Ideologinen kamppanja

Ateismi-ideologian ilmentymät

1. Jumaluskon puuttuminen ateismissa ei riitä vaika he vakuuttavat päinvastoin
2. Käännyttämiskamppanja kirkosta eroamiselle
3. Uskovaisten ja enenkaikkea kristittyjen ihmisten pilkkaaminen
4. Jumalien pilkkaaminen ja syyttäminen kaikista ihmisten pahuudesta mm. sodista
5. Ateistisen ideologian ja jumalattomuuden ihannointi


Ps. Suomi säilyi itsenäisenä ja yhtenäisenä kristillisten perusarvojen vuoksi: "Isänmaa, Koti ja Uskonto". Onneksi Suomi ei joutunut ateististen arvojen alle jossa olisi kielletty uskonnot.
2183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ateismi ei ole ideologia ja miten ateisti voi syyttää "jumalia" jostakin, kun ateisti ei usko jumaliin? Uskonnot kyllä on Suurin maailmarauhan uhka ja häiriötekijä, siitähän ei pääse mihinkään. Ketkähän sitä käännytyskampanjaa tekee täällä ja ympäri maailmaa? Ennen sitä tehtiin täälläkin miekalla, kun vähempi ei riittänyt.
Onneksi suomi ei ole joutunut täysin uskontojen arvojen alle , sillä sehän vasta olis ahdistavaa elämää. Kirkko ei koskaan ollut hyvien uudistuksien etulinjas, vaan pakon edestä joutunut mukautumaan ympäröivään yhteiskunnan paineessa. Uskonnot on harhas eloa! Ja sitä, ettei kestä ajatusta elämän loppumisesta.

Äänestä

Ilmeisesti - korjaa, jos olen väärässä - uskovaisen koko ajatusmaailma pohjautuu jollain tasolla uskontoon. Näin ollen on kai lähes mahdotonta ymmärtää, että uskonnon puuttuminen ei määrittele ateistin ajatusmaailmasta muuta kuin sen, että jumaliin ei usko.

Ateistilla on ihan omia ajatuksia. Oma maailmankatsomuksensa.

Vastailen nyt noihin kohtiisi omalta osaltani.

1. Ateistina en usko jumaliin.
2. En käy käännyttämiskampanjaa, mutta kirkon jäsenmäärän pienenemisen koen moneltakin kantilta hyvänä asiana.
3. En pilkkaa ihmisiä.
4. En pilkkaa mielikuvitusolentoja.
5. En ihannoi ideologioita, varsinkaan sellaisia joita mielestäni ei ole, enkä sitä ettei usko jumaliin - se on vain perusasia.

Mielestäni nämä kohdat olivat hyvin asenteellisia. Koen, että jos ihminen kirjoittaa hyvin asenteellisia kirjoituksia, se kertoo kirjoittajan ajatusmaailmasta paljonkin. Jos suhtautuu asioihin luontevasti ja ymmärtäväisesti, välittää ihmisistä ja arvostaa toisten ajatuksia, tuskin tulee mieleen kovin leimaavia kirjoituksiakaan kirjoittaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinun on valinta kirjoitti:

Ateismi-ideologian ilmentymät

1. Jumaluskon puuttuminen ateismissa ei riitä vaika he vakuuttavat päinvastoin
2. Käännyttämiskamppanja kirkosta eroamiselle
3. Uskovaisten ja enenkaikkea kristittyjen ihmisten pilkkaaminen
4. Jumalien pilkkaaminen ja syyttäminen kaikista ihmisten pahuudesta mm. sodista
5. Ateistisen ideologian ja jumalattomuuden ihannointi


Ps. Suomi säilyi itsenäisenä ja yhtenäisenä kristillisten perusarvojen vuoksi: "Isänmaa, Koti ja Uskonto". Onneksi Suomi ei joutunut ateististen arvojen alle jossa olisi kielletty uskonnot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu