Tamperelaisen perheenisä kertoo, että hänen 8-vuotias tyttärensä käy seurakunnan iltapäiväkerhossa koulun jälkeen. Nyt täti on kertonut siellä, että ihminen, joka ei usko Jumalaan, joutuu "pahaan paikkaan, jossa on kamala olla, jossa ei saa ruokaakaan". Myös naapurin lapsi samasta kerhosta on puhunut kotona helvetistä.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/lapsia-peloteltiin-helvetilla-seurakunnan-paivakerhossa/121288
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/lapsia-peloteltiin-helvetilla-seurakunnan-paivakerhossa/121288
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Noitien aika
YLE FST5 21.50 - 22.35
Osa 2/5. Dokumenttisarja, jossa Jan Guillou on mukana. Noitapaniikki saa jalansijaa ja leviää Pohjois-Ruotsin yli. Noitarukoukset otetaan käyttöön valtakunnan kirkoissa. Ångermanlandissa pannaan toimen noitien teloitus ja paniikki leviää Tukholmaa kohti.
Tuotanto: Troja Television 2006.
Haku yle.fi:stä"
Kysehän on uskonnollisesta toiminnasta joten ei voi valittaa jos lapsensa kyseiseen päiväkerhoon vie. Kristityt ovat erimielisiä helvetin olemassaolosta ja lasten kasvatuksesta, mutta ei tuossa uutisessa nyt mitään ihmeellistä ole.
Enemmän ihmeteltävää on siinä että esiopetuksessa ja opetuksessa opetetaan erilaisia uskonnollisia asioita vaikka kyse ei ole uskonnollisesta toiminnasta.
oli pitkä ketju luterilaispalstalla. Siellä vaadittiin Revon eroa, koska hän kielsi puhumasta lapsille helvetistä!
Mutta kyllä Revon juttu tuossa haastattelussa oli omituinen. Hän sanoi, että lapsilla on oikeus uskoon. En voi tajuta, että aikuinen ihminen pitää lapsen oikeutena sitä, että häntä höynäytetään.