Galactica-muistoja

Kaipaatteko 80-luvun kulttisarjaa Taisteluplaneetta Galacticaa uusintana valtakunnan kanaville?

Millaisia muistoja on jäänyt tästä sarjasta? Pelkäsitkö tai ihailitko sen hahmoja?

Mikä oli sarjassa cooleinta? Entä mikä oudointa tai huvittavinta?
8782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vastahan se tuli subtv:ltä vähän aikaa sitten.. Ja kohta tehdään uusi versio Galactica sarjasta.

Äänestä

Suosikkisarjani pentuna :)

Muistot on vähän päässyt väljähtymään. Negatiivisena on jäänyt mieleen kun juonikuviota muutettiin siten että soppaan keitettiin ensin maata muistuttava planeetta jolla kaksi valtiota uhkasi toisiaan ydinaseilla ja taisivat lopulta posssauttaa toisensa. Sehän oli tietty kylmän sodan aikaista propagandaa.

Vittumaiseksi asian teki se että sarjan alussa sai käsityksen ihmisten lähteneen etsimään muinaista alkukotiaan (maata) ja sitten he ensin törmäävät tähän "tulevaisuuden maahan" joka muistutti sen hetkistä poliittista tilannetta ja kaiken lisäksi lähitulevaisuudessa, eikä suinkaan kaukaisessa tulevaisuudessa.

Sitten juonta muutettiin taas ja Galactica saapui "nykyhetken" maahan ja lentäjä-ässät alkoivat ratkomaan mitälie kissanristiäis-pankkiryöstö-pulmia USA:ssa hienoilla motskareillaan ja joutuivat putkaan ym... (tuottaja lopetti avokätisen rahoituksen, joten erikoistehosteissa päästiin halvalla kun ei enää tarvinnu lavasteita ja avaruuden ökkömönkiäisiä).

Ja näihin käsittämättömiin juonisotkuihin ja rahapulaan sarja sitten kaatuikin. Katsojia "vanhalle" Galacticalle kyllä riitti, mutta isot pomot luuli että vanha maine riittää ja uutta rahaa ei tartte pumpata sarjan kehittämiseen. Ja se sit siitä...

Coolia oli: Kaikki härvelit ja ötökät joista pikkupoika tykkää.

Coolia ja samalla pelottavinta oli Cylonit. Joiden historiassa ja motiiveissa riittäisi pureksittavaa useampaan tutkielmaan ja leffaan.

Pöljintä oli: Kun kokonainen kansakunta seilaa rahtialuksissa pitkin avaruutta vuosikaudet eikä missään esitellä koko touhun logistiikkaa, huoltoa, sisäistä kierrätystä, ravinnontuotantoa, jäteongelmia, lisääntymistä,... Aiheesta olisi saanut paljon enempi irti kuin mitä tehtiin (kirjoittajat ottivat kyllä toisinaan aiheita esiin, mutta tuottaja halus aina Cylonit hyökkäämään).

Hölmöä oli myös että tuskin yhdelläkään planeetalla jolla he kävivät ei ollut vuorokauden vaihteluita. Aina oltiin josain maanalaisessa luolastossa planetoidin ytimessä, tms.

Äänestä

Tuli tosiaan muksuna katottua. Itse aina odotin kovasti taistelukohtauksia Cyloneita vastaa.:)

Jotenkin kaikki meni muka pilalle sen takia kun yhdessä jaksossa Cylon kumarsi päätään ja sieltä näkyi ihmisen paljas niska, kumma moka, luulis että tekijät olis huomannu tai sitten ne ei vaan piitannut.

Äänestä

Katsoin tossa uuden minisarjan Galacticasta 2003, joka oli varsin mainio ja siisti. Tätä ennen tsekkasin pilotti leffan 80-luvun sarjasta, ero oli melkoinen. Kannattaa hankkia tämä uusi mini sarja. Kazaasta löytyy.

Äänestä
  • Itse olin hieman epäileväinen miten sarjan päivitys nykypäivän vaatimuksiin onnistuisi, mutta yllättävän hyvin tuo oli siirtynyt. Nythän on ilmoitettu, että Sci-fi channel on tilannut kuusi uutta jaksoa, ja eiköhän sieltä sitten tule aikaa mukaan tule lisääkin.

    Äänestä

Mulle tulee mieleen se jakso, jossa Starbuck ja Cyrus-niminen cylon! haaksirikkoutuivat autiolle planeetalle ja ystävystyivät. Lopussa galactacalaiset tulivat pelastamaan Starbuckia ja ampuivat Cyruksen.

Äänestä

Galactica oli paras sarja kossina.Muistan piirtäneeni monia taisteluja.toivoin että se näytettäisiin uusintana ja kun se tapahtui niin pettymys oli kova.ajan hammas oli syönyt aika pahasti.näytti tosi surkeelta.se minisarja oli kaikenloppu.Mutta silloin -80 luvulla tuli vielä uusi huippu...RITARI ÄSSÄ mutta ei siitä tässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joosua kirjoitti:

Kaipaatteko 80-luvun kulttisarjaa Taisteluplaneetta Galacticaa uusintana valtakunnan kanaville?

Millaisia muistoja on jäänyt tästä sarjasta? Pelkäsitkö tai ihailitko sen hahmoja?

Mikä oli sarjassa cooleinta? Entä mikä oudointa tai huvittavinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu