Etelä-Ossetia raportoi Georgian armeijan uusista joukkojen siirroista Etelä-Ossetian rajoille. Saakasvilihän Georgian presidenttinä on osoittanut arvaamattomuutensa ja henkisen tasapainottomuutensa monin esimerkein ja Venäjän mukaan uusi hyökkäys on jossain vaiheessa jopa todennäköinen. Muutama päivä sitten EU ilmaisi tuomionsa ja huolensa Georgian joukkojen liikuttelusta Etelä-Ossetian ja Abhasian rajoilla. Voi olla hyvinkin mahdollista vielä että Georgia yrittää puristaa sekaisen Bushin hallinnolta viime armon pisarat toimilleen kuten Israel toimillaan tekee Gazassa paraikaa.
http://en.rian.ru/world/20081229/119219355.html
http://en.rian.ru/world/20081229/119219355.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
..ja kerro meillekin mitä siellä
todella sanotaan.
Jooko?
Tiedoillasi?
Yhdysvallat ja Georgia solmivat muutaman päivän sisällä strategisen yhteistyösopimuksen. Sopimus kattaa poliittisen, taloudellisen ja sotilaallisen yhteistyön. Venäläisenä miettisin 2 kertaa ennen kuin hyökkäisin Georgialaisia vastaan, jos Georgia hyökkäisi uudelleen Etelä-Ossetialaisia kapinallisia vastaan, joita venäläiset auttoivat. Venäjä sekaantui Georgian maan sisäisiin asioihin, auttaessaan kapinallisia.
Mitä sinä oikein horiset???
Etelä-Ossetia ja Abhasia ovat itsenäisiä valtioita ja Venäjä on ne tunnustanut.
Lisäksi Venäjällä ja näillä valtioilla on YYA-sopimukset, lisäksi Venäjällä on molemmissa valtioissa paljon sotilaitaan ja Venäjä perustaa näihin valtiohin pysyvät sotilastukikohtansa.
Näin on päätetty.
Jos Georgia nyt hyökkäisi jompaan kumpaan valtioon, niin se olisi Saakasvilin itsemurha.
Venäjä voisi ottaa tehdä "Israelit", eli pommittaa rajusti mm. Georgian armeijan kivikauteen ja nimetä Saakasvilin hallinnon al-gaidaan verrattavissa oleviksi terroristeiksi joiden kanssa ei neuvotella, vaan jotka eliminoidaan.
Katso vähän maailman karttaa!
Georgia on pieni pläntti kaukana USA:sta.
Georgian sodan ollessa käynnissä Yhdysvallathan seilasi liput liehuen Goriin, satamakaupunkiin. Pienemmälle huomiolle jäi se että maa oli etukäteen kysynyt Venäjältä että eihän heidän laivojaan sekoiteta sotaan :) Saakasvili voi tietysti luulla niinkuin luuli elokuussakin että saa jotain tukea jostain, mutta niinhän sitä houreissaan kaikenlaista kai luulee. :)))
kehää kehää gongii..Pasko poika,pasko