Näin joulun alla

J.Edgar

kannattaa muistaa, ettei vahvakaan usko ole sama kuin tieto.

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todé

      että tieto on rajallista, usko ei ole.

      • J.Edgar

        Tieto (tiedemiehet, tutkijat yms.)pyrkii koko ajan parempaan tarkkuuteen. Jokin tiedon osa-alue on täsmällistä faktaa (matematiikassa esim.), jollain osa-alueella tieto on puutteellista, mutta tarkentuu kaiken aikaa. Jotkin osa-alueet ovat vielä hämärän peitossa, eikä kaikkien asioiden tutkimukseen riitä resursseja lainkaan.

        Usko on irrationaalista, ja se on totta vain uskovalle itselleen, jos hänellekään. Mutta usko ei suinkaan ole "rajatonta". Kristinusko rajoittuu Raamatun sanaan, juutalaisuus Talmudiin, islam Koraaniin.

        Yksi uskontojen pahimmista piirteistä on niiden lopullisuus ja luulo absoluuttisesta oikeassa olemisesta: "koska minulla on ainoa oikea usko, sinunkin pitää uskoa samalla tavalla".


    • merim.raimo

      vaan Jeesuksen Kristuksen usko, joka teille on ylhäältä annettu. vai lukeeko raamatussa " uskotelkaa tietävänne, niin te pelastutte?" ;)

    • AskoT.

      ja tiedolla ei ole mitään merkitystä ellei usko. Eli usko on tärkeä asia. :)

      • J.Edgar

        tarvittava tieto, ei vaadi yleesä uskoa. Tämä tieto voidaan todistaa empiirisesti.

        On myös eroteltava usko ja uskonnollinen usko. "Tiedeusko", jota nimitystä uskovat mielellään käyttävät, merkitsee uskoa todennäköisyyksiin.

        Esimerkki:
        Koska Jumalasta ei ole käytännön todisteita ensinkään ja Raamattu taas on todistetusti suurimaksi osaksi fiktiota tai virheellistä tietoa, niin Jumalaa suurella todennäköisyydellä ei ole olemassa.

        Luomiskertumus/kehitysoppi:
        Edellisestä ei ole todisteita. Jälkimmäisestä sen sijaan on todella paljon vakuuttavia todisteita, vaikka aukkojakin löytyy. "Uskon" siis kehitysoppiin.


    • Vahvinkin tieto voi olla huomenna epävarmaa ja ylihuomenna totaalisen väärää, uuden radikaalin teoria muutoksen myötä. Ei kovin vakuuttava pohja rakentaa vakaamusta ainakaan, rehellisyyden nimissä.
      Usko on lujaa luottamusta. Minulla tuo luottamus on kestänyt jo 13 vuotta. Ja tuonut mukanansa kaikkea hyvää ja arvostettavaa.

    • - - - - - - - - - - - - - -...

      J.Edgar, usko jonka Jeesus meille lahjoittaa on myös tieto siitä kaikesta mikä on totta. Meidän uskovien ei tarvi uskotella, vaan me saamme uskoa, koska itse Jumala maailmankaikkeuden Luoja on sen meille ilmoittanut. Kysele vaan edelleen. Minä en tiedä vastauksia kaikkin sun kysymyksiin, mutta lupaan ottaa selvää ja koitan vastailla sulle myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1819
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1131
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1116
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      992
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      153
      852
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      846
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      761
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      53
      696
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe