Kauan odotettu, nyt sen voi nähdä ateistipalstalla
Olkaa hyvät :)
http://www.movie-forumz.org/showthread.php?t=69535
Olkaa hyvät :)
http://www.movie-forumz.org/showthread.php?t=69535
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
http://thepiratebay.org/torrent/4595079/Religulous.DVDScr.XViD-BaLD_
vinkki: kannattaa lukea hihujen raivokommentit alempaa. kylläpä nauratti ihan urakalla :D:D:D
;)
linkitys, että kaikki varmasti näkevät :D:D:D
http://www.movie-forumz.org/showthread.php?t=68798
minun tarjoamani oli sellanen minkä voi ladata itselleen. mulla on tapana katto kaikki televisiosta kun tätä koneen ruutua saa muutenkin tuijottaa jatkuvasti :)
Iso kiitos tästä. Tulipas kovin nopeasti, on varmaan sen verran suosittu filmi muidenkin keskuudessa. No, sit vaan katsomaan :)
Kiitokset sulle Puusimmu !
Mä
ihanille tytöille.
oli hyvä. Monissa kohtaa tuli perinteisiä "kädet aamalle tuskastuneena"-kohtia, mutta myös paljon naurua sai elokuva aikaiseksi. Lopussa Maher sanoi ihan hyvää juttua, mm: "If the world comes to an end, near or whenever ..... Lets remember what the real problem was: That we learned how to precipitate mass death before we got pass the neurological order of wishing for it"
Suomeksi: Jos maailma loppuu lähitulevaisuudessa tai milloin vain .... muistetaan, mikä oli se varsinainen ongelma: Se että opimme kuinka jouduttaa massakuolemaa ennenkuin pääsimme eroon sitä toivovasta neurologisesta oireesta.
mutta elokuvien lataaminen tai katsominen ilmaiseksi netissä tosiaan ON laitonta. Ajattelin vaan huomauttaa silläkin uhalla että katsotte tiukkapipoisuuden ongelmakseni, minäkin kun olen yksi pieni ratas siinä bisneksessä jota tuo piraattiteollisuus vahingoittaa taloudellisesti. Ostakaa, älkää varastako.
***
Heti kun vaan tulee myyntiin Suomessa niin ostan. Mutta sitä odotellessa oli kiva katsastaa se jo ennakkoon. :)
Niin minäkin. Ketuttaa kun ei ole vielä tietoa julkaisupäivästä, eikä edes teatterilevityksestä. Pitänee ottaa lusikka akuniiseen käteen ja kysellä kumpi on putkessa, veikkaan kyllä suoraan dvd:tä.
Kerron ku tiedän koska se on ohjelmassa.
***
"mutta elokuvien lataaminen tai katsominen ilmaiseksi netissä tosiaan ON laitonta."
Oletko varma että katsominen esim Tubesta on laitonta? Se laillisuuden vastuukysymyshän on näissä tube-portaaleissa käsittääkseni langetettu uploadaajien harteille, ei katselijoiden. Jo ihan käytännön syistä; tutkinta ja haasteen toimittaminen satojen tuhansien katsojien kohdalla on pikkuisen hankalampi prosessi kuin uploaderin saattaminen vastuuseen.
No enivei, ostoslistalla on kyllä kunhan tulee ulos tälläkin. En koskaan jätä kannattamatta toimintaa jota kannatan :D
tosiaan on se että se laahaa teknologian perässä :D
Voimme varmasti olla yhtä meiltä siitä että "lain henki" ja tarkoitus on varata tekijänoikeudellinen materiaali niiden oikeuksien haltijoiden levitettäväksi maksua vastaan, tai valitessaan niin, ilmaiseksi. Kenelläkään toisella ei ole oikeutta levittää ilmaiseksi toisen materiaalia. Eikö niin? (tuben politiikka myös, luvallista on vain levittää materiaalia johon itsellä on oikeudet)
Laitonta, luvatonta. Myös jos kiinnijäämisen riski on luvattoman pieni :D ja kyllä, mienä Tiedän olevani pilkunnussija tässä aiheessa :D piratismi vain potuttaa minua hirveästi, osaksi koska se koskettaa minua ja elantoani suoraan, mutta myös periaatteesta. Inhoan sitä että ihmiset kuvittelevat sääntöjen koskevan vain muita, ei koskaan heitä itseään.
Rikkojien kiinnisaaminen on vaikeaa ja jopa mahdotonta, mutta se ei tee toiminnasta kuvallista. Tubeen pitäisi myös ilmoittaa virheestä jotta materiaali saadaan sieltä poistetua. Ennnekuin joku muu sen taas postaa sinne... ja taas joku... ja taas joku...
***
Tuolla:
http://videoeta.com/movie.html?via=form&id=98292
sanotaan että Religulous tulisi DVD:nä 17. helmikuuta tulevana vuonna. Tuo lienee Jenkkien ilmestymispäivä. Euroopan julkaisuthan seuraa yleensä jälkijunassa.
"Kenelläkään toisella ei ole oikeutta levittää ilmaiseksi toisen materiaalia. Eikö niin?"
No niipä minä sanoinkin. Katsominen ei ole levittämistä, uploadaaminen on. Se on eettinen valinta, katsooko vai ei, ja pitääkö eettisesti hyvänä vaihtoehtona sitä, että katsoo ensin ja ostaa tuotteen jälkeenpäin. Tietysti siinäkin voi huijata itseään, mikä osoittaa sitten sen eettisyyden asteen. Mutta kuten totesitkin, levittäminen on laitonta.
Toistin siinä tosiaan tehokkaasti sitä samaa mitä sinä ensin sanoit, geesh! Taitaa olla jäänyt jankutus päälle tässä aiheessa, pahasti. Jatkuvasti kun törmää pässeihin joiden mielessä koko toiminnassa ei ole mitään väärää... kun varastaa aineetonta, ei tee vahinkoa, tuntuu olevan ajatus. Grrh.
Minun mielessäni laittomasti esitettävän materiaalin aktsominen on varastetun tavaran vastanottamista, mutta kuten totesitkin, sotoaie on oelmassa. Sitten ovat ne valopäät jotka toteavat "enhän minä tiedä kannattaako sitä ostaa jos en ensin katso! Tyhmä." *otsaläps*
***
ongelma on siinä että vielä ei suomalaisesta levittäjästä ole tietoa, tai ylipäätään siitä ottaako kukaan levitettäväkseen tuota pätkää, teattererissa tai dvd:nä. Siitä minä meinasin totaa selvää :D USA:n julkaisu kun ei meitä täällä juuri auta, ja kun muukin Eurooppa on buukattu... mikähän meillä mättää. Ei tule mieleen kuin pari elvittäjää jotka noin pienen profiilin kuvan voisivat ottaa huolekseen, mutta toisaalta jenkkidvd:n ilmesitymisen aikaan voisi isompikin yhtiö ottaa osaa? Joka tapauksessa odotuksesta tulee pitkä. Eivät levittäjätkään riskejä huvikseen ota, vaan katsovat muun Euroopan luvut ensin ennen omien rahojensa sijoittamista mihinkään.
***
huomattu monella muullakin saralla..Jos joku nettiin laittaa elokuvia tai muuta tottakai sen saa ladata,älkää tyhmät eläkö netissä tai laittako sinne mitään niin ei tarvitse valittaa.
"Jos joku nettiin laittaa elokuvia tai muuta tottakai sen saa ladata"
Varastetun tavaran suhteen tuo ei ole totta. Valitan.
***
ja ostan hyvät. paskasta ei tarvitse mielestäni maksaa. jos siinä on jotain väärää, niin sittenpähän on.
vertaa vaikka kirkollisveroon.. en maksa tyhjästä.
et ole tiukkapipoinen :)