myös puhelinnumerosi, niin soitan sinulle.
- difrentiaalilaskentaa?
Aasintuntija kirjoitti:
"Pyynti oli 24.900.-. Todennäköisesti käteisasiakas sai auton 24.500.- euroon."
Jos liike pyytää autosta 24900 euroa, niin se voidaan myydä vaikka 20000 eurolla ja vielä jää hyvin voittoa. Tuossa hintaluokassa pitää olla ilmaa pyynnissä vähintään 5000 euroa, koska ihmiset tekevät kaupan siinä liikkeessä, joka hyvittää vaihtoautosta eniten paperilla. 90% tuon hintaluokan autoista tulee vaihtoauto. Ei kukaan osta sellaista ensiautoksi.Anna minulle 25.000.- euroa, niin annan sinulle viikon kulttua takaisin 20.000.- euroa.
Näin olemme molemmat tyytyväisiä. Sinä teit mahtavat voitot ja minullekkin jäi vähäsen. - miljoonia.....
Anna 500 euroa kirjoitti:
Kerro missä (Suomessa) on se vähintään 25000 euron pyynnillä oleva auto, josta olet kiinnostunut, niin järjestän sen sinulle 5000 tuhannen alennuksella. Otan mielelläni vastaan enemmänkin noin helppoja 500 euron lahjoituksia. Kerron vielä, että olen tehnyt autoliikkeiden välistä autokauppaa yli 20 vuotta, joten tiedän mistä puhun. Laita tänne myös puhelinnumerosi, niin soitan sinulle.
Minäkin olen myynyt Matchbox autoja autoliikkeille monia vuosia.
Kaikenlaista kivaa se sairaan mieli tuottaakin.... heh hehe....
- Diamonds
Palveluhan se on, mutta eritäin huono ja ylihinnoiteltu.
Miksi ihmeessä antaisin useita tuhansia euroja palkkiota auton myymisestä ja papereiden tekemisistä. Oletko koskaan ajatellut, että samalla rahalla myydään myös kahden- kolmensadantuhannen euron taloja.
Erittäin kustannustehotonta palvelua. Voisiko hinnat tippua kiinteitä kuluja vähentämällä?- dumdam
No joo, ei autokaupan palveluakaan voi oikein aina ylistää, mutta kyllä se kiinteistövälittäjän touhut voittaa, kun kiinteistövälityksessä:
- ei käytännössä mitään vastuuta välitetystä tavarasta
- toiminta ei sido läheskään samassa määrin pääomaa
- ei varastointikustannuksia eikä varaston arvonalenemaa
- oma ansio on aina takuuvarma toteutui kauppa sitten millä hinnalla tahansa
Mutta onneksi on aina valinnanvaraa, niin autokaupan kuin kiinteistövälittäjänkään palveluita ei ole mikään pakko käyttää.
- arvo?
Vai palvelua!!
Yleisestikin on mielenkintoisia nämä autokauppiaiden "tarjoukset". Tarjoukset lasketaan ovh:sta ja sitten vaihtoauton arvo alakanttiin - missä se "tarjous" tällöin oikein on???
* Uusi auto ovh. (=listahinta) kaikki varusteet ovh (=listahinta)
* Vaihtoauto (nettipalstojen hintoja alempi hinta ~ 1000 - 2000 €) karkeasti hinnan alenema 5 000 € / vuosi.
* = = väliraha todella suuri!!!
Ihmetyttää aina, että kun uuteen ostaa koukkua, lohkoa jne. maksetaan täyttähintaa ja kun vanhassa ne ovat niin aina sanoaan, että joo kuuluu vaihtoautoon ja hintaa- Autoon hankitaan
Lisävarusteet vain kerran ja sen tekee 1.omistaja kaikesta huolimatta niistä ei hyvitetä mitään tai max muutama prosentti vaihdonyhteydessä jotkut oikein nuukat repii ne
jopa pois !!!! mitä tekee osittain puutteelisellä webastolla esimerkiksi ?????. - noin kipeää
Jos vanhasta autosta luopuminen tekee noin kipeää, kannattaa ostaa seuraavaksi vuoden, kaksi ajettu hyvin varusteltu auto. Hinta on tippunut reilusti, ja varusteet saa kaupan päälle. Etsimisessä on toki vaivansa, mutta sehän on melkein ilmaista.
Luulisi olevan kaikille selvää, että uusi maksaa aina enemmän kuin käytetty. Eikä siitä käytetystä pystytä hyvittämään samaa, millä se myydään edelleen ulos. Vaan eipä näytä. - jökjökö
Tähän onkin hyvä heittää sinulle kysymys!
Eli jos nyt ajatellaan, olet ostamassa n. 1-vuoden ikäistä käytettyä autoa johon on uutena lisävarusteena otettu/laitettu/maksettu vaikka webasto, nahkaverhoilu, sähkösäätöiset etuistuimet, vetokoukku, monitoimiratti yms.. ja hintaa näille varusteille on uutena kertynyt n.7000 e. Autolla on kilometrejä n.13tkm takana ja tehtaan takuukin on voimassa ainakin vuoden päivät. Auto on täysin uuden veroinen. Auto olisi juuri sellainen kuin olet hakenut (sis. kaikki haluamasi varusteet löytyy). Samanlaisen auton lähtöhinta uutena on vaikka 25 000 e ilman mitään lisävarusteita, joten lisävarusteineen auton hinta on 32 000 e. Oletetaan vielä että kyseessä on yksi automarkkinoiden halutuimmista/parhaiten arvonsa pitävistä autoista.
Kysynkin sinulta, että maksaisitko autosta 23 000 e kun samanlaisen uuden lähtöhinta on se 25 000 e ilman lisävarusteita? Epäilen että et maksaisi vaan selittäisit myyjälle, että uuden saa samaan hintaan ja unohdat, ne lisävarusteet jotka ensimmäinen omistaja on siihen uutena ostanut. Et siis ole valmis maksamaan mitään niistä lisävarusteista käytetyssä autossa!
Tässäpä syy siihen miksi lisävarusteista ei käytetyssä autossa hyvitetä yhtään mitään. Elikkäs, me tavalliset kuluttajat ollaan itse syyllisiä siihen, että emme saa vaihdossa autossa olevista lisävarusteista minkäänlaista hyvitystä. - ei arvoa..
jökjökö kirjoitti:
Tähän onkin hyvä heittää sinulle kysymys!
Eli jos nyt ajatellaan, olet ostamassa n. 1-vuoden ikäistä käytettyä autoa johon on uutena lisävarusteena otettu/laitettu/maksettu vaikka webasto, nahkaverhoilu, sähkösäätöiset etuistuimet, vetokoukku, monitoimiratti yms.. ja hintaa näille varusteille on uutena kertynyt n.7000 e. Autolla on kilometrejä n.13tkm takana ja tehtaan takuukin on voimassa ainakin vuoden päivät. Auto on täysin uuden veroinen. Auto olisi juuri sellainen kuin olet hakenut (sis. kaikki haluamasi varusteet löytyy). Samanlaisen auton lähtöhinta uutena on vaikka 25 000 e ilman mitään lisävarusteita, joten lisävarusteineen auton hinta on 32 000 e. Oletetaan vielä että kyseessä on yksi automarkkinoiden halutuimmista/parhaiten arvonsa pitävistä autoista.
Kysynkin sinulta, että maksaisitko autosta 23 000 e kun samanlaisen uuden lähtöhinta on se 25 000 e ilman lisävarusteita? Epäilen että et maksaisi vaan selittäisit myyjälle, että uuden saa samaan hintaan ja unohdat, ne lisävarusteet jotka ensimmäinen omistaja on siihen uutena ostanut. Et siis ole valmis maksamaan mitään niistä lisävarusteista käytetyssä autossa!
Tässäpä syy siihen miksi lisävarusteista ei käytetyssä autossa hyvitetä yhtään mitään. Elikkäs, me tavalliset kuluttajat ollaan itse syyllisiä siihen, että emme saa vaihdossa autossa olevista lisävarusteista minkäänlaista hyvitystä."...webasto, nahkaverhoilu, sähkösäätöiset etuistuimet, vetokoukku, monitoimiratti yms.. ja hintaa näille varusteille on uutena kertynyt n.7000.."
Nuo eivät ole "pakollisia" härpäkkeitä. 98% autoilijoista tulee toimeen ilman niitä, sen vuoksi ne ovat täysin arvottomia kun myyt autosi. - valintatilanne
ei arvoa.. kirjoitti:
"...webasto, nahkaverhoilu, sähkösäätöiset etuistuimet, vetokoukku, monitoimiratti yms.. ja hintaa näille varusteille on uutena kertynyt n.7000.."
Nuo eivät ole "pakollisia" härpäkkeitä. 98% autoilijoista tulee toimeen ilman niitä, sen vuoksi ne ovat täysin arvottomia kun myyt autosi.Itse kyllä ottaisin sen uuden ilman hilavitkuttimia. Auto on taatusti ehjä, ei revitelty ja vielä takuu päälle.
Samanhintaisessa varustellussa käytetyssä saattaa ilmetä ikävyyksiä: auto onkin pamautettu pusikkoon, edellinen omistaja tykkäsi antaa kenkää jne.
Muutkin ovat samaa mieltä ja käytetyn hinta määräytyy tällä markkinamekanismilla. - jöjökljklh
ei arvoa.. kirjoitti:
"...webasto, nahkaverhoilu, sähkösäätöiset etuistuimet, vetokoukku, monitoimiratti yms.. ja hintaa näille varusteille on uutena kertynyt n.7000.."
Nuo eivät ole "pakollisia" härpäkkeitä. 98% autoilijoista tulee toimeen ilman niitä, sen vuoksi ne ovat täysin arvottomia kun myyt autosi.Kannatteeko sitten itkeä että ku niistä lisävarusteista ei saa minkäänlaista hyvitystä autoa vaihtaessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760