Kun Etelä-Ossetia teki jatkuvia väkivallantekoja laillista Georgian hallintoa vastaan, Georgia kyllästyi viime elokuussa lopulta näihin provokaatioihin ja hyökkäsi voimalla pahantekijöitä vastaan.
Siitä Venäjä puolestaan innostui puolustamaan osseettien väkivallantekoja hyökkäämällä itsenäisen Georgian valtion sisäosiin.
Nyt Israel on näyttänyt Hamasin raketteja ampuville terroristeille, ettei senkään kärsivällisyysvieteri veny loputtomiin ja iski tänään voimalla Hamasin tukikohtiin Gazassa.
Miten Venäjä nyt suhtautuu asiaan, kun kyseessä onkin ydinasevaltio Israel?
Vaikka allekirjoittanut vastustaa kaikkea väkivaltaa, voin toki hyvin ymmärtää sekä Georgian että Israelin reaktion heihin kohdistuneen jatkuvan härnäämisen jälkeen.
Taidan myös aavistaa jo etukäteen, että venäjämieliset suomalaiset (ja muut pro-terroristit) aloittavat nyt rajut antisemitistiset hyökkäyksensä Israelin rauhaa rakastavaa kansaa kohtaan...
Siitä Venäjä puolestaan innostui puolustamaan osseettien väkivallantekoja hyökkäämällä itsenäisen Georgian valtion sisäosiin.
Nyt Israel on näyttänyt Hamasin raketteja ampuville terroristeille, ettei senkään kärsivällisyysvieteri veny loputtomiin ja iski tänään voimalla Hamasin tukikohtiin Gazassa.
Miten Venäjä nyt suhtautuu asiaan, kun kyseessä onkin ydinasevaltio Israel?
Vaikka allekirjoittanut vastustaa kaikkea väkivaltaa, voin toki hyvin ymmärtää sekä Georgian että Israelin reaktion heihin kohdistuneen jatkuvan härnäämisen jälkeen.
Taidan myös aavistaa jo etukäteen, että venäjämieliset suomalaiset (ja muut pro-terroristit) aloittavat nyt rajut antisemitistiset hyökkäyksensä Israelin rauhaa rakastavaa kansaa kohtaan...
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tästä aiheesta on jo on jo tehty lukuisia aiheita.
Älä turhaan vieritä palstaa.
Näen muuten pahuuden ympärilläsi
Tarkoitan tietenkin, lukuisia aloituksia. Pyydän anteeksi.
Onpa sinulla tarkka kaukonäkö, kun yletyt ihan Hittmannin kotikoneelle asti!
Aistitko muuten pahuutta myös ympärilläsi?
Älä kuitenkaan enää syyllisty tuollaiseen tautofoniaan!
Kohta idolimme vastaa sinulle muutamalla valitulla herjauksellaan!
Onko sinun pakko aina härnätä meitä venäläismielisiä lukijoita?
"Kun Etelä-Ossetia teki jatkuvia väkivallantekoja laillista Georgian hallintoa vastaan, Georgia kyllästyi viime elokuussa lopulta näihin provokaatioihin ja hyökkäsi voimalla pahantekijöitä vastaan.
Siitä Venäjä puolestaan innostui puolustamaan osseettien väkivallantekoja hyökkäämällä itsenäisen Georgian valtion sisäosiin."
Georgia hyökkäsi massalla ja voimalla miehittämänsä alueen siviiliväestöä kohtaan. Onneksi löytyi maa, joka ei jäänyt seuraamaan peukalo perseessä asiaa sivussa, vaan palautti mielipuolisen Saakashvilin verenhimoiset joukot ruotuun.
"Onneksi" löytyi läheltämme maa, joka v. 1939 yritti palauttaa suomalaiset joukot takaisin venäläisruotuun.
Se yritys kestikin sitten viisi vuotta, emmekä me kuitenkaan palanneet äiti Venäjän helmojen alle!
venäläiset edelleenkin kuvittelevat sormi perseessään jotain hyvääkin saavuttavansa kansanmurhineen, kuten muuallakin.
kommenttia saa hakea, eikä sitä löydy. voi hyvänen aika millainen toisen kommentin pilaannuttaja sinä oletkaan, ei järjen häivääkään taida keskenkasvuisesta päästäsi löytyä. Yritäpä uudelleen miettiä tilannetta.
Itse avaukseen liittyen.... otteet kovenevat molemmin puolin jälleen kerran ja alkuperäinen provosoija oli tietenkin juutalaisväestö vajaa sata vuotta sitten tunkeutuessaan toisten maille. Kohta sata vuotta on tätä näytelmää näytelty, viimeinen esitys (ei haluamasi harmageddon) näytellään 2011 ja silloin paska lentää ja pitkälle!
Alkujuttusi oli tuota tuttua iirojen räksytystä, mutta loppuosassasi yritit jo päästä asiaan, mutta unohdit kokonaan, mistä juutalaiset aikoinaan joutuivat lähtemään maanpakoon.
Yritä siis uudestaan, kunhan ensin luet vähän lisää juutalaisuudesta!
siis ne juutalaiset jostä tässäon kysymys, lähtivät maanpakoon pääosin Saksasta, viime vuosina myös Venäjältä, tunkeutuivat toisten asuttamille maille, ketkä väkisin ketkä turkkilaiselta huijarilta toisten maat "ostaen".
No tästä eivät alueella jo satoja vuosia laillisesti asustelleet paimentolaiset ja viljelijät tykänneet ja ryhtyivät oikeutettuun vastarintaan......tänä päivänä tilanne on ennallaan, ei edistystä.
äläkä tyrkytä tähän "jumalia ja valittuja kansoja", ne eivät päde maanomistusasioissa! Ei taida löytyä jumalan signeeraamaa papyrusta?
""Onneksi" löytyi läheltämme maa, joka v. 1939 yritti palauttaa suomalaiset joukot takaisin venäläisruotuun."
Tuon maan johtajana oli muuten georgialainen, eli saman maan kansalainen, joka yritti vuonna 2008 palauttaa miehittämänsä maan asukkaita ruotuun.
Juu, ja 1941 oli meidän vuoromme yrittää palauttaa venäläiset meidän ruotuumme. Mites se nyt oli, Uralilleko asiko meidän oli tarkoitus marssia? Aika pitkälle päästiin, muttei sentään ihan Uralille.
"venäläiset edelleenkin kuvittelevat sormi perseessään jotain hyvääkin saavuttavansa kansanmurhineen, kuten muuallakin."
Tshetsheniahan sai kokeilla itsenäisyyttä 1990-luvun puolivälissä, mutta valitettavasti ne ryssivät sen aloittaessaan ääri-islaminsa levittämisen oman maan rajojen ulkopuolelle.
Mun puolesta venäläiset saisivat antaa tshetsheeneille itsenäisyyden, kunhan kyseisen tshetshenian ympärille rakennettaisiin helvetin korkea muuri!
Pitää mennä vähän pitemmälle kuin "viime vuosiin"!
Mistä juutalaiset karkoitettiin Rooman vallan alla?
Rakastit varmaan rautaesirippua ja Berliinin muuria, jotka estivät länsimaalaisia ryntäämästä Itä-Euroopan lihapatojen ääreen, niinkö?
lisäksi ala opiskelemaan lakia, sieltä ensi alkuun vaikka maanomistus.....
Onkos maanomistuksesta rooman vallan ajalta papereita?? tai papyrusta?. Jos joltain alueelta löytyy selkeä maanomistuspaperi, niin sitten voidaan selvittää sukututkimuksella mahdolliset nykyiset omistajat, kollektiivinen omistus ei tule kyseeseen kuten tiedät. Tässä kyseisessä tapauksessa kyseessä on siis ihan konkreettinen maanomistus, ei "maan omistus".
SIIS IRANISTA
Ei, vaan rakastan sellaisia muureja, joita esimerkiksi rauhaarakastava Yhdysvallat rakentaa Meksikon rajalleen. Samanlainen muuri pitäisi rakentaa myös Venäjän ja Tshetshenian väliin. Venäläiset voisivat pyytää apua rauhaarakastavilta jenkeiltä.
Ongelma tuskin tulisi olemaan se, että venäläiset haluaisivat päästä Tshetsheniaan. Sen sijaan Tshetsheniasta
Iranilaiset (hamas) ja israelilaiset(saksalaiset) tappelevat maa-alueista mitkä eivät kummallekaan kuulu. Varsinaisten maanomistajien jälkeläiset (palestiinalaiset) katselevat sivusta hämmentyneenä.
Erikoinen näytelmä, Suomi voisi ostaa koko alueen "turkin sulttaanilta" tai prinssi Charlesilta ja riita loppuisi siihen!
Vastaisku oli mielestäni täysin oikeutettu. Aina ikävä kyllä, niissäkin tulee syyttömiä siviiliuhreja mutta, kuitenkin oikeutettu isku.
Venäläiset ikävä kylläkin ovat tässäkin konfliktissa mukana ainakin asetoimituksin kuten olivat Kosovossa ja varsinkin hyökätessään 080808 Georgiaan.
Noinhan ne asiat oikeasti ovat, mutta eurooppalaiset ovat menneet ääri-islamistien propagandasumutukseen mukaan silmät ummessa!
oli oikeutettu isku, samalla tavalla kuin sitä edellinen ja tätä seuraava palestiinalaisten isku israelin puolelle, ilman muuta, edellytyksenä tietenkin tasapuolisesti 70 kuollutta juutalaista..... sitä seuraa taas oikeutettu isku jne jne jne..........jne.....
siinä käy ja se on tarkoituskin, eli Palestiinalaisterroristit tekevät aikansa raketti iskuja ja kun Israel vastaa korkojen kanssa, niin jotkut terroristi myönteiset kansalaiset parkuvat hillittömästi, että murhaajat tekivät hirmutyön! Arabi maailma on tietenkin täysin vastaantulija, mitä voimasuhteisiin tulee. Israel on neljänneksi suurin ydinmahti, heti Kiinan jälkeen ja omaa sellaisen ydinpelotteen, jolla kevyesti tuhottaisiin koko Arabimaailma.
kyllä varmaan israel atomiaseineen tuhoaisi koko lähi-idän, tietenkin myös itsensä samalla ja ilmeisesti ovat valmiita siihen (palavat talonsa mukana...tai kuvittelevat olevansa laivansa kapteeneja)??? Miten lie sitten tositilanteessa?
No, asiassa on yksi, vain yksi ongelma, öljy. Öljyä on lähi-idässä siinä määrin paljon, mahtaako muu maailma, ennenkaikkea USA sallia tämän öljyn pumppaamisen mahdottomaksi tekemisen?
Siitä oppikirjastanneko johtuu, jossa on vain koottuja satuja , että te uskovaiset olette kaikki yhtä veren- ja kostonhimoisia? Jumalanne tappo- ja kostokäskyt ovat osuneet näköjään otolliseen maaperään.
Hyvä, että edes nuo muslimiystävämme ovat niin anteeksiantavaa porukkaa, ihan kuten Venäjän kenraalitkin!
Ateistit tappaneet kommunismin ja vasemmiston avustamana ja varjolla enemmän kuin mikään muu ihmisen keksimä vitsaus!
Ateismi on kaikkein sairain lahko mihin ihminen voi ajautua!
"Neuvostoliitto oli virallisesti ateistinen, joten valtio suhtautui uskonnonharjoittamiseen enimmäkseen kielteisesti etenkin ensimmäisten vuosikymmentensä aikana, mutta tilanne vaihteli suuresti ajasta, paikasta ja uskonnosta riippuen. Merkittävimmät pakkotoimet ja epäluulo kohdistuivat niihin väestöryhmiin, joiden uskontoa pidettiin poliittisena, kuten katolisiin paavin suuren vallan vuoksi tai juutalaisiin näiden sionistisiksi uskottujen tendenssien perusteella."
"Lukuisia kirkkorakennuksia otettiin muuhun käyttöön tai tuhottiin, mutta varsinaisia laajoja vainoja näiden uskontojen harjoittajiin ei kuitenkaan kohdistunut. Protestanttisia kristittyjä, kuten helluntailaisia ja baptisteja, sen sijaan vainottiin ankarastikin. Vankeustuomiot ja kiduttaminen olivat arkipäivää niille uskoville, joita neuvostoyhteiskunta piti ”valtion vihollisina”.
"Vuonna 1923 Neuvostoliitossa perustettiin Jumalattomien liitto, jonka tavoitteena oli levittää ateismia."
On vain ajan kysymys kun eu ja israel pyyhkäisevät iranin aikaan, jossa vain torakat selviytyvät. Kuka sen voi pysäyttää?
todennäköisimmin pysäytä mikään, paitsi että eu koetttaa pysytellä ulkopuolella.
Siis näin USA=Israel, Iran=Kiina=Venäjä=Intia
molemmille puolin pikkuvaltioita määräämätön määrä. Eiköhän tuo riitä jo telluksen tuhoon!