Eettiset arvot syytä

"Tämä joulu on erilainen kuin vielä kesällä arveltiin. Finanssikriisi on jo johtanut lomautuksiin, irtisanomisiin ja muihin ongelmiin. Pahempaa uumoillaan olevan edessä. Ahdinko voi kuitenkin johtaa eettisten arvojen elpymiseen. Kriisi johtui keskeisesti ahneudesta ja epärehellisyydestä".

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/200812228814277_pk.shtml

Siis miksi ollaan jouduttu tähän ? Kriisi johtui keskeisesti ahneudesta ja epärehellisyydestä.
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eettisten arvojen päivittyminen tuskin onnistuu, ellei valtaapitävät ensin ala vastustaa tätä rohmuilua ja epärehellisyyttä. He kun itse sallivat kaiken ja ovat vetämässä arvoja rahavallan helmaan. Meillä ei taida olla kuin pari vallassa olevaa poliitikkoa, joka on hiukan uskaltanut puhua muutoksesta, esim. lähinnä Pekkarinen ja Niinistö. Entisistä ministereistä on järkeä puhunut Iiro Viinanen.
Rahat ovat nyt jemmassa jossain paratiiseissa, eikä sieltä taida liietä pahemmin varoja elvytyksiin. Ei muuta kuin otetaan velkaa lisää ja sitten taas rehellinen kansa saa sen maksaa.

Äänestä

"Ahdinko voi kuitenkin johtaa eettisten arvojen elpymiseen."

Nyt ei oikein ymmärrä...

Miten ihmeessä näin kävisi? Ahneet ovat tietysti tyytyväisiä saaliiseensa, eivätkä taatusti tunne omantunnonpistoksia mielestään hyvin hoitamastaan hommasta. Köyhät kärsivät ja kärvistelevät, sillä heidän maksettavakseen laskusuhdanne aina tulee. Vähävaraisten eettisyydellä -tai sen puutteella ei ole merkitystä. He eivät ole markkinataloudessa tärkeitä toimijoita. Poliitikotko sitten tämän eettisen herätyksen saisivat? Sallikaa vähän epäillä. Puolueet ja poliitikot ajavat tasan tarkkaan vain oman viiteryhmänsä etuja. Eettisyydellä ei ole mitään sijaa siinä, eikä tule olemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elvyttää.. kirjoitti:

"Tämä joulu on erilainen kuin vielä kesällä arveltiin. Finanssikriisi on jo johtanut lomautuksiin, irtisanomisiin ja muihin ongelmiin. Pahempaa uumoillaan olevan edessä. Ahdinko voi kuitenkin johtaa eettisten arvojen elpymiseen. Kriisi johtui keskeisesti ahneudesta ja epärehellisyydestä".

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/200812228814277_pk.shtml

Siis miksi ollaan jouduttu tähän ? Kriisi johtui keskeisesti ahneudesta ja epärehellisyydestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu